Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek Rumiankowej

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek Rumiankowej

paulina_ns 09:06, 05 maj 2015


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Wstaw lepsze zdjęcie rabatki z dalsza i coś pokombinujemy
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
rumiankowa 09:26, 05 maj 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Turzyca piękna a ona kwitnie jakoś? Bo ja niestety alergik na trawy a w zasadzie na ich pyłek...
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
rumiankowa 09:37, 05 maj 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
paulina_ns napisał(a)
Wstaw lepsze zdjęcie rabatki z dalsza i coś pokombinujemy


Wstawię dzisiaj dzięki
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
rumiankowa 10:01, 05 maj 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Paulina, właśnie szefowa w wątku o ogrodzie bezpiecznym dla dzieci odpisała, że berberysowe owocki nie są trujące a wręcz przeciwnie.

na dole strony

To może jednak!
Bukszpany też mam, wiem, że trujące, ale one są takie niepozorne... chyba mniej kuszące niż owoce np. ostrokrzewu itd. ja nie mam jakiejś fobii na tym polu, ale generalnie staram się unikać takich całkowitych trucicieli z bardzo ozdobnymi owocami, które mogą skusić dziecko do spróbowania...

____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
rumiankowa 17:40, 05 maj 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
No dobra, mam zdjęcia. Rabata jest długa i ciężko się cofnąć o tyle, by idealnie na wprost zrobić jej zdjęcie.

Jest wzdłuż całego budynku. Ma długość ok. 8,5 metra a głębokość 80 cm



Na tym zdjęciu widać także tę część przy siatce sąsiadów. Ona jest także do zaprojektowania i nasadzeń, trawnik ma iść pomiędzy tymi 2 rabatami.



Rabata przy budynku jest jednak priorytetem. Będę wdzięczna za sugestie. Mam taki wstępny szkic co by tam mogło być.

1. Berberys Erecta lub Powwow
2. Berberys Red Pillar
3. Berberys Admiration
4. Jakaś mała kosodrzewina
5. Thuja Tiny Tim
6. Szafirki
7. Jeszcze nie wiem co




Na planie 1 kratka (centymetr na centymetr) odpowiada 50 cm w rzeczywistości.
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
AnnaCh 18:34, 05 maj 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
To "nie wiem co" ma być okrywowe? Jak tak, to ja mam fajną runiankę japońską. Zimnozielona jest, więc nie zgubi listków I ładnie kwitnie na biało.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
rumiankowa 19:10, 05 maj 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Hmmmm teoretycznie okrywowy jest barwinek. Myślałam tu o jakichś cebulowych, które by kwitły w okolicach czerwca albo jesienią.

A runianka jest cudna. Widziałam ją ostatnio na dużej przestrzeni w ogrodzie botanicznym
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
paulina_ns 21:59, 05 maj 2015


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Przyznam szczerze,że co do turzycy nie mam pojęcia, mój Syn ma również bardzo silną alergię na trawy, dla tego jak jest koszona przebywa w domu, na łąki nie chodzi, kwiatuszków z łąki nie zrywa, ale kupując ją nie pomyślałam, że może mu zaszkodzić. To jednak berberysy nie są trujące? dobrze wiedzieć

A co do Twojej rabatki, jest możliwość jej poszerzenia? Ja bym widziała to tak wybacz zdolności nie mam



1. Trzmielina na pniu emerald gold ( sprzydało by się na tej ścianie wyższe piętro ), ja mam 2 trzmieliny na pniu i na prawdę polecam , poza tym zimą nie opadają jej liście, więc rabatka pusto by nie wyglądała ,
2. Berberys kolumnowy (żółty) np MARIA - z własnego doświadczenia wiem, że czerwone zlewają się z korą,
3. kulki bukszpanowe ( żeby wiosną nie było łyso),
4. Berberys żółty ( wg uznania, bo odmian jest dosyć sporo),
5. berberys admiration,

Ja bym to widziała tak

Ps. Możesz sobie oczywiście, wsadzić tam jeszcze tulipany i inne cebulowate, żeby wiosną było ładnie, ale uwierz mi berberysy bardzo szybko wiosną zaczynają kwitnąć i za nim się obejrzysz będzie kolorowo
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
rumiankowa 22:27, 05 maj 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Paulina dziękuję za sugestie rabaty niestety nie można zrobić szerszej niż 100 cm od ściany z uwagi na to, że rabata po 2 stronie (od ogrodzenia) będzie b. szeroka i zostałoby za wąskie przejście jak na nasz gust.

I muszę przyznać się do czegoś nie lubię za bardzo żółtego koloru stąd wybór czerwonych i bordowych berberysów choć planuję kilka żółtych roślin, to wolę unikać nadmiaru tej barwy. Nie jest za bardzo "moja"

O trzmielinie na pniu też myślę, ale nie od razu, może dopiero po otynkowaniu, żeby tego przesadzania za dużo nie było

____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
rumiankowa 22:36, 05 maj 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
A może zamiast tych okrywowych barwinków dać żurawki? Ale tam kilka godzin jest jednak słońce. Tak do 12/13 nie spali ich?

Obawiam się, że kulki bukszpanowe się nie zmieszczą przed berberysami, jedynie po bokach mogą być zamiast tych thujek kulistych.
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies