Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Gardenarium 12:43, 27 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym wyrzuciła do zmieszanych śmieci.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lublinianka 12:52, 27 mar 2014


Dołączył: 25 sty 2014
Posty: 28
dziękuję za błyskawiczną odpowiedź, p. Danusiu
Margolka 15:41, 27 mar 2014


Dołączył: 17 lut 2013
Posty: 489
kawa do kompostownika, ale oliwa do smieci
____________________
Małgosia Ogród Miejskiej Ogrodniczki :) Mój blog kulinarny jakby ktoś chciał coś sobie ugotować :) www.alicjawkrainiegarow.blogspot.com
Pszczelarnia 16:00, 27 mar 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gardenarium napisał(a)
Ja bym wyrzuciła do zmieszanych śmieci.

Ja też tłuszczu nie dawałbym do kompostownika.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
AgaInStudio 16:14, 27 mar 2014


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 10
Tłuszcz roślinny powinno się zlewać do plastikowej butelki i oddawać specjalnym firmom, które go utylizują. Ja zlewam do baniaka po wodzie demineralizowanej. Można wciągnąć w zlewanie dzieci ze szkoły i wygrać dla szkoły nagrody. Więcej informacji na stronie Fundacji Las: http://fundacjastarylas.pl/
____________________
ogród na glinie
Pszczelarnia 16:18, 27 mar 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A w jaki sposób te firmy ten tłuszcz utylizują?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
AgaInStudio 16:21, 27 mar 2014


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 10
Wydaje mi się, że używają go do produkcji biopaliw.
____________________
ogród na glinie
Pszczelarnia 16:26, 27 mar 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Może być, że nawozów? Jest to możliwe?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Madison 19:38, 15 kwi 2014

Dołączył: 12 kwi 2014
Posty: 49
przejrzałam cały wątek i chciałam zasięgnąć porady.
Odziedziczyłam po poprzednich właścicielach taki kompostownik:

(zdjęcie zrobione od strony sąsiada-niestety na razie jedyne jakie posiadam)

ma on w środku dwie komory-jeszcze nie wiem czy od spodu jest on wybetonowany, bo nie zwróciłam na to uwagi, po bokach na pewno, pośrodku jest betonowy element na którym mozna stanąć i przerzucać jakby co.
W nim znajduje się już ładna ziemia. Niestety prawdopodobnie poprzedni właściciele dorzucli nieświadomie chwasty z nasionami i jak widać 1 strona wspaniale zakwitła.
Intuicyjnie wzruszyłam widłami te chwasty i przerzuciłam na drugą część.
czy dobrze zrobiłam?
czy mogę tą ziemię wybrać i podrzucić np. pod żywopłot?
Mam jeszcze sporo liści z gałązkami, które mi się ugrabiły z całego terenu. Powiedzcie jak będzie lepiej:
wybrać tą ziemię z dołka kompostowego czy stworzyć nowe pryzmy na powierzchni przesypując je tą ziemią z dołka?
bardzo dziękuję za pomoc
____________________
Madison- niedaleko Krishana
pytunia 12:43, 16 kwi 2014


Dołączył: 16 kwi 2014
Posty: 5
Troche zmienie temat. Jestem maniakiem kompostowania. Jako ze zbudowalismy razem z lubym spory kompostownik (mielismy jeden plastikowy ale juz zapelniony i pracuje az milo) mam spore pole do popisu. Na moim kompostowniku laduja nawet zuzyte chusteczki higeniczne. Co do ziemniakow ja bardzo lubie gotowac ziemniaki w mundurkach co moze rozwiazac problem obaw niektorych o zaraze ziemniaczana. I na kompostowniku laduja obierki razem z woda bez soli (ostygnieta). Obierki zawsze tez mozna podgotowac. Co do cytrusow ja nie uzuwam ich sporo a i tak dokladnie myje i potem na kompost.
Zapomnialam dodac ze posiadem "rabate" na ktorej wylozylam sciete dwie tuje(olbrzymie i rododenron) oraz odpadki po usunieciu mchu z perzem z warzywniaka(w tym roku zalozony). Wszystko to potraktowalam starterem aby ryszyc proces (na rabacie siolke polozylam na gazecie) I czasami wsadzam tem jakies roslinki a juz teraz sporo tam dzdzownic (na przyszly rok bo w tym tylko najwytrwalsze rosliny jak lubin i aksamitki a pozatym to donice z kwiatami).

Pozdrawiam i mam nadzieje ze moj kompostownik nie dostanie kataru od tych chusteczek
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies