Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród przy Jagodowej

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród przy Jagodowej

karbal 15:42, 30 sty 2020

Dołączył: 23 sty 2020
Posty: 8
Witajcie

Dom w trakcie budowy - pora pomyśleć nad ogrodem.

Na początek kilka słów o działce:
Teren o powierzchni ok. 1400m2, działka narożna przy lesie.
Gleba niezbyt żyzna, choć sąsiad mówi, że kiedyś były tu pola uprawne.
Występują tu piaski grube i drobne, glina na głębokości ok. 15m.
Teren jest obecnie mniej więcej wyrównany.
Poniżej wstawiam kilka fotek z początku przed czyszczeniem działki - 2018/2019r.

A tutaj w trakcie grodzenia:

Oczyściliśmy teren w gałęzi i kamieni, gleba została wzruszona bronowaniem:



Obecnie dom jest w stanie SSZ, zrobiona jest instalacja elektryczna i tynki, czekamy na instalatora.
Powoli zaczynam myśleć o ogrodzie. Naoglądałam się Waszych i już nie mogę się doczekać swojego

Z racji tego, że pracuję w branży projektowej zrobiłam wstępną koncepcję naszego ogrodu:

Głównie będzie to ogród z trawami ozdobnymi, brzozami, hortensjami, jeżówkami itp. Do tego koniecznie rabaty podwyższone na warzywa, a obok nich miejsce na krzaczki z malinami i borówkami. Na końcu działki mamy furtkę do lasu - myślę nad jakimś ładnym pnączem nad nią.
Chciałabym poradzić się Was jak oceniacie tą koncepcję, co byście zmieniły?
Czy żywopłot z grabu sprawdzi się u mnie? Na granicy z lasem chciałabym puścić winobluszcz pięciolistkowy, który jesienią przepięknie się przebarwia.
Nie mam tylko pomysłu na teren za domem... Mąż chciałby zasadzić kilka drzewek owocowych - może tam?
Wrzucam fotkę tego miejsca:
Gardenarium 16:03, 30 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj, jeśli jest warzywnik to przydałby się kompostownik, może być ukryty za borówkami.
Droga z płyt prowadzi...ale dokąd? to trzeba zmienić co na być na końcu tej drogi?

Nawierzchnie / ścieżki poprowadzone w sposób nowoczesny, płyty w trawniku, a po prawej linia rabat - dwa brzuszki, może trochę brak konsekwencji?
To może albo proste, albo pofalowane linie?
To bym zmieniła.

Mnie się płyty podobają bardzo, ale te brzuszki już nie.
Może płyty rozwinąć do warzywnika i jeszcze gdzieś placyk zrobić z altaną nowoczesną.

Jak masz okna w domu? zrób ładne rabaty jako widoki z okien.

Na planie parteru zaznacz okna, aby nie planować rabaty pod wyjściem na ogród
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karbal 14:50, 31 sty 2020

Dołączył: 23 sty 2020
Posty: 8
Bardzo dziękuję za cenne uwagi!
Faktycznie te brzuszki były nieco ... dziwne
Pociągnęłam ścieżkę zza domu aż do warzywnika i szopki, połączyłam ścieżkę z frontu na tył domu razem z tą główną, która kieruje do altany / wgłębnika (jeszcze nie wiem w jakiej formie zrobimy miejsce do przesiadywania) aż do wyjścia do lasu.
Zastanawiam się tylko czy nie za dużo tych ścieżek

Zaznaczyłam okna na niebiesko, wszystkie oprócz narożnego są balkonowymi, lecz jedynie przez największe okno tarasowe jest wyjście na ogród.

A tutaj zbliżenie:
makadamia 15:09, 31 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ależ piękna działka! Aż mnie skręciło z zazdrości

W takim otoczeniu mnie osobiście widziałby się ogród bardziej naturalistyczny. Czyli ścieżki owszem, proste, ale rabaty (a w zasadzie nie tyle rabaty co powierzchnie zadarnione) meandrujące swobodnie. Coś jak w projektach tej pracowni
Zamiast grabu strzyżonego - żywopłot nieformowany, mieszany z różnych krzewów.
Dużo traw.
Takie inspiracje mam:
https://pl.pinterest.com/pin/285486063863069543/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860015655/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063867747219/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063867048347/

Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach coś takiego zrealizować (lub nie chcesz) to wtedy faktycznie linie proste, bez brzuszków

Niezależnie od stylu, coś mi nie leży z ustawieniem tej altany/wgłębnika. Tutaj bym jeszcze pokombinowała. Linie widokowe jeszcze nie grają.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 16:15, 31 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
Witaj Karbal Piękna działka i dom. Gratuluję

Zastanawia mnie, jaką masz ziemię? Przypuszczam, że piaszczystą? Mierzyłaś już pH? To ważne dla przyszłych nasadzeń, zwłaszcza, jeśli planujesz byliny nie lubiące kwaśnej ziemi. Zamierzasz nawieźć ziemi przed założeniem ogrodu?

Również uważam, że ogród wyglądający bardziej naturalnie lepiej wpasowałby się w scenerię lasu naokoło. Myślę również, że utrzymanie trawnika na takiej ziemi, będzie bardzo trudne. Musiałabyś lać bardzo dużo wody, żeby utrzymać go w dobrym stanie. Rabaty łatwiej utrzymać w dobrym stanie niż trawnik. Warto byłoby je powiększyć

Wg mnie linie rabat mogłyby być również proste. Tą nienaturalność mogą zmiękczyć nasadzenia. Jednak owalne również mogłyby się ładnie wpisać w otoczenie.

Zrobiłam taki przykład na szybko. Główną ścieżkę ukryłam trochę w nasadzeniach.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
karbal 10:52, 07 lut 2020

Dołączył: 23 sty 2020
Posty: 8
Dzięki bardzo za inspiracje, to właśnie moje klimaty!
Naoglądałam się ogrodów m.in. Oudolf'a, Barnett'a, czy Owen'a i coraz bardziej przekonuję się do rabat naturalistycznych pofalowanych niż prostych

Jeszcze pomyślę, a co do wgłębnika/altany chyba dam ją jednak odwróconą w stronę południową i przesunę przed warzywnik.

Anda, ziemia u mnie piaszczysta, na pewno przed założeniem ogrodu będę chciała nawieźć np. czarnoziemu.
A propos gleby - jeszcze nie mierzyłam pH. Doradźcie, proszę, co najlepiej zrobić już teraz, jakoś przygotować glebę pod trawnik i przyszłe rabaty. Na razie jestem jeszcze w trakcie budowy i z ogrodem pełną parą planuję ruszyć na spokojnie w przyszłym roku, po zakończeniu budowy.
Z obserwacji w ubiegłym roku: po wstępnym oczyszczeniu i wzruszeniu działki bronami na moich piaskach w okresie letnim powyrastało trochę kępek trawy i pełno chwastów w postaci lebiody.


Co robić?
Anda 11:55, 07 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
W celu ulepszenia gleby wiosną zasiałabym nawóz zielony, np. łubin. Zanim łubin zacznie zawiązywać nasiona ścięłabym go, zostawiła na ziemi i przykryła wszystko grubą warstwą obornika, kompostu lub mieszanki tych obu. Zeby nie nasiały sie chwasty znów zasiałabym na tym nawóz zielony, np. facelię. Wiosną np. w lutym lub marcu przelecialabym po wszystkim kultywatorem żeby nie pomieszać warstw ziemi. W każdej warstwie żyją inne mikroorganizmy i to one tak naprawdę odżywiają rośliny i tworzą tak potrzebny humus. Dopiero wtedy robiłabym pierwsze prace w ogrodzie.

Po przeniesieniu wgłębnika pod warzywnik będziesz miała całą architekturę ogrodową po lewej stronie ogrodu. Planujesz coś dla równowagi po prawej stronie?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
karbal 12:39, 07 lut 2020

Dołączył: 23 sty 2020
Posty: 8
Anda, czyli przed nawiezieniem czarnoziemu (wyrównaniem działki) zasiać już nawóz zielony?

Po prawej stronie raczej same rabaty / trawnik, może z jakąś ławeczką.
Anda 13:05, 07 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
Tak. Naprawdę masz dostęp do czarnoziemu?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
karbal 13:13, 07 lut 2020

Dołączył: 23 sty 2020
Posty: 8
Podobno - czekam aż znajomy koparkowy da znać, bo trafia mu się czasem dobra ziemia pod ogród/trawnik, mówi, że to czarnoziem, a może to taka jego nazwa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies