Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Kosolkowa Pasja

Pokaż wątki Pokaż posty

Kosolkowa Pasja

monteverde 09:38, 18 wrz 2014


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
No i jak pryskałaś od mączniaka? pozdrówka
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
kosolka 09:44, 18 wrz 2014


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
Nie, larissy nie mam. Kondzio ma. Pastella - wg mnie raczej kremowa. Odcien zmienia sie razem z fazami kwitnienia. Delikatnie różzowieje, trochę w seledynek.. Ja mam jeszcze małe krzaczki, sadzone rok temu. Jeden krzew puścił dwa pędy dość wysoko - na metr albo troche wiecej. Docelowe wielkości musisz sobie sprawdzić. A fotki postaram sie poźniej.. ale nie obiecuje ze dzis bo widzisz jak to u mnie jest ostatnio..
____________________
Ola Kosolkowa pasja
kosolka 09:45, 18 wrz 2014


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
Nie Aniu, dziś będę. Wcozraj tylko obcięłam najbardziej chore pędy. Nie wiem czy doczytałaś - pytałam o oprysk na plamistość roztworem z sody. Słyszałaś o tym?
____________________
Ola Kosolkowa pasja
marta_d 10:58, 18 wrz 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
piękne fotki moje róże też coś jakieś podchorowiałe, ale jak wrócę z wyjazdu to zobaczę jak się mają Pozdrowionka
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
kosolka 12:42, 18 wrz 2014


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
Wklejam od Danki.

Na stronie poradnika ogrodniczego
http://poradnikogrodniczy.pl/obornik.php

1. Ogólnie przyjęte jest, że najlepszym momentem na zastosowanie obornika jest wczesna wiosna lub późna jesień (po zebraniu plonów). Zaraz po rozłożeniu nawozu na rabatach lub zagonach należy go od razu płytko przekopać z glebą, aby zapobiec stratom składników pokarmowych.

2. Obornik przekompostowany Obornik dobrze przekompostowany można stosować wczesną wiosną, podczas przygotowywania gleby do upraw. Nie stosujemy go natomiast jesienią, gdyż w czasie zimy zostanie z niego wypłukana spora część azotu

3. Obornik świeży W terminie jesiennym stosuje się natomiast obornik świeży, którego nie można stosować bezpośrednio przed sadzeniem czy siewem. Do wiosny, przez parę miesięcy będzie w glebie ulegał powolnemu rozkładowi. Taki obornik, po rozłożeniu na zagonie, przykrywamy znacznie cieńszą warstwą ziemi niż obornik przekompostowany. Zapewni to lepszy dostęp tlenu potrzebnego do szybkiego rozłożenia się nawozu.

4. Obornik granulowany Można go stosować do rozmaitych rodzajów roślin (nawet do roślin doniczkowych) od wiosny do końca sezonu wegetacyjnego. Stosujemy go punktowo, posypowo lub rozpuszczamy w wodzie. Aby przygotować roztwór w wodzie, nawóz zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na około 14 dni. Przed użyciem dokładnie mieszamy i taką zawiesiną możemy już podlewać rośliny
____________________
Ola Kosolkowa pasja
kosolka 12:44, 18 wrz 2014


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
I poproszę teraz o szybkie podpowedzi, bo znowu nie wiem co mam czynić. Mój obornik, ten na który czekam, jest dobrze przekompostowany. Ale świeżego też mam dostęp. Piszą tu, że przekompostowanego nie daje się jesienią. Świeżego też dać nie mogę, bo rośliny przecież chcę sadzić od razu. Więc co? Zmieszac? Proszę o pomoc!!
____________________
Ola Kosolkowa pasja
bdan 12:53, 18 wrz 2014


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706


Ola tego jeszcze chyba nie przeczytałaś

"I jeszcze taka informacja

http://regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny/naturalne-nawozy-dlaczego-warto-je-stosowac

Jeśli chcemy użyć jesienią świeżego obornika, nie należy go przekopywać tak, by dostał się w głębsze warstwy. Wystarczy go tylko zmieszać z wierzchnią warstwą gleby. Dzięki dostępowi tlenu, do wiosny powinien zdążyć całkiem przefermentować. Znacznie bezpieczniej jest jednak zastosować obornik przefermentowany. Może on znaleźć się 15-20 cm pod powierzchnią ziemi"


Więc ja myślę, że ten przefermentowany to głębiej trochę
Wichura4ad 12:54, 18 wrz 2014


Dołączył: 13 lis 2012
Posty: 153
Wydaje mi się że jeśli chcesz sadzić teraz to daj przekompostowany
____________________
Piotr
kosolka 12:58, 18 wrz 2014


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
bdan napisał(a)


Ola tego jeszcze chyba nie przeczytałaś

"I jeszcze taka informacja

http://regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny/naturalne-nawozy-dlaczego-warto-je-stosowac

Jeśli chcemy użyć jesienią świeżego obornika, nie należy go przekopywać tak, by dostał się w głębsze warstwy. Wystarczy go tylko zmieszać z wierzchnią warstwą gleby. Dzięki dostępowi tlenu, do wiosny powinien zdążyć całkiem przefermentować. Znacznie bezpieczniej jest jednak zastosować obornik przefermentowany. Może on znaleźć się 15-20 cm pod powierzchnią ziemi"


Więc ja myślę, że ten przefermentowany to głębiej trochę


Przeczytałam Danuś, ale piszą ze nie daje się przekompostowanego jesienią bo przez zimę wszystko z niego umknie. To jaki sens? Jeszcze teraz przez miesiąc coś to da roślinom?
____________________
Ola Kosolkowa pasja
bdan 13:03, 18 wrz 2014


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706
Nie, ja myślę, że jakbyś dała po wierzchu i lekko przemieszała to "wyparuje", ale jak głębiej to nie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies