Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Stawy i przydomowe oczka wodne

Pokaż wątki Pokaż posty

Stawy i przydomowe oczka wodne

Piorunek 13:08, 16 lis 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
A co można zrobić, kiedy zbytnio nad oczkiem zalęgną się żaby. Mnóstwo skrzeku, kijanek... Nie chciałbym żadnych ryb
____________________
Gardenarium 13:22, 16 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nic nie można zrobić, skoro chcesz staw naturalny. A to się z tym wiąże. Przecież nie wytrujesz, ani nie będziesz regulował rozmnażania żab .

Albo staw naturalny albo staw nienaturalny.

Żaba to płaz, a nie ryba.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piorunek 13:48, 16 lis 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Żaba to oczywiście płaz. Miałem na myśli, że nie chcę ryb, a one mogłyby regulować populację żab poprzez zjadanie skrzeku/kijanek.
____________________
Mariusz 10:31, 17 lis 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Rybki jak najbardziej wskazane, wyjadają larwy komarów, to ważne
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
reniutek 19:15, 17 lis 2014

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 48
Do Piorunek
Potwierdzam to co napisała Danusia. Mój staw jest bez foli, warunki hydrogeologiczne są dokładnie takie o jakich pisze Danusia: glina i iły oraz wysoki poziom wód gruntowych i działka w dolince na zboczu dość dużej góry, co powoduje, że zawsze jest wilgotno, bo woda spływa z wyższych rejonów. Zdjęcia stawu zamieściłam kilka postów wyżej. Ryby muszą być konieczne, żaby też wskazne. Aczkolwiek zauważyłam, że z czasem, jak w ogrodzie pojawiło sie więcej ruchu i inne zwierzęta, populacja moich żab zdecydowanie zminiejszyła się. Powodzenia w zakłądaniu stawu. To naprawdę mnóstwo pracy przez cały czas.
____________________
Porzeczka 17:15, 27 lut 2016

Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 11


Witam. Mamy małe oczko na działce, planujemy je w tym roku powiększyć mniej więcej dwukrotnie. Niestety nie mogliśmy poradzić sobie z widoczną folią na styku kamieni i wody. Nie mam pomysłu co zrobić, żeby nie powtórzyć tego błędu. Wydaje mi się, że ma to coś wspólnego z nierówną działką Porobiliśmy półki na kwiatki, folię "przykryliśmy" warstwą trawy. Na zdjęciu widać miejsce na roślinki- półka jest na głębokości ok 40 cm, położyłam jutę, nasypałam ziemi i odgrodziłam "murem" z kamieni. Metoda się sprawdziła.

Folia kupiona w sklepie, powiedziano nam, że nada się do oczka, ale to chyba folia budowlana. Póki co po zimie woda nie ucieka, ale powiększając kupujemy już inną folię.

W wodzie są żaby, przynajmniej były przed zimą I 8 karasków. I sztuczna pływająca kaczka Ostatnio widzieliśmy 2 rybki, mam nadzieję, że reszta śpi.

Z góry dziękuję za wskazówki jak kształtować brzegi, żeby nie powtórzyć błędów widocznych na zdjęciach.

Gardenarium 17:41, 27 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zrobiłaś przede wszystkim niestarannie te brzegi i błędem jest nieodpowiednia folia. No i ten staw ma bardzo nierówne otoczenie, niezbyt ładnie to wygląda.

Zrób takie ukształtowanie brzegów. Na dnie lub jeszcze na dodatkowych półkach można umieścić kosze z grzybieniami.
Postaraj się i wyrównaj teren wokół oczka, zasadź roślinność. Zrób napowietrzanie jakąś pompą i np, zwykły kamień na brzegu w wodzie. przewiercony chociażby.




Na brzegu robi się tzw. przegrodę kapilarną aby odizolować wodę od gruntu, a jednocześnie aby jej (folii) nie było widać.




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:46, 27 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Z koszami

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:57, 27 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Postaraj się o zagospodarowanie otoczenia, aby przyjemnie się wypoczywało i miało cudowne widoki jak tutaj

Tak wyglądało tuż po zrobieniu









____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:00, 27 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A tak po roku










____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies