Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mam plan...

Pokaż wątki Pokaż posty

Mam plan...

polin 19:23, 27 kwi 2020


Dołączył: 27 kwi 2020
Posty: 3
Dzień dobry,

Mam na imię Paulina, w zeszłym roku kupiliśmy z mężem dom, dom w którym przez kilka lat nikt nie mieszkał. W ogrodzie zamiast pięknej trawy przez długi czas walczyliśmy z kłączami, które powrastały wszędzie oraz mrowiskami - konkretnych rozmiarów Teraz planujemy powoli i pewnie mozolnie, bez specjalnej wiedzy stworzyć ogród, mam ogromną nadzieję, że z Waszą pomocą się to uda. Ogród przyjemny, bezpieczny dla dzieci, który będzie dawał wytchnienie po godzinach spędzonych w pracy.

Tak rozplanowałam sobie przestrzeń. Rysunek mniej więcej w skali (1kratka=1m)


Na początek chciałabym zająć się przodem a później miejscem przy placyku zabaw.



Jako, że od dłuższego czasu incognito podglądam forum wiem na pewno, że muszę pozbyć się thuj przy płocie, ale czy zostawić ten żywotnik? Mimo, że nikt o niego nie dbał wygląda całkiem zdrowo, może wystarczy go przyciąć?



Proszę nie patrzcie na panujący rozgardiasz Jesteśmy w trakcie sprzątania, tak samo prace brukarskie są do poprawki bo wjechał ciężki sprzęt i trochę naszkodził.

mini rabatka wzdłuż chodnika:



i niewiele większa pod oknem kuchennym:



Dalej prezentuje się to następująco.

Bok lewy przód


Bok lewy widok taras


Bok lewy tył


Całość tył


Prawy bok



Nie mam jakoś specjalnie problemu z koniecznością osłony od sąsiadów ale widok z tarasu uroczy nie jest Nie wiem czy sadzić szpaler thuj smaragd? Po prawej sąsiad Thuje ma zasadzone więc ja chyba nie muszę? Co nie zmienia faktu, że nie mam pomysłu co zrobić.

Podobają mi się lawendy, trzmieliny szczepione, hortensje, bukszpany (chociaż wątpię żeby udało mi się je formować w kulki), wszelkie trawy i miskanty. Chciałabym pójść w kolory: zieleń, biel, fiolet i żółty (np. trzmieliny). Przy placu zabaw marzą mi się wyższe drzewka żeby pojawiło się trochę cienia może brzozy i wrzosowisko.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/10345-mam-plan
polin 20:19, 27 kwi 2020


Dołączył: 27 kwi 2020
Posty: 3
Na początek:

Rabata przy chodniku:



1- trzmielina zielono żółta
2- lawenda
3- stipa
4- czosnki

+ białe tulipany

Kompozycja zerżnięta z odpowiedzi Danusi do innego użytkownika w projektowaniu pojedynczych rabat z 2015 r.

Tylko jak to połączyć z resztą.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/10345-mam-plan
sylwik69 21:01, 27 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witaj masz dużą działkę,w dodatku już uporządkowaną,więc jest to biała kartka,która dużo zmieści
Podoba mi się Twój pomysł na podzielenie jej na dwie części w projektowaniu nie pomogę,jedyne na co mogę Ci zwrócić uwagę,to fakt abyś na tym etapie zadbała o przygotowanie gleby.Dużo obornika,mączki bazaltowej,kory i kompostu.Być może masz w okolicy kompostownię lub dostęp do taniego obornika.Wszelkie ilości mile widziane
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
kasiab 07:16, 28 kwi 2020


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
witam,

Chciałam napisać to, co wyżej napisała Sylwia gleba, gleba i jeszcze raz gleba. Jak nie masz ani dostępu do obornika ani kompostu wtedy zostaje Ci wysiewanie poplonów, robienie gnojówek i zakup mączki bazaltowej

Dlaczego chcesz się pozbyć żywopłotu? W jakim stylu ogród?
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Gardenarium 07:28, 28 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tuje oczywiście, że mogą zostać, wystarczy przyciąć. Co prawda to najgorsza tuja, ale wygląda dobrze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
huhus 10:38, 28 kwi 2020

Dołączył: 14 paź 2015
Posty: 11
Witam, zwracam się do ekspertów w temacie zaprojektowania rabaty o wymiarach 4m na 2m, rabata jest przed domem, widok z okna kuchennego, miejsce półcień.
Myślałem nad jakimś drzewku na pniu na środku rabaty lub dwa takie drzewka po bokach (wierzba hakuro, migdałek lub może coś innego?), do tego jakieś krzewy plus rośliny na obwód rabaty... proszę o porady, jestem dosłownie zielony w tym temacie.
kasiab 10:48, 28 kwi 2020


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Huhus nie tutaj zadaje się pytanie. Wejdź na pojedyńcze pytania o projektowaniu a nie u kogoś na wątku pytasz
____________________
Kasia - tu na razie jest...
huhus 11:06, 28 kwi 2020

Dołączył: 14 paź 2015
Posty: 11
sorki pomyliłem posty
polin1 11:55, 28 kwi 2020


Dołączył: 28 kwi 2020
Posty: 6
Dziękuję za odzew Chwilowo piszę z innego konta bo pierwsze zablokowałam - nie wiem jak. Raczej nie zrobiłam nic niezgodnego z regulaminem - chociaż dopiero później doczytałam, że na jeden post powinny przypadać max. 4 zdjęcia, więc to może to.

Mączka bazaltowa jak najbardziej jest w planie Muszę się przejść po wiosce to może i kogoś z gnojówką znajdę. Niedaleko są konie może tam? Czy taka końska się nie nadaje? Nie znam się kompletnie.

W między czasie dalsze pomysły:


Żeby było nawiązanie do rabatki przy chodniku pomyślałam, że z lewej strony mogłaby być trzmielina szczepiona (1) Hortensje białe(2)- podobają mi się Anabelle ale raczej tutaj będą za wysokie więc jakaś mniejsza odmiana. Przed nimi lawenda (3) 2 stożki albo bukszpan(4) albo świerk conica i dookoła nich jakaś żółta żurawka (5) lub trzmielina.

i przód



skasowałabym te tuje przy płocie jakoś nie pasują mi w tym miejscu.

zamiast tego jakieś drzewko z kulistą koroną może wiśnia umbraculifera (1)
wzdłuż płotu lawendy, stipy i kulki z bukszpanu i tuj mirjam + czosnki i białe tulipany. Przy siatce albo miskanty Memory Gigant albo właśnie Anabelle. Chyba, że od tamtego miejsca ciągnąć szmaragdy i dać je wzdłuż na całych 50mb (ten pomysł do mnie nie przemawia -ale ten widok z tarasu).

Pomyślałam też żeby wyciąć żywotnik i wtedy wzdłuż płotu dać to o czym pisałam a w miejscu żywotnika wiśnię - dać tam trochę lawendy i kulek rozrzuconych niedaleko pnia i podsypać żwirkiem.
kasiab 13:19, 28 kwi 2020


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Tuje dają przeslone. Poza tym drzewo z kulista korona moze tam tez być gnojowke zrobisz sama z pokrzywy np
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies