Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

zecik 04:13, 02 wrz 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Graczykos napisał(a)


Spokojnie to luźna gadka która mnie utwierdza, że dobrze chociaż coś tam wstępnie kombinuje i zaczynam kumać temat

teren to niecałe około 6,5ara



Jedna linia (sekcja) zraszaczy starcza na około 150m2-200m2 trawnika (zależy od wydajności źródła, układu zraszaczy itp.).

Maksymalna długość linii kroplującej to około 100mb, ale jak połączysz kilka równolegle, albo jak przyłączysz do jednej linii rurę z wodą w kilku miejscach, to łączna długość może być znacznie większa, w zależności od wydajności źródła.

Linie kroplujące mają różne wydatki, najczęściej około 2 litry na godzinę z jednego otworka. Czyli przy rozstawie otworków co 30cm i wydatku 2 l/h możesz podłączyć nawet 500mb linii kroplującej w jednej sekcji (3 m3/h wody), co pokrywa jakieś 200m2.

Ja bym jednak zmierzył wydajność tej pompy, bo to się tak wydaje, że leci jak z węża strażackiego, a jak zmierzysz, przez ile sekund leci 10 l wody, to będziesz wiedzieć konkretniej, czy masz wydajność 1 m3, 3 m3, czy ile.

Co do rozstawu zraszaczy - to zobacz podręcznik Huntera, Rainbirda czy Toro. Są dostępne w formacie PDF w sieci
PiotrM 23:10, 03 wrz 2016

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
Mam do was pytanie na wyjściu po za dom do podlewania mam wyprowadzoną rurę 3/4" na końcu zawór gdzie na razie podłączam wąż ogrodowy , czy ta rura 3/4 cala wystarczy do zasilenia automatycznych zraszaczy czy muszę przerobić instalację i wypuścić na zewnątrz tak jak mi tu kolega podpowiada 1" rurę ?

czy może nie zmieniać całej instalacji a tylko za kranem dać przejściówkę na 1" rurę PE i później do elektrozaworów i dalej do zraszaczy ?

wodomierz mam też na 3/4" potem przechodzi za wodomierzem na 1" ale z redukcją niestety do 3/4 na ogród :/
Gardenarium 09:49, 04 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przerobić wodę, bo to zbyt mała średnica.

Masz wyprowadzenie do zwykłego węża ogrodowego a nie do nawadniania. Do nawadniania co najmniej 32-ką.

Całą przerób a nie tylko za kranem. Bo nic to nie da.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PiotrM 10:12, 04 wrz 2016

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
Dziękuję za poradę - czy wodomierz wymienić też na 1" czy wodomierz 3/4 jaki mam zostawić ?

32mm to znaczy ma się rozumieć 1" rura tak ?
Gardenarium 11:19, 04 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, nie tak

1 cal = 2,54 centymetra

czyli 32 mm to nie jest 1 a więcej.

32 milimetry = 1,25984252 cala

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PiotrM 11:27, 04 wrz 2016

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
w tym momencie sprawdziłem wydajność wody na istniejącej instalacji 3/4" wiadro 10 litrów napełnia się 12sekund i jest między 3 a 3,5 ciśnienie wody

to muszę wezwać hydraulika żeby ocenił czy da sie u mnie zrobić takie przeróbki , za licznikiem idzie mi rura 1" z trójnikiem 3/4" na ogród więc te 1" pewnie by się dało przerobić ale czy więcej musi to ocenić specjalista
zecik 12:16, 04 wrz 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Wg pomiaru tempa napełniania wiadra w tej chwili masz wydajność źródła 3 m3/h.
Hunter podaje w swoim podręczniku projektowania nawadniania, że przy takich parametrach wydajność projektowa (czyli z zapasem względem rzeczywistej) wynosi 1,8 m3/h.





Z 1,8 m3/h na sekcję można już kilka (a nawet kilkanaście) zraszaczy zasilić.

Zależy jaki duży ogród - być może będziesz musiał zwiększyć liczbę sekcji do 6 czy nawet 8.

Ile masz m2 do podlania?

PiotrM 12:23, 04 wrz 2016

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
mam około 1200m2 trawy do podlania

zecik 12:47, 04 wrz 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Można zrobić system nawadniania bez przeróbek instalacji, ale będzie dużo sekcji.
Na pewno starczy 8 sekcji. Nie wiem, czy 6 sekcji też by starczyło, w zależności od kształtu ogrodu, wielkości trawnika itp.


Jak przerobisz instalację na większą średnicę, będziesz mógł zastosować 4 sekcje.
W efekcie można zastosować trochę tańszy sterownik (4-sekcyjny) i mniej rur doprowadzających. Różnica w cenie systemu nie jest jednak duża, policz, co się bardziej opłaca.


PiotrM 14:53, 04 wrz 2016

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
dziękuje zecik za zainteresowanie sprawą , tak patrzę na twoją tabelkę to faktycznie wydajność u mnie na poziomie 50l/min 3m3/h jest w miarę przyzwoitym wynikiem mimo przyłącza 3/4

teraz o godzinie 15 jak już wszyscy leją wodę bo mega sucho ciśnienie spadło do 2,8 ale wydajność wody dalej jest na poziomie 10l wiadro w 12 sekund


czyli dobierając zraszacze muszę kierować się wydajnością tak jak napisałeś 1,8m3/h żeby mieć zapas ?

zrobię mapkę działki z wymiarami i wtedy poproszę o opinie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies