Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

wietrzyk 14:33, 05 cze 2014


Dołączył: 07 lip 2013
Posty: 1774
mischa napisał(a)
Mazan, w moim przypadku podstawę ogrodu (oświetlenie, trawnik, żywopłoty z Thuj, kilka nasadzeń) zakładał ogrodnik i to on mi polecił matę, że taka wygodna. Miałam matę bo zawierzyłam zawodowemu ogrodnikowi, i pewnie jest tak w 90 % przypadków. Wydatek na samą matę nie jest duży biorąc pod uwagę ile kosztuje całe reszta, a dzisiaj żyje się w takim pędzie, że obietnica rabat bez chwastów jest kusząca. Więc nie dziw się, że laicy ogrodowi dają się nabierać na maty, trzeba się dziwić, że ogrodnicy namawiają na ich użycie. Na szczęście jest Ogrodowisko i Danusia, która otwiera oczy na szkody jakie wyrządzają maty.


Zgadzam się, mnie też namówili panowie z firmy. Sama miałam wątpliwości, ale koniec końców dałam się przekonać. W kóncu, myślałam sobie, robią to na codzień, chyba się znają... A skutki były opłakane. Zresztą pisałam już o tym, nie chcę się powtarzać. Prawda jest taka, że większość osób i tak musi się przekonać na własnej skórze, a właściwie własnej ziemi
Po usunięciu mat, jakoś inwazji chwastów nie doświadczam
____________________
Joanna ogród w Puszczykowie
Mazan 20:03, 05 cze 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Pisałem już o tym wielokrotnie, dlatego uważam za ciekawe Twoje spostrzeżenie, że: "... i tak musi się przekonać na własnej skórze". W tym przypadku boli nie tylko skóra, czy to, co pod nią. Również często boli kieszeń, ale doświadczenie - jak zwykle - przychodzi z czasem, a czas to... . Można by tak w nieskończoność.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kris_bialystok 16:19, 06 cze 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
również jestem wielkim przeciwnikiem mat w ogrodzie i postanowiłem, że jej nie położę .... do wczoraj

doradźcie co byście zrobili w moim przypadku - problem z ostami i skrzypem polnym opisałem w swoim wątku - wynikł zapewne ze złego przygotowania gleby - ale nie wiem co mogłem zrobić lepiej (teraz już i tak za późno)

rozumiem, że bardzo łatwo jest wypielić rabatę z trawek czy z czegoś co z wiatrem nam się dosiało - ale czym inny jest wyrywanie ostu i skrzypu

rabatę obsadziłem i dałem około 5-8 cm kory - ale niestety osty i skrzyp przebija się przez to bez problemu - korzenie 20-30 cm - o ile oset da się wyciągać pojedynczo to skrzyp wychodzi w dużych ilościach i wyrwanie od z pod tuj z korzeniami jest nie możliwy - bałem się mega plagi więc dałem paski maty w wolne miejsca gdzie nie ma roślin - przy roślinach będę pielił dalej ręcznie

nie wiem jak sobie z tym poradzić - teraz kolejne wolne miejsca na nowych rabatach będę obkładał pod korą gazetami - pewnie matę też po jakimś czasie wymienię

co robić? pryskać oset i skrzyp octem? bo chyba czymś mocniejszym na rabacie to strach...





____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
Gardenarium 16:27, 06 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podważać łopatką głęboko w ziemi i wybierać ile się da. To jest mały ogródek, poradzisz sobie z ręcznym wyrywaniem tego co się będzie pojawiać i w końcu chwasty padną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jula81 21:36, 06 cze 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Przeczytałam prawie cały wątek " Mata przeciw chwastom" i nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Po przeczytaniu i obejrzeniu wiem czemu moje iglaki zaczęły mieć choroby grzybowe. Jutro zamierzam ściągnąć matę z mojej rabaty wrzosowo-iglaczkowej i nie wiem jak jest dokładnie z korzeniami tych roślin. Jeśli są pod wierzchem (tak jak tu na zdjęciach podanych w tym wątku) to co mam zrobić z ziemią gdy będzie - a napewno będzie tak zbita i twarda. Czy mam zruszyć ją tylko widełkami ? bo przekopanie nie wchodzi w grę z tego względu że krzaki gęsto są nasadzone i boję się by nie uszkodzić korzeni. Czy zostawić tak jak jest i tylko dosypać ziemi?
Nornice też robią korytarze a krety ryją kopce pod włókniną które są zmorą dla ogrodu.nie można tego ogarnąć.

Ps . Też jak większość z Was położyłam tą matę z polecenia ogrodnika.A ludzie w ogrodniczym biorą ją jak oszalałe na setki metrów. Ach.. gdybym wcześniej wiedziała to nie byłby chorych moich iglaczków i dodatkowej roboty na jutro ze ściąganiem tej szmaty.

Dziś zakupiłam Target na walkę z grzybem. Po ściągnięciu myślę opryskać te drzewka. Czy zwykłym spryskiwaczem mogę czy musi być opryskiwacz pod mocniejszym ciśnieniem?
Proszę o poradę.
____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
wietrzyk 08:29, 07 cze 2014


Dołączył: 07 lip 2013
Posty: 1774
jula81 napisał(a)
Przeczytałam prawie cały wątek " Mata przeciw chwastom" i nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Po przeczytaniu i obejrzeniu wiem czemu moje iglaki zaczęły mieć choroby grzybowe. Jutro zamierzam ściągnąć matę z mojej rabaty wrzosowo-iglaczkowej i nie wiem jak jest dokładnie z korzeniami tych roślin. Jeśli są pod wierzchem (tak jak tu na zdjęciach podanych w tym wątku) to co mam zrobić z ziemią gdy będzie - a napewno będzie tak zbita i twarda. Czy mam zruszyć ją tylko widełkami ? bo przekopanie nie wchodzi w grę z tego względu że krzaki gęsto są nasadzone i boję się by nie uszkodzić korzeni. Czy zostawić tak jak jest i tylko dosypać ziemi?
Nornice też robią korytarze a krety ryją kopce pod włókniną które są zmorą dla ogrodu.nie można tego ogarnąć.


Jula
Ocenisz sytuację, jak już zobaczysz jak to wygląda pod spodem. Możesz wzruszyć ziemię widłami. Delikatnie wbijać widły i podważać. Wtedy ryzyko uszkodzenia korzeni jest minimalne. Możesz też "przeorać" delikatnie pazurkami. Potem zagrabić i korzenie przysypać warstwą ziemi.
I się nie podłamuj, dasz radę
____________________
Joanna ogród w Puszczykowie
jula81 21:43, 07 cze 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Dziś postanowiłam pozbyć się maty raz na zawsze!!!
Zakładałam ogródek 3 lata temu. Roślinki piękne i zielone - bo młode i na wiosnę wybarwiły siładnie. Niestety to tylko złudzenie bo nikt nie zagladał co sięz nimi już zaczyna dziać.
Przedstawiam zdjęcia podczas dzisiejszej pracy i to co zobaczyłam z bliska pod drzewkami i pod matą. MASAKRA!!

Zobaczcie sami i też poświadczycie że drzewka i wrzosy długo ładne by już nie były gdyby nadal dusiła je mata.

Tak wygląda przed. niby ładnie ale ...


Po zebraniu kory okazuje się że wrzosy puściły korzenie na macie -pewnie dlatego może podsychały


A to zdjęcie gdzie korzenie iglaków potrzebują tlenu i też wydostają się przez szmatę , zamiast ładnie chować korzenie w ziemi


Tutaj pod krzakiem pleśń bądź grzyba który bardzo niekorzystnie wpływa na wzrost i zdrowie roślin

____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
jula81 21:53, 07 cze 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
zdjęć ciąg dalszy;

A to niechciani goście , którym warunki sprzyjały -było ich naprawdę sporo!




dla chwastów mata nie straszna :

____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
jula81 22:08, 07 cze 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769

Popatrzcie jak roślina męczy się nie mając gdzie zapuścić korzeni - co się dzieje z korzeniami !



To zdjęcie pokazuje jak nawóz zalega na macie - nie wchłania się do systemu korzeniowego - nawet się nie rozpuścił . A miałam świadomość że dobrze są rośliny podkarmione.




A tutaj już podczas pracy po ściągnięciu maty-szmaty





I już wiem ,że tak ma być
Młody ogródek a takie ubytki już - a wszystko to przez niepotrzebne maty .
Kochani nie zastanawiajcie się ani chwili by je zostawić .Usuwajcie je natychmiast.

MATY PRECZ Z OGRODÓW!!!
____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
Gardenarium 10:16, 08 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Uff, ziemia i rośliny oddychają z ulgą
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies