Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród za grosze

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród za grosze

Rosa 18:38, 14 maj 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
polinka napisał(a)
Od pewnego czasu zastanawiamy się nad starą, straszącą ścianą. Póki co mam na niej właśnie bluszcz puszczony ale chyba jednak lepiej będzie wyremontować ścianę. Jak widać u Ciebie po kilku latach można się nabawić jeszcze większego problemu...

To nie moja ściana i nie stoi przy mojej posesji. Na szczęście, bo stwarza bardzo poważne zagrożenie.
Co do Twojej ściany, napiszę tak:
1. jeśli nie ma na ścianie pęknięć można zostawić bluszcz.
2. Bluszcz stwarza znakomity mikroklimat. Latem cieniuje-chłodzi i osusza ściany. Zimą chroni przed wiatrem.
3. Daje schronienie ptakom i różnym robaczkom (to ostatnie najmniej mi się podoba) .
4. Pilnuj dachu i kominów by bluszcz tam nie wszedł.
Zwróć uwagę, że wszystkie pnącza najlepiej się trzymają na starych ceglanych murach (Kraków - Starówka).
Nie wolno bać się bluszczu ani żadnych pnączy. Trzeba je tylko pilnować .
ElzbietaFranka 23:15, 16 maj 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
Jak mi by sie przydala taka sosna nawet dwie.

Musze poszukac takiego dziwolaga.
Piszesz, ze chcialabyś, aby czapeczki były pŁaskie, moi zdaniem kazda galazka ma przewodnik i tego nie obcinac lub co drugi rok reszte co rok. Mozna probowac.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
boguslaw_r_ 11:04, 17 maj 2017


Dołączył: 17 gru 2010
Posty: 2407
Rosa napisał(a)
Może wyjdzie z tego niwaki. Informacja dla Bogusia: ta sosenka już była taka ciut pokraczna, jedyne zabiegi jakie przeszła to wycinka gałązek, skubanie igieł i skracanie świeczek. Wydaje mi się, że trzeba jeszcze wyciąć część gałęzi i dalej zagęszczać chmurki. Ile na takim poziomym konarze powinno zostać chmurek, by dobrze to wyglądało? I co trzeba robić, by te chmurki były płaskie?





Zacznij od tego: Powyłamuj wszystkie świeczki krótko,pozwól aby się zagęściły poduchy, to proces długotrwały,
to że jest tak powyginany to daje całe piękno, masz prawie gotowca,
skracaj gałązki tylko te które ci przeszkadzają,
po kilku latach sama się zorientujesz co jest do wycięcia, to robisz na koniec,
nie usuwaj igieł to twoje zabezpieczenie przed ewentualnymi stratami przypadkowej straty poduchy podczas dalszego wyginania, usuwasz tylko igły które zżółkły, z zielonych potrafią wyrosnąć nowe pędy, jeśli takowe się pojawią i uznasz że ich nie potrzebujesz wtedy wycinasz krótko.
sprawdź u mnie na stronie 4 na samym początku jak wygląda moja sosna którą wyciąłem o połowę , to jest z przed 6/7 lat na ostatnich stronach znajdziesz jak wygląda dziś,
wiele osób się zniechęca długim okresem dochodzenia do dobrych efektów, obrywanie pędów powoduje spowalnianie wzrostu i skarłowacenie danej rośliny,
sprawdź jakie są długie w tym roku długie odrosty, jakie będą w przyszłym roku, a jakie w następnych latach, po kilku latach będą miały po 1 / 2 cm.
jest to piękne zajęcie dla ludzi bardzo cierpliwych,
zawsze warto próbować tym bardzie po latach widok cieszy.
nie odpowiadałem wcześniej, brak czasu.

Pozdrawiam.


____________________
dla przyjaciół Boguś * Ogród Bogusława * wizytówka
Rosa 18:44, 17 maj 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
Dzięki Boguś
Rosa 22:44, 17 maj 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
ElzbietaFranka 23:12, 17 maj 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
Witam rosa. Ten Boguslaw jaki madry. Zaraz musze zajrzec do niego. Mam od zeszlego roku sosne w donicy z mysla, ze ja zrobie w kule, ale po tym wykladzie zmieniam zdanie. Tylko to formowanie dlugo trwa, nie wiem czy źycia wystarczy aby odniesc pelny sukces.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Rosa 06:27, 18 maj 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
Elu starczy nam życia, starczy . Ja też tak myślałam wsadzając malutkie sosenki i minęły 3 latka a zaczęłam je skubać i obcinać to co niepotrzebne. A po 4 latach już formuję i za rok będzie to co chcę mieć. Później zostaje już tylko pilnowanie .
Rosa 06:30, 18 maj 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
Rosa 06:32, 18 maj 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
Rosa 06:38, 18 maj 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies