Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Stawy i przydomowe oczka wodne

Pokaż wątki Pokaż posty

Stawy i przydomowe oczka wodne

Gardenarium 08:56, 04 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jaga, żadnego sarkazmu tu nie ma i nie doszukuj się.

Nie upieraj się tak na te zielone żabki, niech będą inne. Dlaczego chcesz je zmusić do mieszkania akurat w twoim oczku? Może jest za małe, za płytkie, zbyt ubogie w rośliny, zbyt nagrzewające się. Pewna jesteś że żabkom będzie dobrze? To w końcu sztucznie stworzony zbiornik.
Czy zapewniłaś optymalne warunki?

Przeczytaj jeszcze raz to, co sama napisałaś: Skoro tak dbasz o środowisko, to jak się to ma do dbania?

Jaga napisał(a)
Szukam żabek zielonych do oczka.

....

Żabki zielone to ozdoba wizualna i dźwiękowa.
Może znacie miejsce w którym mogę je nabyć -(okolice Katowic).


Żabki to nie "ozdoba wizualna i dźwiękowa", raczej inną rolę spełniają w oczku i przymusu nie ma, aby je dla tej ozdoby zmuszać do mieszkania, skoro się "obraziły" i wyprowadziły.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
adkawi 13:41, 04 maj 2017


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Mam dól wykopany pod oczko gdzie podeszła woda gruntowa i żaby same przyszły
Jaga jaką masz pewność ze żabki znowu się od Ciebie nie wyprowadzą nawet jeśli je gdzieś nabędziesz. Na silę ich nie zatrzymasz,no chyba ze za nóżkę i na łańcuch .Toż to przecież dzikie zwierze które się przemieszcza gdzie chce.I chce żyć na wolności.
____________________
Adrianna
Jaga 23:51, 04 maj 2017


Dołączył: 03 mar 2013
Posty: 16
adkawi napisał(a)
Mam dól wykopany pod oczko gdzie podeszła woda gruntowa i żaby same przyszły
Jaga jaką masz pewność ze żabki znowu się od Ciebie nie wyprowadzą nawet jeśli je gdzieś nabędziesz. Na silę ich nie zatrzymasz,no chyba ze za nóżkę i na łańcuch .Toż to przecież dzikie zwierze które się przemieszcza gdzie chce.I chce żyć na wolności.


Jeśli masz tylko dół z wodą gruntową i już obserwujesz w nim żaby, toż to nie mogą być żaby zielone.!!!!
Żaba, żabie nie równa.

To "dzikie zwierzę", cały czas mówimy o żabach zielonych, wolność rozumie poprzez czysta wodę- bez chemii, w małych zbiornikach, stawach i mokradłach, z roślinnością wodną, gdzie może się schronić i rozmnażać.
Takie warunki im zapewniam. Dół z wodą gruntową, to nie ich środowisko.

Żabki zielone miałam przez dziesięć lat.
Na łańcuchu ich nie trzymałam (co widać na zdjęciu).


Miały warunki do życia i rozmnażania.
Jakie? W skrócie-wodę i roślinność, resztę przeczytaj w google.
I tak przez dziesięć lat żyliśmy w symbiozie. Obie strony miały korzyść.

Gdyby nie zbyt dłuuuuga modernizacja oczka, z powodu zdarzeń losowych, to byłyby dalej.

Ups. Trudny temat dla ogrodowiska.
Popełniłam błąd wchodząc w ten wątek.
____________________
Jaga
Jaga 00:30, 05 maj 2017


Dołączył: 03 mar 2013
Posty: 16
Gardenarium napisał(a)
Jaga, żadnego sarkazmu tu nie ma i nie doszukuj się.

Nie upieraj się tak na te zielone żabki, niech będą inne. Dlaczego chcesz je zmusić do mieszkania akurat w twoim oczku? Może jest za małe, za płytkie, zbyt ubogie w rośliny, zbyt nagrzewające się. Pewna jesteś że żabkom będzie dobrze? To w końcu sztucznie stworzony zbiornik.
Czy zapewniłaś optymalne warunki?

Przeczytaj jeszcze raz to, co sama napisałaś: Skoro tak dbasz o środowisko, to jak się to ma do dbania?



Żabki to nie "ozdoba wizualna i dźwiękowa", raczej inną rolę spełniają w oczku i przymusu nie ma, aby je dla tej ozdoby zmuszać do mieszkania, skoro się "obraziły" i wyprowadziły.


Oj tam, oj tam.
Jak można w oczku wodnym, żabki zielone zastąpić innymi? ?

Piszemy żeby pisać, czy czytamy ze zrozumieniem zanim zaczniemy krytykować?
Jak już pisałam, żyliśmy w symbiozie. My im zapewnialiśmy warunki do życia a one nam wypoczynek w harmonii z przyrodą, "coś dla ducha i dla ciała".

Skoro u nas miały potomstwo i żyły tyle lat, nie pisz że "może miałam złe warunki", "może woda gorąca"...
Na zdjęciu żabki w czasie godów są szczęśliwe- maj 2010 rok.


Nie masz, nie miałaś zbiornika z żabkami, więc ten temat odpuść.

Chociaż pisałam, że przeprowadzaliśmy zbyt dłuugi remont, możesz sobie dalej dedukować co było nie tak. Szkoda mojego zdrowia. Dalej już nie będę tutaj odpisywała.
____________________
Jaga
adkawi 20:06, 05 maj 2017


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Z tego wynika że żabki wyprowadziły się do swojego prawdziwego naturalnego środowiska.Skoro im stworzyłaś idealne warunki to może same wrócą . Przypomną sobie jak kiedyś uprawiały u Ciebie gody ze szczęściem

Żaba żabie nierówna ...no to fakt rozbawiłaś mnie .Rozumiem ze ropucha szara w grę nie wchodzi
____________________
Adrianna
Jaga 23:31, 05 maj 2017


Dołączył: 03 mar 2013
Posty: 16

Żaba żabie nierówna ...no to fakt rozbawiłaś mnie .Rozumiem ze ropucha szara w grę nie wchodzi


Co cię tak rozbawiło adkawi ?

Powiedzieć by należało, jak Osioł ze Shreka: To mnie zraniłeś adkawi, zraniłeś wręcz na wskroś. ...

Brak podstawowej wiedzy na konkretny temat, nie jest powodem do ironizowania.

Ropucha szara nie należy do żab zielonych, nawet nie jest żabą.

Ropucha szara jest gatunkiem ściśle lądowym.
W wodzie przebywa tylko w okresie godów i rozrodu.
Prowadzi zmierzchowo - nocny tryb życia.

Żaba wodna-zielona jest gatunkiem ściśle związanym ze środowiskiem wodnym, o aktywności dziennej.
Żyje w stojących, zarówno naturalnych jak i sztucznych zbiornikach wodnych, bogato porośniętych roślinnością wodną.
Najchętniej zamieszkuje płytkie zbiorniki, pasy przybrzeżne, rowy melioracyjne, rozlewiska jezior i rzek (to środowisko aktualnie, bardzo się kurczy.)

Przyjęło się, że płazy bezogonowe przypominające żabę, potocznie nazywamy żabami.
A według systematyki, są to żabowate, ropuchowate, ropuszkowate, rzekotkowate , grzebiuszkowate. …
Dlatego napisałam, „żaba, żabie nierówna.”
Pisałam też:
” Jeśli masz tylko dół z wodą gruntową i już obserwujesz w nim żaby, toż to nie mogą być żaby zielone.!!!! ”
Zamiast ironizować ze mnie, wystarczyło wkleić zdjęcie że nie mam racji.

Poniżej dowód, że ropucha to nie żaba.
Gromada
płazy


Rząd
płazy bezogonowe

Podrząd Neobatrachia

Rodzina
ropuchowate


Rodzaj
Bufo

Gatunek
ropucha szara


Gromada
płazy


Rząd
płazy bezogonowe

Podrząd Neobatrachia

Rodzina
żabowate


Rodzaj
Pelophylax

Gatunek
żaba wodna


____________________
Jaga
Jaga 23:41, 05 maj 2017


Dołączył: 03 mar 2013
Posty: 16

U mnie w miejscowości nie ma ul. Spacerowej.
Jest Polna, Bażantów, Ptasia…
Wniosek?
Przebywamy w odmiennych środowiskach Danusiu.
____________________
Jaga
Gardenarium 16:47, 07 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kochana Jago, miałam i mam nadal zbiornik wodny, ze strumieniem. Od 1982 roku.

W innym ogrodzie. Założony w latach osiemdziesiątych.

Zawsze miałam żabki w stawie. Same przyszły, nie szukałam ich po rowach. Raz były takie, raz inne. Pojawiały się, potem ich nie było. Zależało to od zimy, czasem zmarzły pod lodem

W tym ogrodzie gdzie teraz mieszkam, mam jedną żabkę, brązową. W stawie.
Nie wiem, co miałaś na myśli, że przebywamy w odmiennych środowiskach??
Może ja mam lepsze, bo nie uciekają ode mnie żabki zielone?
Widocznie skutecznie zachwiałaś równowagę biologiczną w stawie i po prostu nie ma dla nich przyjaznego środowiska?
Może dolewałaś wody z ujęcia miejskiego bogatego w chlor?
Może coś innego to spowodowało ? Ale tego to ja nie wiem.
W każdym razie w swojej 44 letniej praktyce ogrodniczej przeszłam wszystkie fazy zbiorników wodnych:

- od oczka w przepołowionej beczce
- od małego stawiku ale z równowagą pozwalającą żabom żyć w tym ekosystemie
- do skomplikowanych stawów oczyszczanych naturalnie, wielkości nawet pół hektara bez chemii
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/390-stawy-kapielowe-oczyszczane-naturalnie
http://www.gardenarium.pl/oferta/stawy-kapielowe-oczyszczane-naturalnie



A to mój skromny stawik w innym ogrodzie. Mieszkam w wielu różnych środowiskach Może jedno mamy podobne?














____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
adkawi 22:38, 07 maj 2017


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Zielone żabki Danusia zwabiła bo środowisko dla nich idealne stworzyła.Kumkaja sobie u niej w stawie i oddają sie godowej zabawie
____________________
Adrianna
Roocika 20:05, 16 gru 2017


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Piękne są wasze niektóre stawy. Chcieliśmy taki stworzyć ale chyba dopiero za 10 lat bo teraz nie damy rady utrzymać, szkoda by było, żeby był dołem z brudną wodą. Obok nas sąsiedzi mają taki, bez folii wodą się w nim trzyma. Ale roślin nie mają i woda jest okropna. Ale będę podpatrywać, bo za oczyszczalnią trzcinową mamy na razie dół, co miał być stawem, ale akurat tam wodą wsiąka i chcemy przerobić na studnię chłonną obsadzoną roślinami wodolubnymi.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies