Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Margo 20:06, 11 maj 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Gardenarium napisał(a)
Jeśli będą rośliny to bez jakichkolwiek mat i kartonów.
Jeśli nie ma roślin to decyzja należy do ciebie.


Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, tam gdzie mają być rośliny kartonów nie kłaść ?
A dlaczego ?
Bo ja właśnie w trakcie akcji wykladania kartonów i kory przy i między grabami sadzonymi jesienia jako żywopłot...
____________________
Gosia
Gardenarium 23:03, 11 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pod żwir nie kłaść, bo brzydko będzie.

Kartony kładzie się w zasadzie na puste rabaty, celem ich przygotowania do sadzenia. Tak pozbywamy się chwastów, Potem jak ich nie ma, sadzimy w dobrze nawiezione kompostem rabaty - rośliny i wtedy nic nie potrzeba.

Nie ma reguły na to, że sadzisz rośliny i kładziesz kartony, robisz na odwrót.

Ano dlatego.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katiaxx 07:38, 12 maj 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Danusiu a ja rabatę z porzeczkami przepieliłam , rośnie tam jeszcze drzewko brzoskwini + jakieś drobne ziółka, wyłożyłam gazetki i zakorowałam bo jakoś zrozumiałam że skoro gazety przeciwdziałają chwastom bo można je stosować jak matę - również na rabaty z roślinami. Korę wysypałam wychodząc za brzeg gazet tak że ich w ogóle nie widać. Czy to błąd, szkodzę roślinom ? I druga sprawa : nie kompostuję rabaty przed korowaniem bo nie mam kompostu. Jak mogę wzbogacić ziemię w inny sposób ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Gardenarium 07:53, 12 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dobrze zrobiłaś, aby tylko gazety nie wystawały.

Jak wzbogacić ziemię? Tu porady

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Margo 08:55, 12 maj 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Ja też z wczesniejszych wypowiedzi zrozumiałam ze można gazety/kartony stosowac zamiast maty.
Roślinki sobie rosną (moje graby sadzone jesienią), w tym czasie papier zadusza chwasty, które jeszcze chciałyby wyjśc, za jakiś czas sie rozłoży i będzie piekna rabatka .
Korą wyłożyłam grubo, tak że nic a nic kartonów nie widać , potem to już tylko pielenie ewentualnie tego co sie jakoś zasieje na bieżąco
____________________
Gosia
rozalia_kaim 15:47, 14 maj 2014

Dołączył: 14 maj 2014
Posty: 1
Też już postanowiłam pozbyć sie maty, ale kiedy jest najlepszy na to czas? I co dalej? Jak przykryć korzenie, korą? ziemią?
Pozdrawiam
Kindzia 16:14, 14 maj 2014


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
rozalia_kaim napisał(a)
Też już postanowiłam pozbyć sie maty, ale kiedy jest najlepszy na to czas? I co dalej? Jak przykryć korzenie, korą? ziemią?
Pozdrawiam

Im wcześniej, tym lepiej. Przykryj korzenie ziemią.
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Gardenarium 15:06, 16 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kompostem przesianym, próchnicą, korą przekompostowaną, o ściółkowaniu masz w artykule

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aleksandra_g 17:12, 27 maj 2014


Dołączył: 07 cze 2013
Posty: 1736
jeszcze ku przestrodze parę fot jak wygląda ziemia po zdjęciu maty
____________________
Alex. Rzucona na głęboką wodę... zakładam swoją zieloną odskocznię
Matka 17:17, 27 maj 2014


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
WYWALAJCIE TE SZMATY Z OGRODÓW!!!!!!!!!

____________________
U Matki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies