Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Nety- moje marzenie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Nety- moje marzenie

lindsay80 13:08, 21 lut 2017


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Toszka napisał(a)
Pod trawnik jednak bym sypnęła dolomit. teraz.Nawet na śnieg.

Potem w marcu (jak ziemia rozmarznie) wertykulacja, aeracja (tudzież samo porządne grabienie, ale to cięzka praca). Potem przez warzywną skrzynkę rozsypuję warstwę kompostu zmieszanego z obornikiem. Ew. przed tym dosiewka. W kwietniu azofoska.

Skrzynka plastikowa, warzywna jest doskonałym przesiewaczem i rozrzutnikiem cienkiej warstwy kompostu z obornikiem.


U mnie na badaniu gleby pH w H2O wynosi 6,94, więc dolomit nie dla mnie.
A co byś radziła Iwonka na początek sezonu?

Mogłabyś zajrzeć do mnie i obejrzeć rododendrony na dzisiejszych zdjęciach - proszę
____________________
Tu ma być ogród :)
Toszka 13:09, 21 lut 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Hortki trzeba nawieźć doglebowo już na początku marca. W promieniu ok 30-50 cm wokół rosliny (system korzeniowy. Potem mozna dolistnie dokarmić.
Można też zdjąć cienką warstwę ziemi i obsypać sowicie kompostem zmieszanym z obornikiem i nawozem (może być siarczan)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Nett 13:11, 21 lut 2017


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Toszka napisał(a)
Hortki trzeba nawieźć doglebowo już na początku marca. W promieniu ok 30-50 cm wokół rosliny (system korzeniowy. Potem mozna dolistnie dokarmić.
Można też zdjąć cienką warstwę ziemi i obsypać sowicie kompostem zmieszanym z obornikiem i nawozem (może być siarczan)


Ok, super. Bardzo dziekuje.
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Toszka 13:14, 21 lut 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
lindsay80 napisał(a)


U mnie na badaniu gleby pH w H2O wynosi 6,94, więc dolomit nie dla mnie.
A co byś radziła Iwonka na początek sezonu?

Mogłabyś zajrzeć do mnie i obejrzeć rododendrony na dzisiejszych zdjęciach - proszę


O nawozach chemicznych nie wypowiem się, bo ja staram się unikać (chodzimy po trawie na bosaka...często). Obsypuję przesianym obornikowym kompostem Czasami mieszam z piaskiem) i w połowie marca daję tylko raz na cały sezon azofoskę.
Ale przypominam, że ja mam trawnik z mikrokoniczyną, która to uzupełnia braki azotu w glebie.
Idę do twoich rodków
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Nett 13:20, 21 lut 2017


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
A jeszcze jedno pytanko- jak bede ciachac patyki hortensji, to jakiego ukorzeniacza uzywac? Tego do zdrewnialych sadzonek?
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
lindsay80 13:24, 21 lut 2017


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Toszka napisał(a)


O nawozach chemicznych nie wypowiem się, bo ja staram się unikać (chodzimy po trawie na bosaka...często). Obsypuję przesianym obornikowym kompostem Czasami mieszam z piaskiem) i w połowie marca daję tylko raz na cały sezon azofoskę.
Ale przypominam, że ja mam trawnik z mikrokoniczyną, która to uzupełnia braki azotu w glebie.
Idę do twoich rodków


Zazdroszczę Ci tego kompostu, u mnie od jesieni obydwie komory kompostownika zapełnione na maksa liśćmi, wsypując je co każdą warstwę polewałam gnojówką pokrzywową z dodatkami innego zielska, przesypywałam też obornikiem, więc liczę, że będzie za jakiś czas fajny materiał, ale wykorzystam go do warzywnika, na rabaty pewnie mało co zostanie.

Co do nawozów, to ja też ostrożna jestem, ale planuję Humusem podlać, po wertykulacji i aeracji bo mój trawnik teraz będzie miał już 2,5 roku.
____________________
Tu ma być ogród :)
Nett 13:38, 21 lut 2017


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
No ja niestety kompostu tez za duzo nie mam, dopiero pierwszy rok produkcji, a ziemia nawieziona ma ogromne niedobory, wiec na pewno nie wystarczy samego kompostu.
A trawanik siany latem tez wertykulowac czy za wczesnie? Areowac zamierzam i posypac kompostem tez, ale na wertykulacje to chyba za wczesnie?

Zniknely mi polskie znaki, wiec przepraszam...
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Toszka 13:44, 21 lut 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jesli masz ciężką glebę to warto po zabiegach obdsypać piaskiem dla napowietrzenia i rozluźnienia ziemi.

Jesli nie planujesz kompostu pod kwasoluby to warto warstwy przesypywać dolomitem - przyspiesza kompostowanie i polepsza docelowo gruzełkowatość i właściwości absorpcyjne gleby.

Jeśli kompostownik nie jest zmrożony to warto teraz przerzucić widłami wszystko do góry nogami. Napowietrzysz, przemieszasz warstwy, rozbijesz zbite liście i przyspieszysz kompostowanie. Można roztworem mocznika przelać - uzupełnić azot i tym przyspieszyć kompostowanie. Częste przerzucanie (nawet co drugi dzień) niewiarygodnie przyspiesza kompostowanie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 13:47, 21 lut 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Anetko - ważniejsza wertykulacja, tak by wyzbyć się martwej, zbitej, gnijącej darni. Jesli trawnik nieduzy to grabiami mozna.

Jesli nie masz kompostu, to od biedy można obsypać kupną ziemią do warzyw. Najpierw dosiewka, a potem obsypanie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ren133 13:52, 21 lut 2017


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Toszka napisał(a)
Hortki trzeba nawieźć doglebowo już na początku marca. W promieniu ok 30-50 cm wokół rosliny (system korzeniowy. Potem mozna dolistnie dokarmić.
Można też zdjąć cienką warstwę ziemi i obsypać sowicie kompostem zmieszanym z obornikiem i nawozem (może być siarczan)


A jaki nawóz polecasz doglebowo?
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies