Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

ewa_k 19:47, 16 lut 2015


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Ja bym w cieniu postawiła i dodała dżdżownice kalifornijskie :—)
____________________
Ewa
KasiaBawaria 20:36, 16 lut 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Katel- u mnie stoi w polcieniu.Jest za domem, rano i wieczorem ma troche slonca.Otwarty kompostownik tez musisz czasem polewac by nie wysychal.Wczesniej mialam otwarte i w termokompowniku mam mniej pracy. We Francji mamy kompostownik w cieniu i jego nie podlewamy wogole.
____________________
Zapraszam na kawe
katel 16:50, 17 lut 2015


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Dzięki! Postawie w lekkim cieniu na razie bez dżdżownic a potem zobaczy się.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
wiewiora 09:20, 19 lut 2015


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 749
Witajcie Ja mam pryzmę kompostową i też polewam wodą od lata do jesieni kompost musi być lekko wilgotny ,ddżownice i wszystko będzie ok. Powodzenia
____________________
Agnieszka-Pasja posiadania ogródka
linnet07 23:56, 02 mar 2015


Dołączył: 22 lut 2015
Posty: 33
Witajcie kochani. Czytam i czytam o kompoście, nawet zamówiłam z Allegro ksiązkę, ale nadal jestem glupia. Mam drewniany kompostownik od jesieni, wrzucałam trawe, liście, gałęzie, chwasty, obierki czyli wszystko ok, posypałam komposterem. Masy ubyło.Ale stopniowo cały czas coś tam dorzucam. I co dalej? Bedzie juz na wiosnę? A może gdzieś mozna dostac dżdżownice żeby je tam wrzucic i niech przerabiaja?.A propo sita, oczywiście nie mam, ale pomyślałam że skoro skrzynka sklepowa sie nadaje to może koszyk stalowy od roweru też się nada? Strasznie jestem ciekwa efektów po kompoście,ale na razie moge tylko czekać. Na wiosnę odkryc górną cześć i z tej pod spodem próbować cos przesiać, czy odpuścić sobie jeszcze? Czy takie dżdżownice ktoś z Was kupował ? .....Tęsknię za wiosną! Dorota
____________________
Sonka 07:46, 03 mar 2015


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2246
linnet07 postępuj dalej tak jak robisz, za wcześnie na kompost dojrzały, jesienią możesz zobaczyć w jakiej jest kondycji, dodajesz albo chemię albo dżdżownice.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
KasiaBawaria 08:14, 03 mar 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
A ja sobie wybralam od tescia jeszcze jego dzdzownic. Kilka lat temu zamowil takie do kompostownika i od tego czasu je ma. Kompostownik metalowy, tesc nie bawi sie w przykrywanie go a dzdzownice przezywaja zime. Wzielam kilka garsci do swojego kompostownika. Pod wierzchnia warstwa az sie u niego roi od dzdzownic. A swoje potrzymam jeszcze w piwnicy do kwietnia.
____________________
Zapraszam na kawe
Sonka 10:54, 03 mar 2015


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2246
Z tego co piszesz to chyba są kalifornijskie, ja swoich też nie okrywam, też jest ich sporo pod wierzchnią warstwą. Mam dwa kompostowniki i do tego z dżdżownicami nie daję żadnej chemii, spróbuj je dać, ale nie wiem może przeżyją, sprawdź.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
wiewiora 14:11, 03 mar 2015


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 749
linnet07 napisał(a)
Witajcie kochani. Czytam i czytam o kompoście, nawet zamówiłam z Allegro ksiązkę, ale nadal jestem glupia. Mam drewniany kompostownik od jesieni, wrzucałam trawe, liście, gałęzie, chwasty, obierki czyli wszystko ok, posypałam komposterem. Masy ubyło.Ale stopniowo cały czas coś tam dorzucam. I co dalej? Bedzie juz na wiosnę? A może gdzieś mozna dostac dżdżownice żeby je tam wrzucic i niech przerabiaja?.A propo sita, oczywiście nie mam, ale pomyślałam że skoro skrzynka sklepowa sie nadaje to może koszyk stalowy od roweru też się nada? Strasznie jestem ciekwa efektów po kompoście,ale na razie moge tylko czekać. Na wiosnę odkryc górną cześć i z tej pod spodem próbować cos przesiać, czy odpuścić sobie jeszcze? Czy takie dżdżownice ktoś z Was kupował ? .....Tęsknię za wiosną! Dorota


Ja na twoim miejscu z pod spodu bym wybierała przesiewała a co nie przerobione z powrotem na wierzch,JA tak robię a Dżownice dokupuję co wiosnę w sklepie wędkarskim pomimo że cały czas zimują mi w kompoście.Nigy nie było problemu żeby wygineły ,chyba że kompost jest dokładnie przerobiony to uciekają w inne miejsce (tam gdzie trzeba przerabiać)
____________________
Agnieszka-Pasja posiadania ogródka
linnet07 20:17, 03 mar 2015


Dołączył: 22 lut 2015
Posty: 33
Agnieszko te robale to w zwykłym sklepie wędkarskim ?, może masz jakis internetowy sklep co polecasz? A jak dosypałam wczesniej komposter przyspieszający to już nie mogę dosypać dżdżownic? A jesli moge to powyżej jakiej temperatury one przeżyja i przejedzą? Dorota
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies