Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomoc emerytce przy metamorfozie

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomoc emerytce przy metamorfozie

elzbietaszer... 19:07, 02 lut 2020

Dołączył: 28 sie 2019
Posty: 124
plan nasadzeń z prośbą o pomoc
____________________
Ela Pomoc emerytce przy metamorfozie
elzbietaszer... 08:05, 03 lut 2020

Dołączył: 28 sie 2019
Posty: 124
plan jest w skali 1 cm to 1 metr , podobają mi się ogrody o prostych i uporządkowanych nasadzeniach -proszę o pomoc w doborze i rozmieszczeniu roślin oraz skorygowanie co należy jescze zrobić z tymi starymi nasadzeniamu
____________________
Ela Pomoc emerytce przy metamorfozie
Gardenarium 08:11, 03 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli tak, to postaraj się lepiej zrobić zdjęcie, połóż rysunek na podłodze i stań nad nim, zdjęcie zrób prostopadle nie ze skosu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
elzbietaszer... 08:12, 03 lut 2020

Dołączył: 28 sie 2019
Posty: 124
dzięki Danusiu zaraz się poprawię -już działam
____________________
Ela Pomoc emerytce przy metamorfozie
elzbietaszer... 08:26, 03 lut 2020

Dołączył: 28 sie 2019
Posty: 124
plan nasadzeń
____________________
Ela Pomoc emerytce przy metamorfozie
Gardenarium 09:02, 03 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czepiam się, ale nie podłużnie zdjęcie, tylko tak żeby wypełniało całe zdjęcie, robisz wszystko na opak

Rysunek ułożyłaś wszerz, a zdjęcie zrobiłaś wzdłuż... no nie mogę(((

tak musi być

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
elzbietaszer... 10:35, 03 lut 2020

Dołączył: 28 sie 2019
Posty: 124
Danusiu -czepiasz się to fakt -ale czy to takie ważne ? czyli co bo ja już nie wiem co mam zrobić z tym rysunkiem rysunek lezał tak jak widac na zdjęciu i zdjęcie było zrobione tez w szerz
____________________
Ela Pomoc emerytce przy metamorfozie
makadamia 14:00, 03 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Elu, rozumiem Twoje zniecierpliwienie, ale zrozum i Ty nas: tyle wiemy o Twoim ogrodzie, ile nam pokażesz/powiesz. To co Tobie wydaje się tak oczywiste, że nawet o tym nie myślisz - my nie wiemy.

Plan Danusia Ci poprawiała, żeby wypełniał całe zdjęcie, a nie tak, że na górze widać stół, na dole stół, a planu nie da się rozczytać


Tak na szybko, na podstawie zdjęć, nasunęły mi się dwie uwagi:
- brakuje żywopłotu; na planie wyczytałam coś o grabowym; na razie go nie widać, ale jeśli już rośnie, to dobrze. Jeśli nie - to od niego trzeba zacząć sadzenie, bo sąsiedzkie widoki nie pomagają

- masz tutaj bardzo trudne warunki do zrobienia nowoczesnej rabaty z kwiatami (o ile dobrze przeczytałam, to chcesz jakieś jeżówki, szałwie): rosną tutaj już duże, zimozielone drzewa, które zacieniają rabatę przez cały rok. Do tego są mocno zakorzenione, przez co nowym roślinom trudno będzie się przebić. Zwłaszcza świerki są koszmarnym sąsiedztwem, bo wysuszają i wyjaławiają ziemię w całej okolicy (pod moimi sam z siebie rośnie tylko bluszcz).

Jeśli chcesz tutaj zrobić rabatę to
1. trzeba całą rabatę wzbogacić w dużą ilość obornika i kompostu a potem je systematycznie uzupełniać
2. do sadzenia wybrać gatunki raczej cienio- i sucho- znośne. Anda podała całą listę:

Moja lista bylin do cienia to ta

Specjaliści na w miarę suche, półcieniste lub cieniste, trudne stanowiska:

Anemone tomentosa Robustissima - bez wody jednak nie zakwitnie ładnie
Aruncus aethusifolius
Asarum europeaum - woli gleby zasadowe, niezbyt ubogie,
Aster divaricatus - leśny aster, najlepiej rośnie jak ma trochę słońca
Aster macrophyllus Albus
Carex umbrosa
Clematis jouiniana Praecox - rośnie "pełznąc" po ziemi, do lata potrafi zakryć ok. dwa metry kwadratowe
Clematis jouiniana Stanislaus - ma większe, piękniejsze kwiaty niż powyższa odmiana
Corydalis ochroleuca - lubi gleby zasadowe,
Corydalis solida - ma śliczny kolor, lubi co prawda żyzno i nie za sucho, ale na pewno warto spróbować, bo kwitnie już w marcu
Corydalis lutea
Epimedium pinnatum ssp. colchicum - specjalista do trudnych stanowisk
Epimedium perralchicum Frohnleiten
Geranium nodosum
Lamiastrum galeobdolon Florentinum - może być inwazyjne
Lithospermum purpurocaeruleum
Luzula nivea - bardzo fajna trawa do cienistych miejsc
Montia sibirica - nie tylko pięknie kwitnie wiosną, ale można go nawet używać do sałatek
Phuopsis stylowa Purpurglut
Stellaria holostea
Symphytum grandiflorum - specjalista do trudnych stanowisk, może być inwazyjny
Violoa labradorica
Viola sororia Albiflora
Waldstenia geoides
Waldstenia ternata - może być trochę inwazyjna


Teraz lista roślin zawsze kwitnących w cieniu wymagających jednak podlewania:

Anemone nemorosa
Anemonopsis macrophylla
Disporopsis pernyi
Epimedium grandiflorum Elfenkönigin
Epimedium Hybride Amber Queen
Hepatica nobilis - lubi gleby zasadowe, ale warto go wypróbować
Hepatica transsylvanica Alba
Hepatica transsilvanica Winterfreude
Hylomecon japonica
Hypericum androsaemum Orange Flair - lubi żyzne gleby, ale może warto go wypróbować
Hypericum calycinum - raczej inwazyjny
Jeffersonia diphylla - rzadka ślicznotka, nie lubi mieć sucho
Lamium orvala - bardzo ładnie komponuje się z ciemiernikiem
Liriope graminifolia
Liriope muscari
Lunarna rediviva - lubi żyzne gleby, pięknie pachnie i kwitnie nocą
Omphalodes verna
Polygonatum biflorum
Semiaquilegia ecalcarata Sugar Plum Fairy - lubią ją ślimaki
Smilacina racemosa - lubi żyzne gleby
Tiarella cordifilia Brandywine - pięknie się przebarwia jesienią

U mnie sprawdziły się niektóre carexy (np.: ice dance), bodziszek korzeniasty, epimedium, hosty.
Jeśli je posadzisz w dużych plamach, nawet takie zwykłe rośliny mogą dać fajny efekt.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
elzbietaszer... 14:37, 03 lut 2020

Dołączył: 28 sie 2019
Posty: 124
dzieki za wszystkie uwagi -są bardzo cenne i pomocne ,wiem teren jest trudny ze względu na stare nasadzenia
od ulicy został posadzony żywopłot z irgi a od strony sąsiadów juz zamowiony żywopłot z graba ,ziemia tez będzie przekopana z mączką bazaltową ,przekompostowaną korą z firmy Athena i obornikiem przekompostowanym końskim
zdaję sobie sprawę,że pod świerkami to tylko bluszcz ale moze przy dobrze zaprawionych dołkach cieniolubne się sprawdzą problem jest od świerków do wejmutki -bo dalej nie jest tak żle tam juz dom nie zasłania trochę słońca dociera
____________________
Ela Pomoc emerytce przy metamorfozie
makadamia 14:51, 03 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ze świerkami jest taki problem, że ich korzenie jednego roku przytniesz, a następnego roku one z powrotem wpijają się w ten dołek przygotowany pod kwiatki....

Znajoma w podobnej sytuacji robi albo ograniczniki z jakiejś pleksi albo po prostu sadzi w takich wielkich donicach (a właściwie jakichś kubłach z działu budowlanego).
U mnie pod jednym świerkiem rosną awuły anthony waterer, zawilce, jakaś hortensja (to różowe na pierwszym zdjęciu to floks, ale już wyleciał, bo nie dał rady nawet pół roku)

[zmoderowane, nie wklejamy swojego ogrodu do cudzego wątku]


pierwsze zdjęcie bezpośrednio po sadzeniu, drugie z późnej jesieni (ale w tej chwili wygląda podobnie: to zaleta tych cienistych nasadzeń - dużo roślin jest zimozielonych)

wszsytkie nasadzenia są dość świeże i trudno mi powiedzieć, jak sobie poradzą w dłuższej perspektywie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies