Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródek pachnący -> moje miejsce na ziemi w budowie nieustającej ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek pachnący -> moje miejsce na ziemi w budowie nieustającej ;)

TAR 14:05, 30 kwi 2024


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7608
A to moze cos w korzeniach siedzi, kaliny nie sa jakies wrazliwe i rosna jak dzikie
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Kasya 14:09, 30 kwi 2024


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42241
TAR napisał(a)
A to moze cos w korzeniach siedzi, kaliny nie sa jakies wrazliwe i rosna jak dzikie

W donicy, moze dlatego ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
TAR 14:12, 30 kwi 2024


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7608
Jest to wysoce prawdopodobne. Nigdy z zadna kalina nie mialam problemu. Ale też zadnej w donicy nie trzymalam.
Tylko z obserwacji widze, ze kaliny marnieja jak maja za malo miejsca. Nabylam takie w za ciasnych doniczkach, cherlaki okropne, teraz jak sa juz w ziemi rosna w oczach. One robia naprawde wielka bryłe korzeniowa, nie głeboko ale szeroko, twoja moze sie dusic w donicy.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Kasya 14:18, 30 kwi 2024


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42241
Podpowie ktoś jak to posadzić żeby mi potem w zimie nie zmarzło ?




____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Kasya 14:20, 30 kwi 2024


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42241
TAR napisał(a)
Jest to wysoce prawdopodobne. Nigdy z zadna kalina nie mialam problemu. Ale też zadnej w donicy nie trzymalam.
Tylko z obserwacji widze, ze kaliny marnieja jak maja za malo miejsca. Nabylam takie w za ciasnych doniczkach, cherlaki okropne, teraz jak sa juz w ziemi rosna w oczach. One robia naprawde wielka bryłe korzeniowa, nie głeboko ale szeroko, twoja moze sie dusic w donicy.

Cały zeszły sezon rosła ładnie, kupiłam małą roślinkę
Miałam nadzieję że trochę wytrzyma
Wydawało mi się że ruszyła i stanęła
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
TAR 14:34, 30 kwi 2024


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7608
Nie wiem, tez mam 2 sadzonki winorośli do posadzenia ale nie takie ładnie rozgalezione. Ja nie umiem ich ciac wiec pewnie luzem puszcze po kratce, chce by mi obrosły panele na smietniku.
Jaka to odmiana? Moje to Agat doński i Cascade. Kupilam tylko 2 sadzonki, mocno rosna. Jak beda miały owoce to bede happy.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Kasya 14:46, 30 kwi 2024


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42241
TAR napisał(a)
Nie wiem, tez mam 2 sadzonki winorośli do posadzenia ale nie takie ładnie rozgalezione. Ja nie umiem ich ciac wiec pewnie luzem puszcze po kratce, chce by mi obrosły panele na smietniku.
Jaka to odmiana? Moje to Agat doński i Cascade. Kupilam tylko 2 sadzonki, mocno rosna. Jak beda miały owoce to bede happy.

Ja już ze 4 razy sadziłam i nie budzą się po zimie
Ale zawsze to były takie gowniane ledwo co wyrośnięte
Te wydają się znacznie starsze więc może będzie lepiej
Tylko nie wiem jak posadzić
Nie wiem jaka to odmiana bo nie napisali na etykietce
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
TAR 15:06, 30 kwi 2024


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7608
W poprzednim tez mialam przy smietniku, praktycznie siedzialy w piachobetonie. Szalenstwo jakies, 2 sadzonki a jakby 20 posadzonych. I owocowały co najlepsze. Ale prowadzilam je na dziko, nie umiem ciac. Nawet nie zrobiłam żylek by mogly sie ładnie wspinac.
Je trzeba tez odpowiednio przycinac by ładnie owocowaly, musze poczytac o tym troche.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Kasya 15:10, 30 kwi 2024


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42241
TAR napisał(a)
W poprzednim tez mialam przy smietniku, praktycznie siedzialy w piachobetonie. Szalenstwo jakies, 2 sadzonki a jakby 20 posadzonych. I owocowały co najlepsze. Ale prowadzilam je na dziko, nie umiem ciac. Nawet nie zrobiłam żylek by mogly sie ładnie wspinac.
Je trzeba tez odpowiednio przycinac by ładnie owocowaly, musze poczytac o tym troche.

No ja chciałabym jakies normalne winogrona
To co mi wyrosło kiedyś to jakieś porzeczki
Niby smaczne bo słodkie, pestki jakieś drobne że się zjada ale jednak chciałabym duże owoce
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Makao 16:16, 30 kwi 2024


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4356
I tu akurat mogę podpowiedzieć bo mój mąż to fachowiec w kwestii winorośli.
Sadzisz tak głęboko jak jest w doniczce. Mają korzenie palowe więc rosną w głąb ziemi. Warunek jest jeden - jak najwięcej słońca na korzenie i roślinę. Korzenie muszą się grzać. Dlatego u my wysypaliśmy glebę wokół winorośli kamieniami a w słońcu są od 11:00 do samej nocy. Patelnia.
Po zimie budzą się zawsze tylko wiosenne przymrozki zawsze je dopadają i muszą ruszać od nowa ale ruszają.
Co do cięcia to wybierasz 2-3 mocne pędy i rozkładasz je na boki poziomo. I te pędy są na zawsze ich się nie tnie no chyba że z długości. Wszystko to co wyrośnie z tych pędów będzie owocować a jesienią po owocowaniu przycinasz te pędy na 4-5 oczek. Wiosną możesz skrócić na 2-3 oczka lub zostawić 4 i poczekać aż się obudzi.
Te dwa pędy będą coraz grubsze ale ich nie ruszasz. Regulujesz tylko te co wyrastają z tych dwóch głównych.
Kilka zdjęć z jednego z naszych winorośli
3 pędy stare rozłożone na dwa piętra. Jeden poszedł dołem a dwa w górę do stelażu wyżej


Z nich wyrastają cieńsze pędy i je tniemy góra na 4 oczka po owocowaniu


Czasem mąż ścina do 1 oczka żeby odnowić pędy owocujące


Zdarza się że pęd obumiera ale jak widać poniżej stary pęd główny wypuszcza nowe pędy z oczek uśpionych


Tu zostawił dłuższe pędy. To co nie wypuści to skróci.



Jak szłam do koleżanki obciąć winorośl która nigdy nie była cięta to mąż kazał mi znaleźć pęd główny i wszystko to co z niego wyrasta skrócić na 3 oczka. Koleżanka jadła po raz pierwszy winogrona . W tym roku zrobiłam to samo w marcu. Pęd główny nie ruszać a to co z niego wyrasta skrócić na 3 oczka.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies