Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Kasya 22:39, 13 kwi 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41837
Ok dziękuje
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Elim 15:58, 14 kwi 2014

Dołączył: 14 kwi 2014
Posty: 17
Dzień dobry - witam.
Kawał informacji i fajnych rzeczy w wątku. Przeczytać można od dechy do dechy i za każdym razem fajne tematy i sprawy poruszone.

Ja mam do zrobienia trawnik 2000-2500metrów. Ogólnie na działce była budowa od 5 lat i kosiłem głównie perz z trawą - po drugie bardzo to nie równe było.
W zeszłym roku zrobiłem ostatnie prace ziemne i ziemia się prawie uleżała po tych wykopkach ( była też ugniatana ciągnikiem )
W tej chwili wyrównałem to + / - 8cm ale widać te zagłębienia i górki. Spólchniłem na głębokość koło 10-12cm agregatem uprawowym. Mam teraz takie nierówności po tym agregacie około 5cm. ale możliwe, że załatwię je broną, zapiętą do małego ciągniczka.
Następnie chciałbym to wyrównać i spryskać rundapem, potem zagrabić, dać jakiegoś nawozu (może cieńką warstwę obornika) zasiać trawę, przemieszać i uwałować...
Tu się zastanawiam jak w miarę dobrze i szybko wykonać to wyrównanie ziemi. Teraz już widać zagłębienia, a jak to uwałuję to tym bardziej widać.

Czy to na oko robić? Kształt trawnika ogólnie prostokąt, Od przodu przed domem około 30x30m. z boku domu 10x5m i za domem w przybliżeniu 40 x 45 z przeszkodami.
Pozdrawiam Elim

____________________
gemciu83 16:27, 14 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Łopata z ziemią i w zagłębienia dorzuć ziemi, uwałuj i tak wyrównasz teren.

2000-2500m kw to 40-62,5kg nasion traw potrzeba minimum.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Gardenarium 19:33, 14 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przy tak dużym terenie pod trawnik, na oko nie da się za bardzo wyrównać. My wytyczamy poziomy niwelatorem geodezyjnym, zabijamy kołki, przeciągamy linki i równamy teren na "lustro".

Przed wyrównywaniem wzruszamy glebę takim wałem odkamieniającym




Mamy specjalną przystawkę w kształcie kratownicy i równa teren "na stół". Ale to nie jest wyposażenie amatora, więc tym nie zrobisz bo nie masz.





Albo przeciągaj ciężką belkę, dorzucaj ziemi w dołki. Zamiast belki zrób taki przyrząd z listwą.









____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kris_bialystok 22:22, 14 kwi 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
jako, że za oknami deszcze i przez kilka dni brak poprawy - z nudów i lekkiej frustracji upływającego czasu i pytań dzieci o trawnik zaczynam bardzo po cichu myśleć o trawniku z rolki - jak dla mnie bajka - problem tylko finansowy - co prawda nie mam tego za dużo - z 300 m2

nie znalazłem wątku to piszę to tutaj - macie namierzone fajne (czytaj:tanie) miejsca na zakup rolek ? jak to wygląda cenowo w porównaniu z wysiewem? czy duże szanse są na "padnięcie" trawy z rolki?

____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
Elim 22:50, 14 kwi 2014

Dołączył: 14 kwi 2014
Posty: 17
Podoba mi się ta kratownica - ale chyba będę musiał się zaprzyjaźnić z jakąś łatą. Mam jeszcze ciężką szynę kolejową - spróbuję jeszcze jej. Mam też niwelator, więc też użyję.
Teren spory i chciałbym to zrobić w miarę poprawnie i nie dużym nakładem ręcznej roboty, choć wiem że część i tak tego wymaga.
Pozdrawiam

Dodane:
Tą kratownicę w sumie można zasymulować 2 paletami, lekko dociążyć i ciągnąć kosiarką/traktorkiem. Efekt mniej efektowny, ale szybciej niż łatą.
____________________
gemciu83 06:04, 16 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Kris cenowo to wygląda tak średnio 8-15zł 1 m kw trawy z rolki kosztuje plus jego położenie.
Z nasion 1 mkw kosztuje od ok. 40 do 60 groszy.

Uzyskanie trawnika 2 letnie tj. takiego wyglądu w jeden sezon nie jest żadnym problemem i kosztem.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
katiaxx 08:07, 17 kwi 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
dziś w nocy był u mnie przymrozek, może -2, rano szron, czy jest szansa że wzejdzie trawa posiana 6 dni temu ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
gemciu83 08:38, 17 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
wzejdzie bez obaw.
U mnie wyrosła już wysiana 5 marca trawa więc nie panikuj po pikuś przymrozku.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
daro65 15:13, 18 kwi 2014

Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 18
posialem wczoraj trawe ,kiedy podlewac tylko wieczoerem czy tesz z rana
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies