Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Gardenarium 23:37, 27 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
aleksandra_g napisał(a)
jeszcze ku przestrodze parę fot jak wygląda ziemia po zdjęciu maty


Korytarze nornic pod szmatą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mischa 15:23, 30 maj 2014

Dołączył: 21 maj 2012
Posty: 76
chcę posadzić w ogrodzie klon Shirasawy (zielony) z obwódką z konwalnika (kształt L), a rabatę wyjątkowo wypełnić grysem (wszędzie mam korę). Maty już usunięte z mojego ogródka, ale co myślicie o kratce ogrodowej pod kamień (dostępny w LM)? Chodzi mi o to, żeby kamienie z czasem nie osiadły w ziemi, bo wtedy chwasty się pojawią. Jest to kratka, więc jest dostęp powietrza, a z drugiej strony to jednak plastik...
Mazan 17:53, 30 maj 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Czytając ten wątek ciągle zadaję sobie pytanie: dlaczego tak chcecie "uprzyjemniać" sobie życie i wydawać krocie na wątpliwej jakości ozdoby? Nie wystarcza, że cena roślin i pielęgnacja to już nakłady i to często niemałe? Kupując matę dodajecie sobie często więcej zajęć niż później można "przerobić" nie mówiąc o oddziaływaniu na tak wymarzone rośliny. Chyba że dysponujecie nadmiarem gotówki.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 17:58, 30 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mischa napisał(a)
chcę posadzić w ogrodzie klon Shirasawy (zielony) z obwódką z konwalnika (kształt L), a rabatę wyjątkowo wypełnić grysem (wszędzie mam korę). Maty już usunięte z mojego ogródka, ale co myślicie o kratce ogrodowej pod kamień (dostępny w LM)? Chodzi mi o to, żeby kamienie z czasem nie osiadły w ziemi, bo wtedy chwasty się pojawią. Jest to kratka, więc jest dostęp powietrza, a z drugiej strony to jednak plastik...


Ja mam dużo żwiru i nie mam szmatki pod nim ani kratki. to niepotrzebne. Chwasty trzeba wyrwać i nie dopuścić do wysiania, kamienie aż tak nie osiadają, ja w ciągu 8 lat dosypałam tylko raz, w tym roku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mischa 21:39, 30 maj 2014

Dołączył: 21 maj 2012
Posty: 76
Mazan, w moim przypadku podstawę ogrodu (oświetlenie, trawnik, żywopłoty z Thuj, kilka nasadzeń) zakładał ogrodnik i to on mi polecił matę, że taka wygodna. Miałam matę bo zawierzyłam zawodowemu ogrodnikowi, i pewnie jest tak w 90 % przypadków. Wydatek na samą matę nie jest duży biorąc pod uwagę ile kosztuje całe reszta, a dzisiaj żyje się w takim pędzie, że obietnica rabat bez chwastów jest kusząca. Więc nie dziw się, że laicy ogrodowi dają się nabierać na maty, trzeba się dziwić, że ogrodnicy namawiają na ich użycie. Na szczęście jest Ogrodowisko i Danusia, która otwiera oczy na szkody jakie wyrządzają maty.

Danusiu, dziękuję, przewidywałam taką odpowiedź, ale chciałam być pewna, bo jeszcze nie używałam grysu, ale skoro mówisz, że nie będzie tak źle bez podkładu to tak zrobię. Podpowiesz jakiej grubości ma być ta warstwa kamyków, żeby chwasty się tam nie pojawiały?
Mazan 22:26, 30 maj 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mischa, może napisałem przewrotnie stosując skrót myślowy "nakłady". W zasadzie chodzi w tym o dodatkowe ponoszenie wydatków - jakie by one nie były - na przeróżne zakupy w okresie późniejszym.

Tak naprawdę to mata kojarzy mi się z koszulą non iron, które będąc niemnące, po nagrzaniu się od słońca stanowiły izolację termiczną i gazową. Zbyt miały jak należy /niemnące/, ale umów się tu młodzieńcze na randkę. Skojarzenie wydaje się być na miejscu.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 08:43, 31 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
aleksandra_g napisał(a)
jeszcze ku przestrodze parę fot jak wygląda ziemia po zdjęciu maty


Toż to normalnie klepisko, aż strach patrzeć, i jak tu ziemia ma być zdrowa? nie wspomnę o roślinach
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:44, 31 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A ja z kolei idą tropem Mazana zawsze mówię do klienta, jak pyta, dlaczego nie kładziemy maty?

Proszę się owinąć folią typu strecz aż po czubek nosa, zostawić tylko dziurki na oczka, ciekawe jak długo pan wytrzyma w tym kokonie. Taką męczarnię zafunduje pan swoim roślinkom.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
blyxa 00:22, 02 cze 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1096
Gardenarium napisał(a)


Ja mam dużo żwiru i nie mam szmatki pod nim ani kratki. to niepotrzebne. Chwasty trzeba wyrwać i nie dopuścić do wysiania, kamienie aż tak nie osiadają, ja w ciągu 8 lat dosypałam tylko raz, w tym roku.


Może kwestia gleby? A może dzieci (tak, nie wolno biegać po rabatach, ale po kamyczkach tak fajnie się chodzi...) Ja dosypuję co roku - bo kamienie osiadają. Dodatkowo rosnące chwasty niejako wybijają z ziemią do góry, między kamieniami. Przyszłą wiosną likwiduję więc jedną rabatę wysypaną kamieniami (bo nie chcę ich cały czas dosypywać, aby mi się ziemia kamienista nie zrobiła) a na drugiej malutkiej połóżę zło wszelakie, czyli agromatę/agrowłókninę

I już jestem chora na myśl, ile kamyczków będę musiała z ziemi wygrzebać.
____________________
moje włości w wiecznym remoncie; zapraszam do ogródu mamy - ogród kwieciem malowany ;)
belonia 09:38, 02 cze 2014


Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 51
Tak, ja też popełniłam ten błąd i dałam się namówić firmie ogrodniczej, która w pewnym momencie robiła roboty u mnie na położenie agrowłókniny i kory. Później długo usuwałam i jedno, i drugie. Dwa lata temu na części ogrodu, na której rosną tuje, iglaki i rodendrony ułożyłam korę, ale zaczynam mieć wątpliwości czy ta kora w moim przypadku to dobre rozwiązanie.
____________________
W krainie gliny i jaskrów
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies