Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ranczo Szmaragdowa Dolina

Pokaż wątki Pokaż posty

Ranczo Szmaragdowa Dolina

sylwia_slomc... 16:58, 15 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82140
jolka napisał(a)
Macham Sylwia Fotki z Wojsławic piękne.
Szkoda, że tak daleko ode mnie ...



Jolu no blisko nie jest niestety, ale powiem Ci, że nasz botanik Krakowski sie nie umywa nie ta liga i niech się schowa, a mogliby przecież gdzieś pod Krakowem bardziej się postarać
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gardenarium 17:04, 15 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sylwia, a nie rażą cię w takim miejscu jednak rażąco widoczne plastiki? na ziemi, nawet to nie agro a żywa mata szkółkarska w takim miejscu Masakrycznie to wygląda bez ściółki. Trudno o klimat i duszę w tak prowadzonym ogrodzie

Dziury wycięte i pofałdowany plastik
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwia_slomc... 19:24, 15 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82140
Danusiu co mam powiedzieć no razi.
Jak my byliśmy to już kępy były tak duże, że słabo matę było widać, jeśli dobrze się przyjrzałam to ona tylko w tych pasach liliowców jest w reszcie ogrodu nie zauważyłam jej. Mata nie jest dobrym rozwiązaniem, ale jestem w stanie zrozumieć, że przy takiej powierzchni ogrodu jaka tam jest bodajże 62 ha to nie byliby w stanie utrzymać tej powierzchni w takim czystym stanie.
Pewnie przy obecnej suszy ratuje też rośliny przed całkowitym uschnięciem, bo nawadniania tam nie widziałam. Ja Danusiu oceniam ogród całymi zakątkami i obrazami jakie widzę. Albo mi się podoba, albo nie. Tam na pewno sztab ludzi czuwa by było czysto i w dobrej kondycji, ale przy liliowcach mają łąki kwietne i zwykłe pastwiska, bez maty mieliby te same rośliny co w łące nasiane w liliowcach, nie ogarnęliby tego, a to przecież kolekcja narodowa.

Mam za płotem wzdłuż całego ogrodu od zachodniej strony ugór kilkuletni wiem jak to wygląda u mnie w rabatach bylinowych gdzie nie mam nic prócz bylin już mam po 4 sezonie nasiany perz, podagrycznik i mietlicę, o innych nie mówię, z tymi walczę, ale to walka prawie przegrana, bo wyrywam jedne, a rośnie za chwilę dwa razy tyle, a z korzeniem staram się wyrywać
Takie sąsiedztwo jak moje to udręka. Dlatego wiem jakby to wyglądało tam gdyby nie takie środki zapobiegawcze, już chyba lepsze to niż opryski na chwast.



Idealnie by było gdyby udało się uniknąć tej maty, lub gdyby mieli zamiast plastiku tą agro co po kilku latach sama się w palcach rozłazi, ale mają pewnie na uwadze koszty z tym związane. Wiesz to też jest biznes Tą założyli i na wieki spokój, co z ziemią na razie ich pewnie nie obchodzi. Póki co rośliny są w dobrej kondycji i pięknie kwitną.



Myślę, że gdyby ściółkowali matę chwasty nasiewałyby się na ściółce, a tak nie maja szan kiełkować.

u mnie na trocinówkach nasiane zawsze wiosną sporo teraz już też z tego ugoru, ale nie korzenią się głęboko bo tylko w trocinach więc łatwo wyrywać, gdybym tam nie miała wyścielone i agro już nie miałabym ogrodu..... Czasem to trudne wybory. W tym momencie rośliny żyją w tej strasznej suszy jaka u nas jest tylko dzięki temu, że tam wyschnięte nie na beton i jak podlewam to ciut wsiąka w korzenie wilgoci. Bez tego nie byłoby szans nie mówiąc o plewieniu ugoru z tego betonu jakim jest nasza ziemia w tej chwili. Glina z lessem zbita na istny granit wody prawie nie przyjmuje, a wiatrem szybko wysycha ta odrobina co spadła. Chwastu z tego nie wyrwiesz, ba nawet nożem nie wydłubiesz, prędzej byś nóż złamała.


Wiem można by powiedzieć, ziemia źle przygotowana pod ogród.....tylko sęk w tym, że właśnie całymi dziesięcioleciami wzbogacana w obornik ( różny ) orane ścierniska i ostatnimi laty przyorywana słoma, nie wiem jakim cudem , ale niewiele to dało.....
Jest jak jest i z tym się zmagamy.

Może dla tego na pewne sprawy mogę przymknąć oko. I tym bardziej dlatego tak Was podziwiam, że staracie się u siebie jak możecie by ziemia była żyzna i przepuszczalna i maty nie było. Wiem, że to dla Ciebie priorytet, a dla mnie ideał niedościgniony niestety. Tym bardziej trzymam kciuki by się Wam udało


Wiesz dbamy o rośliny najlepiej jak potrafimy, ale często nasze ogrody są takie jakie mogą być, a nie zawsze takie jak chcielibyśmy by były.


wiosna robiliśmy z eM rabatę pod starą jabłonią i właśnie na przykładzie Kondzia zamiast agro poszły kartony i papier, a na to trociny, 10 cm warstwa.......i co mam powiedzieć u mnie się to nie sprawdza. Pod papierem mech i resztki trawy się rozłożyły, do tego przyszły dżdżownice i super, marzenie każdego ogrodnika....tylko, że sąsiedztwo pól sprawiło, że do tych dżdżownic najpierw przylazł kret, a teraz tabuny nornic, które przeryły cały ten papier i chwasty rosną w ilościach strasznych, a rośliny całe podkopane..... normalnie płakać mi się chciało jak to zobaczyłam. A u Kondzia się sprawdziło świetnie i piękna rabata jest.....wszystko więc zależy od lokalizacji ogrodu i warunków jakie w nim są.

Mam nadzieję, że mimo tego co napisałam nie skreślisz mnie z listy osób do których czasem zaglądasz

Uwierz staramy się jak możemy i ile mamy sił.

No i w jednym dniu już drugi elaborat powstał sorki

____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
kasiek 20:40, 15 lip 2018


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Sylwia raz jeszcze dziękuję za gościnę Ogród macie bogaty, kolorowy i bardzo uroczy... Zawsze to powtarzałam i z roku na rok jest coraz bardziej zauważalny Fotek z mojej strony brak bo padało, ale wierz mi że z Tobą nie spotykam się tylko dla robienia recenzji ale tak po prostu
Ciasta pieczesz doskonałe, łał normalnie! masz sporo talentów
Robota u Was wre - jak zawsze, macie sporo rąk do pracy i życzę Wam by tyle samo było w nich chęci i radości, co w Waszych I nie mów że ogród nie był gotowy - ogród to w dużej mierze natura - a ona jest zawsze piekna!
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
sylwia_slomc... 20:46, 15 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82140
kasiek napisał(a)
Sylwia raz jeszcze dziękuję za gościnę Ogród macie bogaty, kolorowy i bardzo uroczy... Zawsze to powtarzałam i z roku na rok jest coraz bardziej zauważalny Fotek z mojej strony brak bo padało, ale wierz mi że z Tobą nie spotykam się tylko dla robienia recenzji ale tak po prostu
Ciasta pieczesz doskonałe, łał normalnie! masz sporo talentów
Robota u Was wre - jak zawsze, macie sporo rąk do pracy i życzę Wam by tyle samo było w nich chęci i radości, co w Waszych I nie mów że ogród nie był gotowy - ogród to w dużej mierze natura - a ona jest zawsze piekna!


No niech będzie, że piekę tylko przepisów nie pamiętam
Wiesz jak jest z Młodymi, chęci zależą od nastroju w dużej mierzeTo nam było miło, że wpadłaś. Rudbekia posadzona ślicznie pasuje, ale wykopanie dołka to była mordęga, beton na rabacie istny. Ziemia wilgna na 3 cm w głąb, masakra.
każdy się zmaga z innymi problemami w ogrodzie ja susza i ugór sąsiada, Ty z ćmą bukszpanową.....mogły by te gołębie tę ćmę łapać w podzięce....
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
kasiek 20:52, 15 lip 2018


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
sylwia_slomczewska napisał(a)


No niech będzie, że piekę tylko przepisów nie pamiętam
Wiesz jak jest z Młodymi, chęci zależą od nastroju w dużej mierzeTo nam było miło, że wpadłaś. Rudbekia posadzona ślicznie pasuje, ale wykopanie dołka to była mordęga, beton na rabacie istny. Ziemia wilgna na 3 cm w głąb, masakra.
każdy się zmaga z innymi problemami w ogrodzie ja susza i ugór sąsiada, Ty z ćmą bukszpanową.....mogły by te gołębie tę ćmę łapać w podzięce....


Widziałam i byłam w szoku - wierz mi! Gdybym miała taką ziemię w ogrodzie to nie wykopałabym w życiu oczka...
Fajnie że rudbekia pasuje, taki letni kwiatek, lubie je U mnie jeszcze nie kwitną...
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Magleska 20:58, 15 lip 2018


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18739
Poczytałam , nadrobiłam ......macham Sylwuś
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
sylwia_slomc... 20:59, 15 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82140
kasiek napisał(a)


Widziałam i byłam w szoku - wierz mi! Gdybym miała taką ziemię w ogrodzie to nie wykopałabym w życiu oczka...
Fajnie że rudbekia pasuje, taki letni kwiatek, lubie je U mnie jeszcze nie kwitną...

Wiesz, że dzisiaj na Rynku w Krakowie widziałam w slklepie mojego kurczaka tylko w wersji XXL Weszłam spytać o cenę i szczękę z podłogi zbierałam prawie 400 chcieli za niego, a za sowę mniejsza niż mój kurczak najmniejszy 90 zł, wyszłam i popukałam się w czołoMiałam farta bo ja za moje trzy sztuki dałam wtedy coś koło 200 zł czyli tanio
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 21:00, 15 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82140
Magleska napisał(a)
Poczytałam , nadrobiłam ......macham Sylwuś

Madzia, a jak spotkanko się udało u Anitki? Byłaś?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Magleska 21:01, 15 lip 2018


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18739
sylwia_slomczewska napisał(a)

Madzia, a jak spotkanko się udało u Anitki? Byłaś?

Wyślę ci priv
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies