Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

megabasia 23:25, 17 mar 2015

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
Witajcie. Kupiłam kompostownik i zaczynam w tym roku zabawę W wolnej chwili przekopię ten wątek, ale mam pytanko. Czy na taki kompost mogę wrzucić świeży obornik koński? Z tego, co pamiętam, to dobry nawóz, ale ma być przynajmniej roczny, nie świeży. Mam zamiar sobie tych wonnych skarbów trochę przywieźć, tylko nie wiem, czy mogę dorzucić do kompostu, czy tworzyć osobną pryzmę (no, pryzemkę )
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
waldek727 04:17, 18 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Basiu.
Jeżeli obornik leżał przez dłuższy czas na osobnej pryzmie, to takiego do kompostu już nie dorzucamy. Jest to całkowicie zmineralizowana próchnica nadająca się do bezpośredniego połączenia jej z glebą. Do kompostu dodajemy każdy świeży obornik i jest to jedna z najlepszych substancji organicznych która powinna trafiać do kompostownika.
Przy tej okazji od razu polecam Ci hodowlę dżdżownic kalifornijskich.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
megabasia 06:50, 18 mar 2015

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
Chodziło mi o świeży, tylko taki mogę przywieźć ze stadniny Początkowo miałam zamiar go gdzieś składować i czekać na przyszły sezon z wykorzystaniem, ale skoro bezproblemowo mogę dorzucić do kompostu, to super. Dzięki bardzo za szybką odpowiedź
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
KasiaBawaria 08:17, 18 mar 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Ja ostatnio chcialam wziasc obornik od znajomego, ktory ma konie. Odradzil mi- powiedzial mi, ze wiekszosc koni w jego stadninie (wynajmuje) naszpikowana jest lekami. Poza tym, obornik jest bardzo kwasny?
____________________
Zapraszam na kawe
katiaxx 08:41, 18 mar 2015


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Kochani - dziś podjadę do wędkarksiego i dopytam czy mają te dżdżownice - jesli kupię moge je położyć na kompost i tyle ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
waldek727 10:37, 18 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
katiaxx napisał(a)
Kochani - dziś podjadę do wędkarksiego i dopytam czy mają te dżdżownice - jesli kupię moge je położyć na kompost i tyle ?

Kochana
Przede wszystkim pytaj o Eisenia fetida (dżdżownice kalifornijskie). Jak powiesz, że robaki do kompostu, to mogą Ci wcisnąć wszystko co przechowują w lodówce. Podstawowe minimum, to przynajmniej 100szt. Pamiętaj Kasiu. One żyją tylko w świeżo rozkładanych przez bakterie i grzyby wilgotnych odpadach organicznych.

Średni odczyn pH nawozu końskiego wynosi 6,8
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
miskka 18:20, 21 mar 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
Przesiałam dziś sama 11 taczek - takich bardziej babskich Padam... Warto było - wszystko daję pod warzywa.
____________________
waldek727 22:04, 21 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
miskka napisał(a)
Przesiałam dziś sama 11 taczek - takich bardziej babskich Padam... Warto było - wszystko daję pod warzywa.

Moniczko, a w jakim celu przesiewałaś kompost pod warzywa?
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
dorota2 07:39, 22 mar 2015


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 77
ziemia kompostowa jest super, ale jej produkcja na wlasnej dzialce juz nie koniecznie, ja po ostatnim bliskim spotkaniu z PANEM SZCZUREM, ktory tam zamieszkuje powiedzialam dosyć!likwidacja, poza tym w moim miescie za ziemię kompostowa 200 kg placilam 10 zł moim zdaniem nie oplaca sie w to bawic
____________________
dorota- Ogród z mchu i paproci
KasiaBawaria 09:00, 22 mar 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Tylko ze w takim kupnym komposcie nie wiesz co tak naprawde siedzi. A mi sie zdaje, ze w takich przetworniach to nie patrza czy liscie chore czy nie, wrzuca sie wszystko do kompostowania. Na warzywniak wolalabym jednak cos co sama produkuje i wiem co w tej ziemi bylo kompostowane. A szczur?Tez zwierze. Moze wrzucalas na kompost cos co nie powinnas?Ja mam 3 kompostowniki i zadnych myszy, szczurow i tym podobnych.
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies