Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Armadale Gardens and Castle - Szkocja

Pokaż wątki Pokaż posty

Armadale Gardens and Castle - Szkocja

Anitka 09:40, 24 sty 2020


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7689
W Szkocji na na południowym krańcu wyspy Skye, na obszarze zwanym półwyspem Slea w maleńkiej osadzie Armadale, mieszczą się ruiny zamku klanu MacDonaldów otoczone przepięknym, zadbanym ogrodem. Jest mniej popularny od Dunvegan Castle & Gardens, który zlokalizowany jest w zachodniej części i odwiedzany przez większa liczbę osób.
Tego ogrodu nie było w planach, bo wyczerpałam już limit oglądanych ogrodów podczas "rodzinnego" pobytu w Szkocji, ale skróciliśmy bardzo wizytę w miasteczku Portree, które jest stolicą wyspy ze względu na tłumy turystów (nasz ostatni zaplanowany punkt na wyspie).
Mięliśmy 2 godziny nadliczbowe i należało też napełnić brzuszki. Sprawdziłam, że ten ogród jest tylko 20 minut od głównej drogi na wyspie za miasteczkiem Broadford, na miejscu była też restauracja, więc po krótkiej rozmowie skręciliśmy w drogę A851.

Ogród znajduje się po prawej stronie drogi.

Przy wejściu na teren posiadłości mieści się była stajnia dla koni, w której obecnie jest restauracja, hotel i sklep z pamiątkami.


Ławka przy parkingu.
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 09:43, 24 sty 2020


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7689
Z parkingu takie widoczki.


____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 09:49, 24 sty 2020


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7689
Ale ja patrzyłam na to co widzę przez przednią szybę siedząc w samochodzie na parkingu. Obłędne hortensje ogrodowe. Są bardzo popularne w Szkocji w ogródkach przydomowych czy zieleni miejskiej.


Druga rabata ciągnęła się wzdłuż parkingu, aż do byłej stajni.


____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 09:52, 24 sty 2020


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7689



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 10:02, 24 sty 2020


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7689





Pochłonęłam na szybko jakiś posiłek dostępny od razu bez czekania, natomiast moje "pacholęta" mogły rozkoszować się posiłkiem bez pospiechu, nawet deser mogły sobie zamówić, a najważniejsze, że WI-Fi było to nie protestowały. Ja pobiegłam zobaczyć ogród, ale żeby poczucia czasu nie zatraciłam dostałam eM do obstawy.

Wejście.



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 10:11, 24 sty 2020


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7689
Przepraszam, ale niektóre zdjęcia są niewyraźne, ale oglądanie odbyło się w przyspieszonym tempie.

Ogród mieści się na wzniesieniu. Idziemy szeroka aleją, mijamy stare drzewa.




____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 10:15, 24 sty 2020


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7689
Moją uwagę przyciągają klony palmowe.




Em natomiast jest przerażony wielkością niektórych roślin, które kojarzy, że mamy w ogrodzie posadzone. Ławeczka wcale nie była taka mała.
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 10:21, 24 sty 2020


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7689
Teren jest starannie ukształtowany i zadbany, ale sprawia wrażenie jakby rośliny były ledwo kontrolowane. Bardziej dziki niż ogrody angielskie.



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 10:28, 24 sty 2020


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7689
Wśród roślinności ukryty jest niewielki budynek. Na terenie ogrodu wybudowano muzeum, w którym można zobaczyć dziedzictwo szkockiej kultury (broń, mapy, obrazy, naczynia). Ciekawostką jest pierścień z włosem Flory MacDonald. Pokazuje losy klanu MacDonald i emigrantów ze Skye.


Otoczenie muzeum jest bardziej "okiełznane".



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 10:31, 24 sty 2020


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7689



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies