Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jedna z rabat z wystawą południową.

Pokaż wątki Pokaż posty

Jedna z rabat z wystawą południową.

justi 01:36, 18 wrz 2011


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263



Witam serdecznie!
W tym miejscu widzę wg mojej koncepcji tylko 2 rodzaje roślin. Bliżej basenu coś wyższego, a przed tym niższe piętro np: ekran z cisa ( nie za wysoki) i rzad żurawek Citronelli lub Marmelade. I tyle.
Myślę, że trzeba "uspokoić" tą rabatę, bo widać jak dużo się dzieje na lewo i w oknach kwiaty.
Stąd moja dwugatunkowość.

____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
Gardenarium 10:07, 18 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
profus napisał(a)
Dzięki, dzięki.
Właśnie jednego pięciornika u siebie posadziłem i tak sobie wygląda dlatego ta wersja na 100% nie.Dobrze, że tak dość długo się zastanawiam. .

A co wy na to tak na szybko.
Trzmielina i cis lub smaragd w kulach, W środku miłorząb Mariken (jest na mojej liście chciejstw roślinnych - długo się na niego czaję ale dość drogi i na razie nie było dla niego miejsca). Plamy żurawek kolory do dogrania.
A czy cis i Mariken na pełnym słońcu dadzą radę ?


Cis i miłorząb dadzą radę, oczywiście mówimy o podlewaniu, że podlewasz. Jak widać reszta ogrodu ma się świetnie i tutaj też będzie bezproblemowo.

Cis może rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Cień znosi jak mało która roślina co nie znaczy że go uwielbia. A więć słońce będzie dla niego ok.
Miłorząb to samo. U mnie rosnie można powiedzieć że w cieniu, górę ma tylko w słońcu.

Mamy tylko zawsze problem z doborem odpowiednich żurawek (zwłaszcza żółtych) na słońce.
Poczytaj watek żurawkowy w bylinach.

Nie wiem tylko czy tyle gatunków się zmieści, ale jeśli lubisz kolorowo to proszę bardzo, ładnie jest.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:10, 18 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W razie czego uspokoisz nasadzenia tylko dwoma trzema gatunkami nisko, a kulek dasz mniej. Korona tego miłorzęba zamuje bez cięcia prawie około 1,5 m średnicy.
To co włazi w kaczora tnę, żeby się nie stykało. W razie czego posadź Mariken, bo to mniej miejsca zajmie i będzie lepsze przejście między rabatami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:12, 18 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Miłorząb Pendula powinien mieć miejsce szczepienia dość wysoko (około 170 cm), inaczej zasłoni wszystko co pod nim. Kulki mogą być nisko i na różnej wysokości, niekoniecznie tak symetrycznie, choć nawet mi się podoba, bo wskazują one na miłorzęba, eksponują go.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
profus 19:14, 18 wrz 2011

Dołączył: 16 wrz 2011
Posty: 139
Tak się zastanawiam nad tymi żurawkami. Żona jakoś tak krzywo na nie patrzy, że niby tylko żurawki po całości na dole. Ona by chciała żeby coś kwitło. Ja tak bym miał ochotę na jakiegoś krzaczora też kwitnącego może. Takiego do metra np. Może hortensja Vanilla Fraise (mam ją tam w rogu na zdjęciu) jest super. Tylko jak to zmieścić z tymi kulami. Może po jednej na końcach. Mam trzmielinę na pniu do przesadzenia szczepioną na 130 cm - czyli np. to z jednej strony.

A tak przy okazji czy zrobić taki manewr?
Na zdjęciu poniżej tak po skosie przed hortensją (w rogu) jest magnolia yellow river. Bardzo słabo mi rośnie. Niby już 2,5 roku, ale co ma nowy przyrost to liście się skręcają i wyglądają jak przypalone. Chyba nie jest to dla niej dobre miejsce. Niby już zdecydowałem, że w to miejsce posadzę już zakupioną szczepioną akację twisty baby.
Nie bardzo też wiem czym wypełnić puste miejsce pod ogrodzeniem przy smaragdzie a za tawułą na rabacie otoczonej tujami danica w kamyczkach. Już prawie kiedyś kupiłem jakąś hortensję wyprowadzoną na pniu.

____________________
Rafał - ogrodek amatora - kiedyś może będzie
Sebek 20:24, 18 wrz 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Ja bym posadził hortensję - ale może limelight
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Joanka 20:30, 18 wrz 2011


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Sebek napisał(a)
Ja bym posadził hortensję - ale może limelight


A jakże
____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
GabiK 22:08, 18 wrz 2011

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Bardzo zadbany ogródek i propozycja przy basenie też niezła.
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
Gardenarium 09:37, 19 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
profus napisał(a)
Tak się zastanawiam nad tymi żurawkami. Żona jakoś tak krzywo na nie patrzy, że niby tylko żurawki po całości na dole. Ona by chciała żeby coś kwitło. Ja tak bym miał ochotę na jakiegoś krzaczora też kwitnącego może. Takiego do metra np. Może hortensja Vanilla Fraise (mam ją tam w rogu na zdjęciu) jest super. Tylko jak to zmieścić z tymi kulami. Może po jednej na końcach. Mam trzmielinę na pniu do przesadzenia szczepioną na 130 cm - czyli np. to z jednej strony.

A tak przy okazji czy zrobić taki manewr?
Na zdjęciu poniżej tak po skosie przed hortensją (w rogu) jest magnolia yellow river. Bardzo słabo mi rośnie. Niby już 2,5 roku, ale co ma nowy przyrost to liście się skręcają i wyglądają jak przypalone. Chyba nie jest to dla niej dobre miejsce. Niby już zdecydowałem, że w to miejsce posadzę już zakupioną szczepioną akację twisty baby.
Nie bardzo też wiem czym wypełnić puste miejsce pod ogrodzeniem przy smaragdzie a za tawułą na rabacie otoczonej tujami danica w kamyczkach. Już prawie kiedyś kupiłem jakąś hortensję wyprowadzoną na pniu.



Ja tak patrzę z góry i myślę, że ta rabata niepoytrzebnie jest pociągnięta tak daleko.
Wąski pasek trawnika nie wygląda proporcjonalnie. Takie mam odczucie
To się powinno skończyć wcześniej, wtedy trawnik w przejściu byłby szerszy.

Nie byłoby problemem w zakomponowaniu rabaty. Tyle kul na pniu to jednak za dużo.
Miłorząb i kulki telko z jednej strony,
Na dole można dodać zamiast jakiejś żurawki lawendę- będzie kwitło i będzie zimozielono.

A propos żurawek, to liście zamiast kwiatów - kolor przez cały sezon, poka żonie grafikę pod hasłem "Heuchera" a zmieni zdanie. Jeśli nie i chce, żeby "coś kwitło" to nie innej rośliny, która by się równała z żurawkami. Poza tym, że one także kwitną, to jeszcze są ozdobne cały rok, nawet zimą spod śniegu wystają kolorowe liście.

Cóż może być lepszego od żurawek???
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Limka 20:32, 19 wrz 2011


Dołączył: 24 lip 2011
Posty: 295
Danusiu, a jaką polecasz żurawkę na słońce? Na patelnię! Czy żadnej nie będzie dobrze?
____________________
Nasadzenia przed domem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies