Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Gardenarium 22:18, 20 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Melmat, masz naszą instrukcję tutaj, pokazują ten film podobno na wyższych uczelniach na arch, kraj

http://www.ogrodowisko.pl/watek/685-zakladanie-systemu-automatycznego-nawadniania-w-istniejacym-ogrodzie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
stingietka 22:21, 20 mar 2014


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 71
jesteście nieocenieni

dzięki za pomocne informacje
____________________
Kasia
melmat 22:28, 20 mar 2014

Dołączył: 14 mar 2014
Posty: 16
Witaj Mateusz,

dzieki za rady.
Tak myślałem, że HE to chwyt marketingowy. Nawet jak lepije podlewa przy zraszaczu to po to mamy dolewanie, żeby nas to nie obchodziło

Ciśnienia wody nie mogłem zmierzyć, bo nie mam manometru. Poszukam na allegro. Pewnie coś znajdę sensownego.

Sterowanie systemem planuję, stąd elektrozawory. W domu zamontowany mam system "inteligentengo domu" a pomoca którego mogę ustawić prace lini (poprzez daty uruchomienia oraz czas pracy). Dodatkowo do systemu mogę podłączyć czujniki wilgotności gleby, które zatrzymają linie jeśli określony poziom zostanie osiągnięty.
Ze względu na markizę mam już zamontowany czujnik opadów oraz wiatru. Z tego powodu tych elementów nie wliczałem w kosztorys, a jedynie elektrozawory.

Jako rowy, miałem na myśli, wykop pod rurę. Opdowiedziałeś mi już na pytanie (dzieki wielkie!), że ni nie musze podsypywać. Ściągam darń, kopię, wrzucam rurę, zasypuje, zagęszczam, kładę darń

Mój tata od 15 lat używa do nawożenia trawnika azofoski (wiosna), co 2-3tyg roztworu mocznika. Dlatego pomyślałem, że moż warto zastosować dozownik i ułatwić sobie prace. Pewnie przetestuje jak sie to sprawuje i na pewno zdam relację.

Jeszcze raz Mateusz dzięki za pomoc! jak tylko uda mi się zmierzyć ciśnienie w instalacji to wrócę
____________________
melmat 22:35, 20 mar 2014

Dołączył: 14 mar 2014
Posty: 16
Dzięki Gardenarium za link.

Wdziałem ten filmik Patent z deską super mi się spodobał. Na pewno skorzystam.

Widziałem też ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=TSnTStEKS4g
Mają chłopaki rozmach ze sprzętem
____________________
artipas 11:57, 24 mar 2014


Dołączył: 19 lip 2013
Posty: 9
Planuję założyć nawadnianie trawnika i mam pytanie czy przy przewodzie 50 metrów 3/4 będzie można podłączyć 6 zraszaczy z zasięgiem do 15 metrów (takich ci się wynurzają). Zasilanie wody z wodociągów. Czy może to być jedna linia czy trzeba podzielić i zasilić np z 2 lub więcej. Proszę o podpowiedz.
MateuszSieki... 14:05, 24 mar 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Na oko 2 rury. Z sieci woda ma ok 30-36 l/min i 3-3,5 bara. Najlepiej weź wiaderko, puść wodę z tej rury na 15 sek. Wynik pomnóż przez 4. Potem wpisz w wyszukiwarce model zraszacza. Wyszukaj ile litrów na min zużywa. Będziesz wiedział ile można podłączyć jednocześnie.
____________________
artipas 07:13, 25 mar 2014


Dołączył: 19 lip 2013
Posty: 9
Dzięki za podpowiedz.
melmat 08:06, 25 mar 2014

Dołączył: 14 mar 2014
Posty: 16
Mateusz,

mam jeszcze do CIebie takie pytanka
1. czy rurki 25mm można kłaść na podjeździe pod kostką? Czy trzeba to jeszcze jakoś zabezpieczyć?
2. jak się sprawują elektrozawory schowane w ziemii? Zastanawiam się, czy dołożyć nieco więcej rurki i zamontować wszystko na ścianie w garażu, czy zrobić system rozproszony (cena wariantów prawie taka sama).
Boję się tylko, że przebijanie się z garażu dla 5 linii będzie wymagało dość dużej dziury

Pozdrawiam
M.
____________________
Gardenarium 09:06, 25 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pod kostką powinny być zrobione przepusty (np. grube rury kanalizacyjne), które przydadzą się też do kabli tellefonicznych, alarmu itp. W przepustach przeciągasz pod kostką rury do nawadniania.

Elektozawory pod zimią są w skrzynkach specjalnych, z zamykanym deklem, dno powinno być czyściutkie i wysypane kamyczkami. Fotki w trakcie montażu skrzynki.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tomek2343 14:31, 25 mar 2014

Dołączył: 25 mar 2014
Posty: 5
Witam serdecznie wszystkich,

Jestem tu nowy, troszkę poczytałem ale widocznie za mało, ponieważ mam pytanie dot. nawadniania.

Chciałem zamontować na ogródek około 150m2. Dowiedziałęm się od wodociągów iż ciśnienie w moim mieście jest od 2 do 6bar. (zależne od pory roku, etc).

Moje pytanie, jak dobrać zraszaczę? mam katalog Rain Bird, patrzę właśnie na zraszacze i ciśnienie jest podane od 1 do 2,1 bara.

Proszę o informację jak dobrać zraszacze do ciśnienia np. 3bary skoro przy zraszaczach w katalogu jest podane 1,5 bara czy 2 bary? - czy takie zraszacze odpadają i mam tylko szukać, które mają podane ciścnienie od 2 do 6bar?

Drugie pytanie dot. wydatku wody.
Powiedzmy iż mój wydatek wody jest 2,20m3/h, w katalogu przy zraszaczach mam podane np. 0,19, 0,24, 014, etc... Czy na jendej sekscji mogę umieścić tyle zraszaczy aby wydatek wody łącznie wynosił około 1,76m3/h ? (2,20m3/h - 20% ?)

Ostatnie pytanie dot rur...
Jak należy dobrać średnicę rur :/ i od czego ona zależy? :/

Dziękuję za odpowiedź,

Pozdrawiam

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies