Gdzie jesteś » Forum » Róże » Choroby róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby róż

olga1 16:55, 21 mar 2016


Dołączył: 05 lip 2014
Posty: 69
Witam wszystkich. Moje pnące róże mają uszkodzenia (po zimie) jak widać na załączonych zdjęciach. Czy to są skutki mrozu?
,
____________________
pozdrawiam Olga
Mazan 18:04, 21 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Olga1

Tak wyglądają pędy /nie tylko róży/ zaatakowane przez grzyb botrytis cinerea powodujący w tym przypadku zamieranie pędów nie szarą pleśń. Nie zabezpieczyłaś jej jesienią i teraz trzeba usunąć porażone pędy, a rany po cięciu zasmarować. Ja zamieranie pędów likwiduję HT. U róż możesz jeszcze dodatkowo wzmocnić krzewy opryskując OW. Obydwa środki działają także interwencyjnie, a ponadto są stymulatorami. Jeśli jednak wolisz metody chemiczne to dithane, bravo/gwarant i topsin lub sarfun.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
olga1 16:17, 22 mar 2016


Dołączył: 05 lip 2014
Posty: 69
Witaj. Mazan co masz na myśli pisząc że nie zabezpieczyłam krzewu jesienią, czy chodzi o okrycie. Mam też pytanie czy chore pędy już obciąć i opryskać HT, czy poczekać aż będzie cieplej ale
oprysk zrobić teraz.
____________________
pozdrawiam Olga
Mazan 20:37, 22 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Olga1

Jesienią zawsze występuje atak grzybów i wówczas przydaje się oprysk.
Usuwaj i pryskaj teraz, gdyż choroba rozwija się w niskich temperaturach, a jeśli pojawią się plamy nad szyjką korzeniową zwalczenie choroby będzie b. trudne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
olga1 09:46, 24 mar 2016


Dołączył: 05 lip 2014
Posty: 69
Mazan, dziękuję za rady biorę się dzisiaj za obcinanie
____________________
pozdrawiam Olga
mira 08:27, 27 kwi 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Co moze byc przyczyna jasno zielonych nawet lekko zoltych liści u róży brak jakiś minerałów? Ja nawozilam juz róże maja glinę i mokro kompost tez maja fotki u mnie nie mam jak teraz przekleic
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Mazan 12:47, 27 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mira

Prawdopodobnie, jako że brak foto, opisujesz początek ataku czarnej plamistości róży. Mogę się jedynie domyślać, lecz brak pewności.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 13:42, 27 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mira

Dodam, że ta choroba atakuje wiosną najbardziej, gdy liście mają pewne niedobory i są jeszcze osłabione, a zimowanie grzyba zazwyczaj utrudnione nie jest.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Anda 14:35, 27 kwi 2016


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33394
Mazan, zacytowalam te zdjecia u Miry, obejrzyj. Wg mnie to nie jest czarna plamistosc.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
adkawi 16:07, 03 maj 2016


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Witam ,3 tygodnie temu wsadziłam do ziemi 3 sadzonki róży okrywowej kupione w szkółce w doniczce.Jedna z nich ma czarne plamki na liściach.Prawdopodobnie to czarna plamistość .Dodam ze narazie plamki sa jeszcze małe.Pozostałe dwie roże jeszcze choroba nie poraziła. Czy da się ją jeszcze uratować i jak ochronić te pozostałe? A może ją wykopać i na jej miejsce posadzić nową.
____________________
Adrianna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies