Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Toszka 22:02, 04 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Delein, cały ten wątek poświęcony jest uświadomieniu jak wbrew pozorom i obiegowej opinii zastosowanie włókniny przynosi wiele szkody roślinom i ziemi w ogrodach. Perz i chwasty wrastają i trudno jest je usunąć. Ziemia niedotleniona umiera... Rośliny po kilku latach marnieją! Wystarczy przejrzeć wątek od początku. Dowodów aż nadto.

AndrzejW - podziwiam ogrom pracy! Podobnie walczyłam z perzem i podagrycznikiem. Efekty są już 4 rok! Na niedobitki perzu jedynym sposobem jest odczekać kilka tygodni i albo ręcznie wypielić, albo zastosować selektywny herbicyd na jednoliścienne (czyli trawy).
Perz nienawidzi systematycznego koszenia. Jeśli wybije w trawniku (pomimo wszystko) to koszenie dobije niedobitki.
Trzymam kciuki i życzę powodzenia
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
katiaxx 08:14, 05 maj 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
AndrzejW - przez jakie sito siałeś, jakieś budowlane ? u mnie była glebogryzarka, perz został pocięty i katastrofa, trawę posiałam i mam mnóstwo perzu mimo wielokrotnego wygrabienia i zebrania wywrotki korzonków, teraz pielę pod rabaty i tez mam ochotę lecieć do kuchni choćby po sitko do makaronu ! bo nie sposób to wszystko wybrać.

Ale chciałam o matach, ja wyłożyłam gazety + kora 3 tyg. temu, przebił się tylko 1 szczaw i 1 jakiś mocniejszy chwast, poza tym na razie nie rośnie nic. Będąc w sklepie klientka przede mną kupowała matę ale nie agrowłókninę tylko taką bardziej plastikową, kobieta prowadząca szkółkę bardzo polecała. To jest właśnie taka mata którą są wyłożone szkółki, gdy nabąknęłam że podobno to niezdrowe dla roślin to sprzedawca był zdziwiony ale kupująca tez o tym słyszała !
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Florini_pl 19:43, 07 maj 2014

Dołączył: 25 lut 2014
Posty: 11
A jak nazywała się ta plastkiowa mata, pamiętasz może? Bo ostatnio słychac sporo opinii jako że jest ona skuteczna i nie wiem co tak do konca sądzić na ten temat.
Edyta10 20:10, 07 maj 2014


Dołączył: 30 kwi 2013
Posty: 1277
Florini_pl napisał(a)
A jak nazywała się ta plastkiowa mata, pamiętasz może? Bo ostatnio słychac sporo opinii jako że jest ona skuteczna i nie wiem co tak do konca sądzić na ten temat.



Ta mata plastikowa jest jeszcze gorsza od agrowłókniny, nie przepuszcza powietrza! miałam tą matę pod tują - kwadrat 2x2 metra, chwasty i tak rosną, trudno je usunąć bo wrastają w matę, a jak podniosłam matę to tragedia - tuja puściła korzenie na powierzchni ziemi pewnie w poszukiwaniu powietrza - jeśli to coś wogóle można nazwać ziemią! Swoją drogą chwasty też puściły korzenie ! a sama ziemia to koszmar -zbita jak skała i śmierdząca nie polecam! a szkółkarze przecież muszą sprzedać towar, dodam że mało zorientowani szkółkarze lub po prostu nieuczciwi...
____________________
Ogródek nad jeziorem
Gardenarium 20:23, 07 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
AndrzejW napisał(a)
Witam.
Znalazłem ten wątek, szukając odp. w temacie walki z perzem. u mnie właśnie zabrałem się za część ogrodu, która nie była ruszana conajmniej 15 lat o ile nie dłużej i cała zarośnięta jest perzem. Zatem patrząc na to, stwierdziłem, że wezmę sito i wio, zrywam wszystko do żwiru, czy co to tam jest, taki żółty ubity piasek i przesiewam to przez sito, pytanie moje, czy w ten sposób nie zaszkodziłem sobie? tych białych korzonków praktycznie nie ma w tej przesianej ziemi, chociaż na pewno troszkę się przedarło, macie może dla mnie jakąś radę, jak dalej postąpić z tą ziemią, żeby wyplenić ten badziew?

Przesiałem już znakomitą większość tej ziemi, naorałem się jak wół, mam nadzieję że nie na darmo...
Pozdrawiam.
Andrzej.


Zanim coś posadzisz, odczekaj aż znowu wyjdzie perz, wyrwij do końca. Potem to już pielenie.
Chyba że chcesz zastosować herbicyd i potem już spokój.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:25, 07 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Florini_pl napisał(a)
A jak nazywała się ta plastkiowa mata, pamiętasz może? Bo ostatnio słychac sporo opinii jako że jest ona skuteczna i nie wiem co tak do konca sądzić na ten temat.


Sądzić jak najgorzej i zapomnieć o jej istnieniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AndrzejW 10:30, 10 maj 2014

Dołączył: 01 maj 2014
Posty: 3
Witam i dziękuję za odpowiedzi.
Trochę poszperałem w necie i wyszło że się pomyliłem w określeniu rodzaju chwasta, otóż jest to wspomniany tutaj przez Toszka podagrycznik, perzu u mnie nie ma.
@Delein

Dziękuję za odpowiedź, ogólnie zmieniam cały krajobraz, że się tak wyrażę, najpierw komunikacja z łupanego kamienia polnego, potem jeszcze taką małą letnią kuchnię(grill, wędzarnia, ława itd.), również w kamieniu, więc spora część tej części ogrodu będzie nie zielona. Pozostawiam szklarenkę ok 8 m.kw i podobny skrawek ziemi przy niej na warzywka, a tak to będą fragmenty zielone.

@Toszka
No właśnie takie założenie przyjąłem, nie chcę używać chemii w ogrodzie, jedynie kompost. Jestem zbyt pro eko

@Katiaxx
Tak, to jest chyba budowlane sito. nie wiem, znalazłem taką siatkę w piwnicy, oczko około 5 mm, zmajstrowałem do niego ramę i wio

@Gardenarium
Żadnych herbicydów i innych wynalazków, Prędzej przepalę palnikiem każde rozsypane wiadro tej ziemi.
Gardenarium 10:32, 10 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tu masz sposoby ekologiczne, opisałam je specjalnie w artykule. Ja też jestem pro eko.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/294-jak-pozbyc-sie-chwastow-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AndrzejW 10:47, 10 maj 2014

Dołączył: 01 maj 2014
Posty: 3
Gardenarium napisał(a)
Tu masz sposoby ekologiczne, opisałam je specjalnie w artykule. Ja też jestem pro eko.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/294-jak-pozbyc-sie-chwastow-w-ogrodzie


No akurat kartonu u mnie dostatek, więc ten sposób wydaje mi się ciekawy, tylko nie do końca wiem jak go zastosować u mnie, ziemię gromadzę na hałdzie i dopiero potem będę ją wysypywać w te miejsca, w których będzie zieleń(jako takiego trawnika nie będzie za wiele.. podobają mi się ogrody, gdzie pod roślinami widać czarną ziemie. Więc chciałbym zapytać o radę, czy na ten żwir, przed wysypaniem tej przewsianej ziemi, miałbym położyć karton? Czy wysypać ziemię i potem całą zakryć kartonem i korą?

Octu próbowałem, na rozwinięty podagrycznik nie działa...
Gardenarium 19:28, 11 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ze świeżo rozsypanej ziemi na pewno wzejdą chwasty. więc najpierw daj im wzejść, potem opiel i dopiero syp kamyki na wyrównaną ziemię. Bez kartonów. Jeśli będą rośliny to bez jakichkolwiek mat i kartonów.
Jeśli nie ma roślin to decyzja należy do ciebie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies