Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Gardenarium 07:08, 24 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wpuszczaj wertykulatora, co najwyżej nisko skoś i wygrab jeśli jest co, a głównie ważne teraz jest nawożenie i lanie wody.

Pierwszy nawóz dfo wyboru - mocznik, saletra amonowa lub saletra wapniowa, potem wieloskładnikowy nawóz do trawnika np. raz w miesiącu i jesienią we wrześniu nawóz jesienny do trawników.

Na herbicyd selektywny też za wcześnie - trawa za młoda. Wyrywaj ręcznie. Albo poczekaj do nastepnego roku.

Jeszcze dodam link do art. o trawnikach, jakie napisałam do tej pory

http://www.ogrodowisko.pl/tag/trawnik
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agam 09:19, 24 kwi 2014


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
strix napisał(a)


O nawożenia jest faktycznie, ale mnie głównie nurtuje pytanie czy warto wertykulator wpuścić na mój trawnik, czy w tym roku jeszcze nie.

Czym byś walczyla z chwastami? Jakim środkiem? Nie potrafie nazwać chwastów jakie mam, poza mleczem sporadycznie, zdarza się babka tu i owdzie, w tym roku pojawiły się kępki koniczyny w kilku miejscach. Reszta to dla mnie po prostu "cos"

Pozdrawiam
Strix


Na Twoim miejscu spróbowałabym wyrywać chwasty ręcznie. Każdego dnia po troszeczku.
____________________
Aga i Ogródek Agam
mmms 17:01, 10 maj 2014

Dołączył: 10 maj 2014
Posty: 4
Witam! Zawsze miałam zielony, gęsty trawnik. Ostatnio po każdym koszeniu pojawiają się plamy jak na zdjęciu. Kiedy trawa jest wysoka wygląda na zdrową. Co to za choroba i jak ją można pokonać?
gemciu83 18:27, 10 maj 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Brak pokarmu trzeba rozsiać nawóz.
Niskie koszenie + niskie temp. lub palące słońce mogła tak zrobić z trawnikiem.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
P_Kemot 11:56, 11 maj 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 39
Witam, czy do nawożenia trawnika, np. tego widocznego na zdjęciu we wcześniejszym poście użylibyście Polifoski plus, skład NPK(MgS) 5-10-20-(7-9)]. Widać, że faktycznie trawnik wymaga nawożenia. Jednak czy 5% azotu byłoby wystarczająca. Pozostałe składniki według mnie byłyby odpowiednie. P_Kemot
____________________
gemciu83 12:57, 11 maj 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
5% to mało. Polecam Grassofosce lub Salmag. 27,5% i trawa po 4 dniach zielona intensywnie.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Mazan 13:45, 11 maj 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Może też być zjawisko zbyt niskiego koszenia. Są trawy, /stadionowe/, koszone nisko, ale też takie, które wymagają wyższego koszenia. Za młodu trawa nie ma wykształconej łodyżki dlatego jest zielona, z wiekiem - po kilku koszeniach ma sztywną, drewniejącą łodygę i to ją widać po koszeniu. Zależy od gatunku.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
waldek727 14:02, 11 maj 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
mmms napisała:
Zawsze miałam zielony, gęsty trawnik. Ostatnio po każdym koszeniu pojawiają się plamy jak na zdjęciu. Kiedy trawa jest wysoka wygląda na zdrową. Co to za choroba i jak ją można pokonać?


Widocznie zmienił się operator kosiarki który uznał, że na nierównej nawierzchni wystarczy przyciąć trawę najniżej jak się da i kłopot z koszeniem trawnika przynajmniej na miesiąc będzie miał z głowy. Choroba ta nazywa się brakiem nośnika substancji odżywczych i jest łatwa do zwalczenia poprzez ustawienie noży kosiarki na wysokość 4 cm. Krótko przycięta trawa w wyniku upośledzenia fotosyntezy nie pobiera z gleby wystarczającej ilości takich pierwiastków jak: azot, potas, fosfor, żelazo, magnez i mangan. To z kolei prowadzi do chlorozy i żółknięcia trawy.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 14:19, 11 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mmms napisał(a)
Witam! Zawsze miałam zielony, gęsty trawnik. Ostatnio po każdym koszeniu pojawiają się plamy jak na zdjęciu. Kiedy trawa jest wysoka wygląda na zdrową. Co to za choroba i jak ją można pokonać?


To co przedmówcy napisali, czyli nawożenie poprawi stan, ale ja też zauważyłam ciemnozielone kępy nisko pokładającej się trawy niepożądanej w trawniku i to jest największy problem tego trawnika. Resztę w wyglądzie można szybko poprawić nawożeniem i podlewaniem, tego nie da się tak łatwo naprawić.

Wycinaj te kępy ciemnej trawy. dosiewaj wartościowe mieszanki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
P_Kemot 17:37, 11 maj 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 39
Mazan napisał(a)
Może też być zjawisko zbyt niskiego koszenia. Są trawy, /stadionowe/, koszone nisko, ale też takie, które wymagają wyższego koszenia. Za młodu trawa nie ma wykształconej łodyżki dlatego jest zielona, z wiekiem - po kilku koszeniach ma sztywną, drewniejącą łodygę i to ją widać po koszeniu. Zależy od gatunku.


Pozdrawiam



W moim przypadku wystąpiło za niskie koszenie. Kolega ma rację. Pozostaje mi więc tylko zmienić wysokość koszenia oraz zwiększyć zawartość azotu w nawozie. Nie zawsze oszczędzanie na nawozie będzie miało swoje przełożenie na wygląd trawnika.
P_Kemot
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies