Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

leex 22:47, 17 kwi 2017

Dołączył: 07 paź 2014
Posty: 13
Jeśli nawóz w formie granulatu to raczej bez znaczenia, ja wysiałbym przed wykonaniem dosiewek.
____________________
Saku 23:56, 17 kwi 2017

Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 9
leex napisał(a)


Opisz nawożenie jakie prowadziłeś, od założenia trawnika, a nawet przed, albo czy chociaż w tym sezonie jakoś ją nawoziłeś? Trawnik jest posiany na rodzimej glebie, czy nawiezionej? Robiłeś kiedyś badanie zawartości składników pokarmowych i odczynu pH tej gleby?


Tak w zeszlym roku jak i w tym daje nawoz do trawy florovita

Trawnik na glebie nawiezionej

Ph zbadalem dopiero w sobote jest 7-8ph
leex 08:57, 18 kwi 2017

Dołączył: 07 paź 2014
Posty: 13
Tak myślałem, że będzie wysoki odczyn, bo nawet na zdjęciu widać ułamki wapienne. Nie wiem, którego florowitu używasz, jakiś jego skład byłby wskazany. Dobrze byłoby zbadać tą glebę w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, przynajmniej na zawartość makroelementów i odczynu, a ze względu że jest to ziemia nawieziona to wskazane byłyby chociaż 2-3 próbki. Wtedy wiadomo byłoby, czy gleba wszędzie ma porównywalną zawartość składników, oraz odczyn i którym nawozem będzie najlepiej obniżyć odczyn i przy okazji uzupełnić inne brakujące składniki. Na dzień dzisiejszy, bez dodatkowych informacji najlepszym rozwiązaniem byłby nawóz zawierający azot + siarkę, jakiś dla ogrodnictwa zakwaszający z azotem, bądź dla rolnictwa zdecydowanie tańszy Siarczan Amonu, w dawce 1,5kg/100m2. Raczej oczywiste jest, że teraz mamy załamanie pogody i należy poczekać na polepszenie warunków.
____________________
analyzer65 11:13, 18 kwi 2017

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
Tadeusz napisał(a)
Witam. Proszę o pomoc w następującej kwestii: w kilku miejscach muszę zrobić dosiewki trawy /trawnik zakładany w lipcu ub. roku/. Trawnik zaczyna mi ładnie wschodzić, więc lada dzień muszę zrobić koszenie, chciałbym go też nawozić Florovitem, ale nie wiem, czy można używać tego czy też jakiegokolwiek innego nawozu, jeśli na jakiejś części będzie świeżo zasiana trawa. Ew. którą czynność wykonać najpierw, zasiać trawę, poczekać, aż wzejdzie i potem dopiero nawozić, czy też nie ma to znaczenia. Proszę o porady i z góry dziękuję.


Skoś trawę i posyp nawozu tylko na niej.
W miejscach gdzie będziesz dosiewał, posyp najpierw cienko podłoża pod trawniki, wysiej nasiona, lekko przegrab. jeśli będziesz dosiewał w miejscu gdzie już jest ileś trawy to posyp cienko podłoża na tyle żeby nie zasypać rosnącej trawy, wysiej nasiona, przegrab delikatnie.
dawid_zimny 13:02, 18 kwi 2017

Dołączył: 08 lip 2015
Posty: 2
Trawnik zasiany 8 kwietnia, Garminex Wembley, trawy ani widu. Mam nadzieje ze to tylko przez niską temperaturę. W zeszłym roku na innym fragmencie ogrodu zaczęła wschodzić po 5 dniach. Czy takie niskie temperatury jakie teraz mamy mogą jakoś zaszkodzić nasionom? Mam nadzieję ze nie będę musiał wydać kolejnej stówki na materiał siewny.
Lukaszkuba 20:43, 18 kwi 2017

Dołączył: 18 kwi 2017
Posty: 30
Witam. Jestem troche załamany moim trawnikiem. Wysiałem mieszankę trawy:
Życica trwała Nira - 30 %
Życica trwała Naki - 25 %
Życica wielokwiatowa Turtetra 30%
Kostrzewa Trzcinowa Finelawen - 15%
Ziemia została na zimę zorana, na wiosnę agregatem uprawiona, wygrabiono resztę trawy, korzenie i patyki i dnia 30 i 31.03.2017 wysiałem 35 kg tawy na ok 10 arów. Po 18 dniach efekt mizerny. Czy coś zrobione nie tak jak ma być, czy pogoda nie sprzyja choć przez 4 dni było podlewane intensywnie a przez kolejne dni padał deszcz. Trawa początkowo wschodziła ładnie a w chwili obecnej pogoda jest jaka jest i nasiona nie kiełkują. Trawa przestała rosnąć. Proszę o podowiedzi.
marcin_gryfow 21:12, 18 kwi 2017

Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 20
Spokojnie, niska temperatura nie sprzyja kiełkowaniu traw. Gdy się ociepli życice wystartują tak, że nie nadążysz kosić
Lukaszkuba 14:26, 19 kwi 2017

Dołączył: 18 kwi 2017
Posty: 30
Mam taka nadzieje. W nocy spadl snieg i wszystko białe. To juz jest pech.
analyzer65 20:07, 19 kwi 2017

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
Mój trawnik jak już wcześniej pisałem, to zaledwie kawałek gruntu przy mieszkaniu. Wychodząc z jednego pokoju, jestem w jednym z ogródków i tutaj tez mam swój kawałek trawnika i miejsce gdzie można zrobić grilla itp.

Trawa po zimie wygląda obecnie tak.
Nie kosiłem jeszcze bo albo co chwilę pada deszcz albo śnieg z deszczem ale niebawem będzie koszenie bo w końcu trawa położy się i zacznie gnić.



Trawa siana w tamtym roku na koniec sierpnia. Mieszanka uniwerslna, podłoże trawnikowe wysypane na grubość ok 7-10cm na przekopany wcześniej grunt.
Z nawozów jakie stosowałem w tamtym roku to był biohumus oraz previcur energy. Do tego na koniec sezonu nawóz jesienny Florovit.
W tym roku, jakiś tydzień temu zakupiłem w Lidlu nawóz do pielęgnacji trawnika.

Jest tego 3kg z czego całość podzielona na 2 torebki. W jednej jest pył z dużą ilością wapna (dolomit) i to akurat dobrze bo na kawałku trawnika jest trochę mchu w miejscu przy tujach - miejsce najbardziej wilgotne i zacienione, a w drugiej granulki nawozowe NPK.
Pierwszy składnik wg instrukcji należy wysypać na trawę tydzień wcześniej niż planowane jest nawożenie granulkami z drugiej torebki.

Ciekawy jestem co z tego wyjdzie.
Gardenarium 20:27, 19 kwi 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoś czym prędzej ten trawnik i koś w sezonie dwa razy w tygodniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies