Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Hortensja 19:07, 06 cze 2015


Dołączył: 19 cze 2014
Posty: 290
wiecie co? przeczytałam ten wątek -180 stron- dwa razy, pozostałe wątki o hortensjach również i jestem w punckie wyjścia....

Chciałabym posadzić szpaler z hortensji i traw. Długość około 22 metrów. Stanowisko południowe. Przysłowiowa "patelnia" - od wschodu słońca aż do około godz.18
Planuje sadzić co około 80-100cm czyli potrzebuje około 25-30sztuk.
Mam dylemat - jaką odmianę wybrać do nasadzeń??
Pierwsze kryterium - chciałabym hortensje, ktore najwcześniej zakwitają (wyczytałam ze najwcześniejsze odmiany zakwitają w lipcu)
Kryterium drugie: duże białe kwiatostany (wyglądają obłędnie)
Wydaje mi się że oba te kryteria spełnia "Silver Dollar" piszą, że zakwita w lipcu ale to teoria w praktyce zależy to pewnie od indywidualnych warunków i pielęgnacji - jedne zakwitną wcześniej, drugie ciut później więc nie wiem czy tylko tym kierować się przy wyborze.
Dylemat drugi: czy posadzenie szpaleru tej samej odmiany nie będzie nudne? może lepiej zasadzić np. 10 sztuk odmiany "Phantom", 10sztuk "Silver dollar" i np. 10 sztuk "limelight"?? z tym że zakwitają podobno w sierpniu.

Podpowiedźcie coś proszę, bo od miesiąca drepce w miejscu z łoaptką i mierzę, czytam, kombinuję.

____________________
może już wkrótce.... nowy początek:)
yenni 12:26, 07 cze 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 30
Witam, niestety mam problem z moją hortensją. Nie znalazłam wątku o chorobach tej rośliny i niestety sama nie potrafię w oparciu o google dojść do tego, co jej dolega, dlatego proszę tutaj o pomoc.

Pojawiają się na niej plamy, brzegi czernieją i zasychają, a nadto ubywają (coś niewidocznego gołym okiem je wcina?), nowe listki są słabe i poskręcane.

Wcześniej był oprysk topcinem (3 tygodnie temu), mospilanem bo pojawiły się mszyce (2 tygodnie temu).

Podsypana była nawozem dla hortensji (ok 4 tygodnie temu).
____________________
Iwcia 16:34, 07 cze 2015

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Hortensjo
Podpowiedźcie coś proszę, bo od miesiąca drepce w miejscu z łoaptką i mierzę, czytam, kombinuję.
Zależy jakie lubisz nasadzenia i jaki styl ogrodu Tobie sie podoba - czy taki powiedzmy kolorowy misz masz, czy bardziej stonowany, monochromatyczny.
Kiedy czytałam ten post to oczami wyobraźni widziałam szpaler jednej odmiany - phanton i aż się ciut rozmażyłam. Nie znam co prawda tej silver dollar. Dwie poprzednie mam i osobiście wolę phantom - ma mocne pędy i trzyma fason, a limelight muszę wiązać do słupka.
____________________
Mój przyszły ogród
Hortensja 21:29, 07 cze 2015


Dołączył: 19 cze 2014
Posty: 290
Iwcia dziękuję za odzew.
Jeśli chodzi o nasadzenie to zawsze byłam zwolennikiem minimalizmu i prostoty. W zasadzie cały czas była zdecydowana na szpaler jednej - białej - odmiany hortensji z dodatkiem traw ozdobnych. do czasu kiedy nie zobaczyłam wystawy Szkółki Szmit na zeszłorocznej wystawie "Zieleń to życie"
Kompozycja: hortensja, trawy, rozchodnik, werbena plus zawilce i ostróżki - rozszypały w drobny mak moją konsekwencje i zdecydowanie w wyborze stylu.
Zakochałam się w tej aranżacji a jak to z zakochanymi bywa nie zawsze umieją "trzeźwo" i praktycznie myśleć
____________________
może już wkrótce.... nowy początek:)
Iwcia 21:51, 07 cze 2015

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
A to takie buty... No cóż na zakochanie nic nie poradzisz. Zrób jak ci serce podpowiada.
____________________
Mój przyszły ogród
Mazan 12:51, 08 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Yenni

Jeśli nie zauważyłaś pozytywnego działania nawozu sprawdź odczyn. Po miesiącu powinnaś już coś zauważyc.
Fotki przedstawiają niedobory składników.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
magja_ 09:32, 09 cze 2015


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Yenny... a szukałaś objawów przenawożenia?. Bo mi to tak trochę wygląda. Możliwe ze dałaś za dużo nawozu lub podałaś w niewłaściwy sposób?

Usychają brzegi liści a młode przyrosty są skarlałe bo być może zbyt wysokie stężenie roztworu glebowego nie pozwala czerpać korzeniom odpowiedniej ilości wody i soli mineralnych. Roślina cierpi z powodu suszy fizjologicznej.

Jeśli tak - wąż pod roślinę, cienka strużka i płukanie korzeni- konieczne.
____________________
ZbigniewG 09:47, 09 cze 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8906
anabelka po prześwietleniu
zostały tylko proste i najmocniejsze pędy , 1/3 usunięta
wiosną była przycięta na 5 cm teraz ma około 1m

____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Pomarancza 11:14, 09 cze 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Moja hortensja ogrodowa w donicy, niestety nie wiem, co to za odmiana:

____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
iwcia 17:52, 15 cze 2015

Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 6
witam. zakupiłam 3 hortensje limelight. ostatnio zauważyłam że jedna posiada już pąki kwiatowe i ma bardziej czerwone i mniej sztywne pędy. oto zdjęcia hortensji limelight. ostatnie zdjęcie przedstawia tą która wydaje mi się inną odmianą. Jak myślicie czy jest szansa że to limka? czy wykopać i dokupić limkę?


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies