Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przesadzanie starszych drzew iglastych

Pokaż wątki Pokaż posty

Przesadzanie starszych drzew iglastych

Gardenarium 16:24, 06 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
wollygator napisał(a)
Witam serdecznie mam maly problem tzn musze ja przesadzic thuja szmaragd ma w tm momencie okolo 3 lat a wysokosc okolo 1,4m. Posadzone mam je co 80 cm równolegle do ogrodzenia. Musze je przesadzic.
Boje sie ze korzenie sa zbyt mocno zbite i przy wykopywaniu moge je dosc mocno uszkodzic ma ktos jakis pomysl jak ten senk rozwiazac.


Masz tutaj instrukcję zdjęciową, lepszej nie ma w necie.

Możesz przesadzać, tylko podlej je przez kilka dni.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/358-jak-przesadzic-drzewo
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:25, 06 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Popatrz na zdjęcia i opisy do nich w galerii zdjęciowej, za świerkami

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/358-jak-przesadzic-drzewo/photos
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sylla 20:56, 09 lip 2014

Dołączył: 09 lip 2014
Posty: 3
Witajcie.
Trafiłam na to forum ponieważ potrzebuję porady odnośnie przesadzania tui szmaragd.
Mam mały problem ponieważ drzewek mam około 30 i są wysokie na około 2 m albo i więcej. Rosną tutaj u mnie już około 6 lat a teraz muszę je przesunąć o banalne 40 cm . Przejrzałam cały wątek i mam mieszane uczucia. Jedni radzą, żeby wiosna przesadzać inni że jesienią. Już sama nie wiem?
Kiedy i jak je przesadzać? Dodam, że teraz rosną jak świece wszystkie ładnie w jednym rządku. Jak to zrobić by potem były tak samo idealnie prosto i by przetrwały całą operację przesadzania?
Jaką ziemię dać w nowe dołki żeby była najlepsza?
Jak szeroko obkopywać drzewko? Zastanawiam się jak szeroki mają system korzeniowy?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Sebek 13:06, 20 lip 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Wg mnie lepsze jest przesadzanie jesienne, bo wiosną roślina musi się ukorzenic, a jesienią zdąży to zrobić i wiosną rusza z kopyta. Średnica bryły powinna wynosić tyle co średnica dolnych gałęzi lub nawet więcej. By były równo użyj sznurka przy sadzeniu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
lawendulla 10:36, 29 lip 2014

Dołączył: 27 kwi 2012
Posty: 20
Czytając wszystkie opinie i rady zatem nie powinno być problemu z przesadzeniem 4-letniego szczepionego klonu Fassen Black? Oczywiście jesienią, jak już zgubi liscie? Mam dwa do przesadzenia. Powinny się przyjąć czy jest może jednak jakieś ryzyko?
Gardenarium 10:42, 29 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli to zrobisz nieprawidłowo, zawsze jest ryzyko. Niebezpieczeństwa powodujące nieprzyjęcie się drzewa


- niepodlane korzenie przed przesadzeniem
- piaszczysta gleba która obsypuje się i nie trzyma "bryły" (owinąć w jutę)
- zbyt sucha i zbyt upalna pogoda (mocne słońce)
- niepodlanie po posadzeniu
- zbyt mała bryła korzeniowa
- podcięte zbytnio korzenie

Patrz jak prawidłowo przesadzać tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/358-jak-przesadzic-drzewo

Przesadzałam drzewa nawet w upalną pogodę, bo akurat robiłam ogród i tak było trzeba. Wszystkie się przyjęły, były cieniowane plandeką, zraszane wieczorem a nawet w dzień, trudno, ale liści nie przypaliło.

Twoje klony są młode, dwa lata to tyle co nic i ja bym pewnie przesadzała teraz nawet, tylko dla niewparwionych polecam deszczową pogodę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piorunek 21:49, 06 wrz 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Gardenarium napisał(a)
Moje w starym ogrodzie mają wysokość domu, ich wiek to 35 lat.

Jeśli mają iść na stratę, to może przesadź, nawet jak się nie uda, to przynajmniej próbowałeś


A mogłabyś je pokazać Danusiu?
____________________
Gardenarium 14:15, 08 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczytaj wątek Ogród babci Jasi. O ile doczytałam teraz, bardziej opłąci ci się dosadzenie tulki pomiezy starymi tujami.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/267-ogrod-babci-jasi

Teraz są jeszcze większe, wyższe niż dom.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jalos 18:37, 16 paź 2014


Dołączył: 17 sie 2014
Posty: 764
Danusiu, czy o tej porze roku (ok. 20 października) można jeszcze przesadzać tuje?
Moje tuje posadzone były rok temu jesienią. Mają wysokość ok 1,5 metra.
____________________
Aga Twardy orzech do zgryzienia - ogrodowe rozterki i marzenia
bystrzak93 23:07, 16 paź 2014

Dołączył: 16 paź 2014
Posty: 8
Danusia nie jestem, ale pozwole sobie odpowiedziec.

Moim zdaniem spokojnie mozna je przesadzac, z tym ze nalezy zachowac wszystkie wyzej wymienione uwagi tj. podlanie, wielkosc bryly itp.

U nas bryly ktore kopiemy sa na prawde spore, o wiele wieksze niz jak wyzej czytalem srednica dolnych galezi. Im wieksza bryla, tym wieksza szansa ze wszystko pojdzie dobrze. (oczywiscie bez przeginania..)


O tym, ze bryla powinna byc zwarta itp a jesli nie jest to trzeba ja zajutowac przeczytasz wyzej.

W sumie wszystko tam zostalo juz powiedziane.
Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies