Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

elektronik19 05:28, 23 wrz 2016

Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 12
Są 3 sekcje wydajność wody 3500 a ciśnienie 3,5 bar.
elektronik19 09:14, 26 wrz 2016

Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 12
Witam,dodałem parę zraszaczy. Proszę o opinie czy w ten sposób może to już zostać.
Pozdrawiam

Awo65 07:58, 28 wrz 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 9
@elektronik19 - niestety dodanie paru zraszaczy nie wystarczy.
Jest mnóstwo miejsc, gdzie podlewa tylko jeden zraszacz, a to nie wystarczy.
Nie ma też zraszaczy na narożnikach (taras). Proejktowanie należy zacząc od narożników (wszystkich) i dopiero dalej rozmieszczać w pozostałych miejscach.
Generalnie zraszcze nie podlewają w miejscu posadowienia, dlatego jeden musi dolewać do drugiego. Jak dla mnie, to niestety całość do zrobienia od nowa.
Poszukaj na sieci podręczników instalatora (Hunter, RainBird itp. nie patrz na Gardenę) i też przeanalizuj trochę projektów, które na sieci możesz znaleźć. Także w tym wątku, choćby parę stron do tyłu.
pozdrawiam
Andrzej
elektronik19 22:29, 28 wrz 2016

Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 12
Witam,
Zgodnie z wytycznymi kolegi poprawiłem zakresy oraz dodałem zraszacze. Czy obecnie projekt może zostać zakwalifikowany do podziału na sekcje?


Mam jeszcze pytanie odnośnie linii zasilających. Chce zastosować średnice 32mm a odejścia do zraszaczy na 25mm oczywiście jak najkrótsze. Elektrozawory zastosować chce 1".
Awo65 11:21, 05 paź 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 9
Niestety dalej jest sporo miejsc, gdzie leje tylko jeden zraszacz. Te miejsca będą na 100% niedolane. Poniżej tarasu, na wprost tarasu - w lewym dolnym rogu spokojnie można dać dyszę o większym zasięgu i powinna wtedy pokryć dwa miejsca niedolane przy tarasie. Jest sporo innych jeszcze.
Dalej trzeba to przekonfigurować.
Pamiętaj, aby nie mieszać w sekcjach statycznych i rotacyjnych.
elektronik19 12:26, 05 paź 2016

Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 12
Witam,
rozumiem. Patrzyłem jak firmy robiły u sąsiadów i zasięgi zraszaczy dolewały do siebie a może trochę zachodziły. Nie dolewały do punktu. A co z elektrozaworami? chce do elektrozaworów zasilanie doprowadzić rurą 32mm a później na sekcję też 32 a odejście do zraszacza 25mm. I pytanie: czy rurę sekcyjną pociągnąć środkiem działki czy przy zraszaczach tak aby odcinki 25mm były jak najkrótsze.
Znalazłem taki poradnik ale tam też dysze nie dolewają do punktu np str 24.

https://nts.tanake.com.pl/uploads/images/NTS/Do%20pobrania/Poradnik.pdf

Pozdrawiam
zecik 15:06, 05 paź 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Kiedyś były tylko statyczne zraszacze, a one lały bardzo nierówno. Obecne rotacyjne (takie co sikają raz w prawo, raz w lewo) są bardziej równomierne. No ale zalecenia pozostały z dawnych czasów.

Ja nie jestem specjalistą - zaznaczam. U siebie zrobiłem tak, że zasięgi się ledwie pokrywają. Trawa jest równo zielona i też równo rośnie. No nie wiem, jak będzie w przyszłym roku, chociaż myślę, że raczej też będzie równo zielona.
W razie czego zawsze można dołożyć parę zraszaczy - przynajmniej ja zamierzam w razie jakiś ewentualnych problemów.


Nie mogę tu zamieścić wykresu jednorodności pokrycia obszaru, ale nowe zraszacze Rainbirda mają praktycznie płaską charakterystykę. Zraszacze Huntera mają prawie płaską charakterystykę. Jedyny problem może stanowić wiatr, chociaż - no nie sądzę żeby w dużym stopniu zakłócał zraszanie.

Dla kontrastu - dawne zraszacze statyczne lały najwięcej blisko głowic, dlatego trzeba ich było dawać 2x więcej niż potrzeba na dawny obszar, żeby w jednym miejscu się nie robiło błoto, a w innym susza.

Jak dasz rzadziej niż to wynika ze starych książek to raczej nie powinno być problemu, o ile zastosujesz rotacyjne głowice.


Aha - ja mam łącznie tylko 11 zraszaczy, bo na główny trawnik zastosowałem takie o dużym zasięgu Rainbird 5004.
A jakbym robił drugi raz, to bym zastosował tylko 5 albo 4 łącznie. Inaczej bym je rozłożył, przeniósłbym warzywnik w miejsce gdzie teraz jest 6 zraszaczy i podlewal go z linii kroplującej.
Te głowice wcale atrakcyjnie nie wyglądają - ja cie elektronik19 rozumiem w ograniczaniu ich liczby Powodzenia w budowie

elektronik19 15:41, 05 paź 2016

Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 12
Witam,
czyli szkoła jest taka, że trzeba zrobić aby dolewały do głowicy ale potrzeby takiej nie ma. Ja mam przygotowane wszystko na 3 sekcje ale jeżeli będe dokładać zraszaczy to przepływ nie wydoli. W związku z czym pierwszy raz zaprojektowałem tak aby zasięgi trochę się pokrywały i to było źle. Teraz poprawiam, aby wszystko się pokrywało tzn od głowicy do głowicy. Wygląd głowic mi nie przeszkadza. A co z zaworami jak mam 1"?

Poniżej projekt wg z zraszaczami, które jeją do głowic tylko problem polega na tym, ze w niektórych miejscach leją 4.



ponumerowałem zraszacze i tak podobierałem dysze:



Wydajność źródła to ok 3500l/h ciśnienie jest różne od ok 2.9 do 3,5 ale założyłem 3.
zecik 18:58, 05 paź 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Jakbyś zraszacz 9 przesunąć trochę do góry, to by 18 nie był potrzebny.
A jakby 12 miała duży zasięg, to by ten na środku 13 nie był potrzebny.
Jeśli chodzi o 20, to chyba przesadziłeś z zasięgiem...

8 i 9 połączyłbym w jeden, o trochę większym zasięgu.
6 i 5 też.

Ja bym zastosował zraszacze Rainbird, bo mają równomierne pokrycie na całej długości strumienia. Huntery mają gorsze pokrycie - mniej równomierne.
Cały ogród by można na Rainbirdach 3504 i 5004, może do tego ze 2 dysze MP1000.

Wody to chyba starczy, ale faktycznie może więcej tych sekcji zrób - 4 albo 6.
Jedna sekcja starcza gdzieś tak na 100m2, zależy jakie dysze.

Rainbirdy 5004 z domyślną dyszą nr 3 zużywają około 0,7m3/h. Można w szerokim zakresie regulować zasięg, powiedzmy od 7m do 11m. Mniejsze 3504 można regulować w zakresie od 5m do 10m. Mniejsze zasięgi to na przykład MP1000.
Trzeba jeszcze zwracać uwagę w tabelkach na opad, żeby w jednej sekcji nie pomieszać dysz o opadzie 15 mm/h z 7 mm/h, bo będzie duża różnica w nawadnianiu.

Ja robiłem tak, że sobie narysowałem ogród w programie Gardeny, a potem powstawiałem zraszacze w tym darmowym programie Gardeny w internecie. Tzn. patrzyłem na zasięgi do tabelek Rainbirda i Huntera i poustawiałem te zraszacze na rysunku. Polecam.
Opcja automatycznego rozstawiania jest do niczego w tym programie, ale łatwo się przestawia zraszacze, zmienia zasięgi i rysuje różne gotowe kształty.

Trochę trzeba nad tym przysiąść, ale potem nie trzeba podlewać. Możliwość regulacji sprawia, że te zraszacze wybaczają pewne niewielkie błędy projektowe.

zecik 19:45, 05 paź 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Zraszacze 1,2 i 3 można zastąpić jednym lub dwoma z dyszą paskową. Każdy producent ma w ofercie - prostokątny zasięg mają



--------------------------------------


A w ogóle - to idź do sklepu ze zraszaczami i systemami nawodnień, pokaż projekt i kup co trzeba. Na miejscu dostaniesz porady i poprawią ten projekt. Polecam.

Koło mnie są 2 firmy z nawodnieniami, obie chętnie by pomogły, wybrałem tą, która jest bliżej. Podaruj sobie odrobinę luksusu i spokoju ducha
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies