Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Ferguss 12:36, 22 paź 2015

Dołączył: 30 cze 2014
Posty: 9
Witam,
dzięki Waszym radom trawnik przez cały sezon wyglądał pięknie.
Ale nic nie może wiecznie trwać.
Około 2-3 tygodnie temu pojawiło się lekkie przesuszenie w jednym miejscu.
Dziś po nocy pojawiły się na nim dziwne różowe kulki, podobne do waty, hugo wie. Co to? I jak reagować?
Trawnik miał od czerwca Osmocote, w przyszłym tygodniu planuję areację oraz nawóz jesienny.

Joanna___ 16:11, 22 paź 2015

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
O na moim jest identycznie,więc skorzystam z porad.Myślałam,że to czerwona nitkowatość ale to chyba jakaś pleśń czy grzyb jest.
____________________
Joanna___ 16:17, 22 paź 2015

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
Oooo,tu mamy rozwiązanie:wertykulacja,azot,Topsin (tylko nie wiem czy azot jeszcze można)

http://www.ogrodowisko.pl/watek/864-choroby-trawnika?page=13&quoted_post_id=1184079#reply
____________________
Gardenarium 17:36, 22 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nawożenie azotem to już niestety nie ta pora. Właśnie może dlatego pleśń się pojawiła, że za dużo nawożenia było? We wrześniu zwiększona dawka potasu i fosforu, a azotu jak najmniej.

To może być pleśń śniegowa (pojawia się nie tylko wiosną po stopnieniu śniegu, ale przy takiej pogodzie również późną jesienią.

Niekoniecznie to jest czerwona nitkowatość czy różowa plamistość

Zrób wertykulację po niskim skoszeniu i zastosuj Topsin (podlanie).

Grab liście systematycznie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ferguss 18:03, 29 paź 2015

Dołączył: 30 cze 2014
Posty: 9
Jeżeli chodzi o nawożenie to w czerwcu był użyty Osmocote - teoretycznie ma działać przez pół roku, dlatego nic więcej nie dawałem.
W weekend robię ostatnie koszenie i wertykulację, w międzyczasie kupiłem nawóz jesienny od Substral'a.
Pytanie: czy dać ten nawóz i dodatkowo na te miejsca Topsin? Czy nawóz i Topsin po całości?
Gardenarium 18:10, 29 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bez nawozu, sam Topsin. Za późno na nawożenie, mróz będzie już.
Nigdy nie używam nawozów na 100 czy cały sezon. Jeśli nawozisz to systematycznie i widzisz jak rośnie.

Nie ma co się martwić, teraz to i tak koniec sezonu. Na wiosnę dobra wertykulacja, posypanie ziemią żyzną, dosiewka w razie czego i woda. Ciepło przyjdzie, po kłopotach nie będzie śladu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ajka 18:59, 11 lis 2015


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
We wrześniu posialiśmy trawę, cieszyliśmy się piękną zielenią, dopóki nie zobaczyliśmy w jednej części trawnika takich chwastów, jest ich z dnia na dzień coraz więcej, boję się, że rozsieją sie wszędzie i zagłuszą nasz nowy trawnik ręcznie nie da się tego wyrwać, bo jest tego za dużo, czy można z tym coś jeszcze zrobić? przed sianiem trawnika dwa razy w użyciu był Roundup, ale chyba nie bardzo pomógł, proszę o pomoc



____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Gardenarium 08:46, 12 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Faktycznie sporo tego narosło

Stosowanie herbicydów przed założeniem trawnika powoduje "spalenie" chwastów, które wzeszły, były zielone i miały czym pobrać herbicyd (miały liście). Na nasiona, które leżą w glebie herbicydy nie działają. Stąd znaczne wschody chwastów.

Jeśli są to chwasty jednoroczne, nie masz się czym przejmować, bo po zimie znikną. Jedynym problemem mogą być chwasty wieloletnie (jeśli takowe są).

Możesz je wyrywać wyznaczając sobie codziennie teren do działania. Jeśli uważasz, że to zbyt męczące czekaj do wiosny. Na tak młodym trawniku ryzykowne jest stosowanie nawet zmniejszonej dawki herbicydu selektywnego, może spalić także wschody traw.

A więc albo czekaj, albo wyrywaj.

Po zimie zobaczysz co pozostało i podejmiesz działania. Z chwastami w trawniku poradzisz sobie później, bo zastosujesz na starszym trawniku np. Mniszek.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ajka 08:26, 13 lis 2015


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
Dziękuję, a czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jeszcze co mi wyrosło? nie mogę znaleźć tego w necie, widzę głównie 2 rodzaje chwastów, wrzucam dokładniejsze zdjęcia




____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Mazan 18:19, 13 lis 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ajka

Spróbuj wpisać i przejrzyj. Może się przyda?
www.adama-cumullusfarm.pl/publikacje/atlas-chwastow/mobile/index.html#p=30


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies