Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pawci_o 14:25, 17 maj 2014

Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 8
Witam, wkońcu znalazłem trochę czasu i zrobiłem zdjęcia,
Mój trawnik był założony w kwietniu 2013 roku, na jesieni był wywieziony gnyj i zaorany, przed siewem trawy wysypałem polifoskę 8, w tym roku już kilka razy kosiłem z czego raz mulczowałem pozostałe koszenia z koszem. zauważyłem że na trawie są grzyby i nie rośnie tak jak w innych miejscach, podłoże jest ciężkie, glina. mam zamiar przeprowadzić areację i zasypać piachem, nie wiem kiedy to wykonać ponieważ czekam na robotników do płotu. proszę o porady co jest z moim trawnikiem nie tak- czego mu brakuje








W tym roku sypałem na trawnik polifoske 8, pierwszy raz w kwietniu a drugi raz jakies 2 tyg temu.
Czy te grzyby i taki stan trawnika jest spowodowany kwaśną ziemią- trzeba przeprowadzić kredowanie?
jesli tak to czy jeszcze teraz można je wykonać?
następne koszenie wykonam w butach z kolcami aby napowietrzyć trawnik i może się uda zapisaskować go, lecz nie wiem czy piaskować czy też kredować.

proszę o pomoc.
Gardenarium 07:56, 18 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na podstawie zdjęcia nie widać dokładnie. Ale albo trawnik jest zagłodzony (za mało nawozu), albo przenawożony. Ale moim zdaniem za mało nawozu i ma jasnozieloną barwę, a nie "kipi" jak to mówią spece.

Powinien mieć dużo ładniejszą barwę i gęstą zwartą murawę.

Pojedyncze pojawianie się grzybów może świadczyć o tym, że gdzieś w glebie są kawałki drewna, które butwieją. Tym bym się nie przejmowała.

Zrób proste badanie pH, ale to w tej chwili nie ma jakiegoś znaczenia. Wapnowanie zrobisz późną jesienią. Teraz trawnik potrzebuje "żarcia" a nie wapnowania. Nie ma z czego rosnąć

Daj mu Hydrocomplex. I rozpuść nawóz czyli po rozsypaniu obficie podlej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:58, 18 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest podejrzanie bledziutki, przeanalizuj dokładnie czy czasem nie przenawożony, to można ocenić po beżowej barwie trawnika, który zamiera.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marcin_adamczyk 09:27, 18 maj 2014

Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 44
(Przeniesione z wątku Zakładanie trawnika z siewu)

Witam, jest tu nowy ale widząc, że można liczyć na rzetelną i fachową odpowiedź, podzielę się swoimi doświadczeniami z trawnikiem (właściwie trawniczkiem, bo wielki on nie jest).
8 tygodni temu założyłem trawnik, w miejscach gdzie wcześniej były grządki z pomidorami lub rosły chwasty.
Podszedłem do sprawy jak amator, przekopałem ziemię, wygrabiłem, wyrównałem, zwałowałem i w tym samym dniu rozsypałem nasiona i raz jeszcze zwałowałem. Czyli mówiąc ogólnie, masa rzeczy zrobiona nie tak, począwszy od nieodpowiednio przygotowanej ziemi.

Efekt na chwilę obecną jest taki:




Jak łatwo zauważyć, wschody nierówne, zagęszcza się w różnym stopniu no i co najgorsze - chwasty!
Mniszek, tasznik, pokrzywy i sporo innych, których jeszcze nie potrafię zidentyfikować.
Po 6 tygodniu pierwsze koszenie, kolejne co 7 dni.



I teraz poradźcie co mam robić? Chemia w tym roku odpada, ręcznie pielę ale pomimo że to jest praca syzyfowa, walczę dzielnie. Zagęszcza się nieśmiało więc dosiewać? A jeśli tak, to jak to robić?
Czy po prostu czekać cierpliwie, kosząc regularnie i podlewając?





Ponadto w jednej części rośnie czereśnia, z której lecą przekwitnięte kwiaty. Można to grabić? Chyba nie bardzo na takim młodym trawniku?


Gardenarium 09:36, 18 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na młodym trawniku wysoce ryzykowne jest stosowanie herbicydu selektywnego. Moim zdaniem nie masz specjalnie czym się martwić a musisz działąć. Na pewno w glebie były nasiona chwastów (sporo jednorocznych) i widać trochę wieloletnich. Jednoroczne zginą podczas koszenia a wieloletnimi zajmiesz się w przyszłym roku.

Teraz skup się na dosiewkach. Wzrusz glebę w pustych miejscach, posyp torfem albo ziemią do trawników, dosyp nasion, przegrab, albo najpierw wzrusz, dosyp nasion, posyp torfem i podlewaj.

Trawa wzejdzie, uzupełni braki, chwasty jednoroczne nie wysieją się bo będziesz kosił i wyginą.

Najpierw zgrab opadłe kwiaty czereśni bo zaduszą młody trawnik, potem dosiewaj.

Pod koniec czerwca - po kilku koszeniach jeśli trawnik będzie blady zastosuj jakikolwiek nawóz wieloskładnikowy do trawnika i podlej obficie. Będzie dobrze, jak zadbasz o swój trawnik, a widać że lubisz.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pawci_o 17:33, 20 maj 2014

Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 8
Sam nie wiem co z nim jest. Na jesień był wywieziony gnoj i zabrana działka, na wiosnę zkultywatorowana, nasypalem polifoniczne i posiadam trawę, później nadwoziem dwa razy. W tym roku jak pisałem wyżej spałem na wiosnę i po miesiącu drugi raz. Wczoraj kupiłem nawóz do trawników i na około 12 arów zużyciem 20 kg. Dziś padal deszcz wiec nie podlewalem. Mi się wydaje ze nie jest napowietrzony bo mam ciężka gline. Dziś kupiłem buty z kolcami i będę chodził.
Gardenarium 16:04, 23 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na małym kliniku jest brązowe, jakby trawnik był spalony. Przestań z tym nawożeniem nieustannym a lej wodę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
poczatkujaca 19:10, 23 maj 2014

Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 23


jestem zielona w kwesti trawnikow. swoj reanimuje i dosiewam od 3 lat gdyz nie moge go wykopać i posiać nowy. w tym roku za namową w polowie marca podsypałam go nawozem agrecol wieloskładnikowy, pod koniec kwietnia podsypałam go substralem ktory zwalcza chwasty dodatkowo. i teraz wygląda trawnik jak na zdjeciach. co mam robic zeby poprawic jego wygląd? na zdjeciu wygląda tak od razu po koszeniu.pozdrawiam
nodan 20:08, 23 maj 2014

Dołączył: 19 maj 2013
Posty: 12
Jaki nawóz uzyć w czerwcu do trawnika? Miesiąc temu nawoził mi firma, która reanimowała trawnik. Byo to jakieś 4-5 tygodni temu. Obecnie "uczę się" i chcę już pełne rzeczy robić samemu. Wiem, że składniki zależnie od pory roku i miesiąca muszą być odpowiednio dobrane. Proszę o poradę jaki nawóz uzyć mniej więcej w połowie czerwca i jaki w sierpniu
Gardenarium 20:40, 23 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
poczatkujaca napisał(a)


jestem zielona w kwesti trawnikow. swoj reanimuje i dosiewam od 3 lat gdyz nie moge go wykopać i posiać nowy. w tym roku za namową w polowie marca podsypałam go nawozem agrecol wieloskładnikowy, pod koniec kwietnia podsypałam go substralem ktory zwalcza chwasty dodatkowo. i teraz wygląda trawnik jak na zdjeciach. co mam robic zeby poprawic jego wygląd? na zdjeciu wygląda tak od razu po koszeniu.pozdrawiam


Skoś nisko

posyp ziemią do trawników, przegrab

posyp nasionami (trawnik sportowy lub uniwersalny


LEJ WODĘ i koś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies