Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Krzysiek1973 14:51, 15 cze 2014

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
Zacząłem wyrywać u siebie agro spod tuji. Jestem przerażony tym co ujrzałem. Korzenie poprzerastały tą szmatę. Wyrwanie jej bez ich uszkodzenia graniczy z cudem. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że na wierzchu mam warstwę żwiru.
Muszę to robić etapami, bo mam 50 drzewek, taki szpaler w zdłuż płotu.
Odrzucam żwir, staram się wyrwać włókninę, na wierzchu zostają korzenie, co z nimi robić, od razu przykrywać ziemią, czy mogę kilka dni tak zostawić na wierzchu?
Planuję kupić gotową ziemię w workach, tym to przysypać i na wierzch spowrotem dać ten żwir. Co o tym myślicie?
____________________
Krzysiek
Gardenarium 15:28, 15 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posypać ziemią a potem korą sosnową - przekompostowaną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krzysiek1973 15:44, 15 cze 2014

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
Żwiru mam wogóle nie dawać?

Mam psa, który ciągle biega mi po tym żwirze, jak dam tam korę, to kilku dniach nic nie będzie.

Przepraszam, ale jestem laikiem jeśli chodzi o ogród, rośliny itd. Cały czas się uczę i dlatego czasami moje pytania mogą wydawać się błahe, trywialne lub wręcz śmieszne. Proszę o wyrozumiałość.
____________________
Krzysiek
Gardenarium 15:48, 15 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sam sobie odpowiedziałeś, ja radzę daj korę, Ty że kora nie , bo pies... no to nie wiem
Nie chodzi o wyrozumiełość, chodzi o zdrowe rośliny, zdrowy ogród, dobre rady.
Inna dobra rada, wychowaj pieska aby nie roznosił kory albo postaw płotek między tujami a psem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krzysiek1973 16:07, 15 cze 2014

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
Roznosić nie roznosi, ale jak biega przy płocie to korę rozwali
Sęk w tym, że dzisiaj piesek ma 2 miesiące i jest mały, ale za kilka m-cy już będzie duży i musiał bym postawić płot, a nie płotek

Czyli żwir wogóle jako ściółka się nie nadaje?
Przeczytałem tutaj o ściółkowaniu:
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie
i tam jest to jeden ze sposobów.
____________________
Krzysiek
Gardenarium 16:39, 15 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, ale w tym przypadku, gdy zrywasz matę, dla odbudowy zerwanych korzeni lepsza będzie kora, albo sama ziemia o odczynie lekko kwaśnym.

Kamyczki są dobre dla ogrodów, rabat o charakterze śródziemnomorskim, z lawendą i trawami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krzysiek1973 07:52, 16 cze 2014

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
Teraz rozumiem. Dziękuję za radę. Zakupię ziemię i będę przysypywał.
____________________
Krzysiek
belonia 12:15, 16 cze 2014


Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 51
Gardenarium napisał(a)
Tak, ale w tym przypadku, gdy zrywasz matę, dla odbudowy zerwanych korzeni lepsza będzie kora, albo sama ziemia o odczynie lekko kwaśnym.

Kamyczki są dobre dla ogrodów, rabat o charakterze śródziemnomorskim, z lawendą i trawami.


Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą tezą.
Widziałam już ładnie zagospodarowane ogrody, w których rosły tuje, jałowce, inne iglaki, bukszpany itp a pod nimi leżała warstwa żwiru. Takiego zwykłego żwiru z naszych żwirowni o uziarnieniu 16 - 32 mm. Tyle, że był to tzw. żwir płukany. On nie ma frakcji piaskowych i łatwiej jest utrzymać go w stanie wolnym od chwastów, tych, które wyrastają z nasionek roznoszonych przez wiatr i ptaki, bo te chwasty, które wyrastają z gruntu pod żwirem, to je trzeba cierpliwie traktować randapem.
Widziałam w ten sposób wykonaną rabatę także na żwirze o frakcji 32 - 64 mm. Ta podobała mi się chyba jeszcze bardziej. Natomiast nie przypadła mi do gustu podobnie wykonana rabata, gdzie zamiast zwykłego żwiru użyto takich dość regularnych, białych kamyków o średnicy około 25 mm. Choć rośliny wysadzone na niej były bardzo efektowne, to jednak całość sprawiała zdecydowanie gorsze wrażenie.
____________________
W krainie gliny i jaskrów
belonia 12:30, 16 cze 2014


Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 51
Krzyśku. Ja też przerabiałam temat włókniny p.chwastom i kory na niej i też po roku zaczęłam włókninę likwidować. Pisałam już o tym na Forum, więc nie chcę się powtarzać.
Też pod wieloma iglakami zauważyłam, że po zdjęciu włókniny korzenie były na wierzchu. W moim przypadku sprawa była może nieco prostsza, bo ja po zlikwidowaniu włókniny ponownie zaczęłam układać korę, tyle, że nieco grubszą warstwą (tzn. około 5 - 6 cm, bo to co mi wykonała firma, to było raptem 2 - 3 cm. Nie było więc raczej obawy przesuszenia korzeni, choć i tak wydaje mi się, że ryzyko to, także w przypadku pokrycia tych korzeni żwirem jest niewielkie. Czy zauważyłeś, że korzeń, który Ty widzisz jako leżący na ziemi, posiada mnóstwo drobniejszych korzonków wrośniętych w glebę i to one, tak naprawdę, zasilają roślinę.
Wydaje mi się, że jeżeli miejsce po korze w miarę szybko zasypiesz żwirem i zapewnisz roślinom w początkowej fazie nieco intensywniejsze podlewanie, to rośliny sobie poradzą.
____________________
W krainie gliny i jaskrów
Krzysiek1973 12:52, 16 cze 2014

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
belonia napisał(a)

Widziałam już ładnie zagospodarowane ogrody, w których rosły tuje, jałowce, inne iglaki, bukszpany itp a pod nimi leżała warstwa żwiru. Takiego zwykłego żwiru z naszych żwirowni o uziarnieniu 16 - 32 mm. Tyle, że był to tzw. żwir płukany. On nie ma frakcji piaskowych i łatwiej jest utrzymać go w stanie wolnym od chwastów, tych, które wyrastają z nasionek roznoszonych przez wiatr i ptaki, bo te chwasty, które wyrastają z gruntu pod żwirem, to je trzeba cierpliwie traktować randapem.

Ja mam tylko taki żwir płukany, kupiony na żwirowni. Frakcja dokładnia taka jak piszesz, czyli 16-32.
____________________
Krzysiek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies