Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zagubiona

Pokaż wątki Pokaż posty

Zagubiona

jambosana 20:04, 07 paź 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Nani!
Wg mnie za dużo odmian w zbyt małej ilości. Zasada jest rośliny na dole, okrywowe w dużej ilości tego samego gatunku, na górze powtórzenie czegoś wyższego. Takie rabaty są zwłaszcza dobre dla początkujących, łatwo się komponują, mniej możliwości błędów. A jak kupujesz, po jednym zawilcu, berberysie, tawułce itd, to potem masz to co masz, czyli zagubienie...
Od furtki do wejścia do domu po obu stronach koniecznie muszą być takie same nasadzenia, to uporządkuje wejście. Sebek zaproponował ci górne piętro trzmielina na pniu (wersja tańsza) lub cis na pniu (wersja duużo droższa -cena 250 zł za takiego cisa. to podobno, niemal nieosiągalna taniocha), a piętro dolne - żurawki i hosty, przy tym wg mnie jeden gatunek żurawek i jeden host, bo to Ci uporządkuje teren i łatwiej Ci będzie sadzić (komponować). Przy tym, to są właśnie nasadzenia cienioznośne, a masz tam chyba spory cień. Obwódka z bukszpanu po obu stronach, też niezły pomysł. Bukszpan znosi cień i glinę (ale podobnie trzmielina i cis). Ale wg mnie po obu stronach musisz zastosować też jakieś nasadzenia dywanowe, jednolite z roślin okrywowych i to niezaleznie od tego, czy wybierzesz obwódkę z bukszpanu, czy nasadzenia na pniu. Te okrywowe, to wersji kilka (trzmielina, żurawki, runianka, kopytnik itp), ale wybierz jedną i się jej trzymaj, nie mieszaj.
Niestety musisz wg mnie wyciąć jałowce znajdujace się na tej wschodniej rabatce - koło żywotnika brabant jest jakiś kolumnowy jałowiec i dalej (chyba) jakiś krzaczasty, są wg mnie brzydkie i trzeba się z nimi pożegnać. Ja bym na tej rabacie posadziła: bliżej płotu i świerku wysokie hortensje, fajne by były Tardiva (ale nie jedna!, kilka sztuk) z miskantem gracimilus (też nie jeden), niżej, czyli oddalając się od płotu kule bukszpanu lub nawet zainwestowała i cisowe (możesz kupić i za 30 zł), w jakiś grupach, po trzy, potem okrywowe np trzmielina (jeden gatunek) i tak dotarła do tej obwódki sadzonej przez ciebie z bukszpanu. Wybór gatunków nieprzypadkowy, taki ogrodowiskowy, ale trafiłaś właśnie tu...
Myślę, że masz mało wpisów, bo trudno doradzić komuś , kto ma kilkadziesiąt gatunków, góra po trzy sztuki.
Tak to wygląda wg mnie, ale ja jestem tylko laikiem, jak i ty...
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Puskaogrodni... 20:19, 07 paź 2011


Dołączył: 02 wrz 2011
Posty: 439
Witaj !
Na pewno przeglądaj forum. Poświęcisz na to sporo czasu ale to się opłaca....
Na ogrodowisku są wszystkie rodzaje ogrodów i któreś kliknięcie zaprowadzi Cię do Twojego wymarzonego ogródka lub zakątka.
Poukładaj sobie wizję i wtedy się okaże czy wykorzystasz posiadane roślinki czy zapragniesz czegoś innego.
Trudno podejmować decyzję jeśli nie wiadomo do końca czego się tak naprawdę pragnie.
Powodzenia....a spacerki po forum to czysta przyjemność.

No i bezapelacyjnie zapoznaj się ze wszystkimi realizacjami Danusi- to jest bezgraniczne źródło inspiracji
____________________
Złe dobrego początki czyli marzeń kilka o ogrodzie
Gardenarium 00:07, 08 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
nani napisał(a)


Już Cię lubię za te kulki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:10, 08 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
nani napisał(a)

Teraz zarośnięta drzewami sciana południowa. Cieniscie tu i fajnie, drzewek sporo i bałagan po pracach drenażowych. To tutaj tymczasowo wsadzane były roslinki. Pozostała tawuła, klon, 2 brzozy. Troche dalej pare iglaków. Brak mi pomysłu co z tym fantem zrobić.


Iglaki podczyścić z brązowych igieł, posadzić miskanty w grupach i żurawki na dole.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:13, 08 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
nani napisał(a)




To samo latem

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:17, 08 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
nani napisał(a)


Pod tym świerkiem slicznie będą wyglądały rośliny kontrastujące, np. żólte cyprysiki groszkowe "Filifera Aurea Nana" posadzone w kwadracie np 6- 8 szt.



A na brzegu purpurowa żurawka

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:19, 08 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
nani napisał(a)
Dziękuję zapodpowiedz, ale chyba dla mnie zbyt ugrzeczniony jest ten ogród. Szukam inspiracji dalej .


http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-z-brzozami
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:20, 08 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ten także idealnie pasuje.

http://www.gardenarium.pl/realizacje/miejski-ogrod-rodzinny

Wyrzuć pięciorniki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:27, 08 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
nani napisał(a)


Odwróciłam bo nijak nikt nie podpowie wykręcając szyję.

Czy to jest cały ogród? Gdzie jest wejście do domu, a gdzie okna?

13 jest nieczytelna, czy możesz opisać pod spodem?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nani 10:37, 08 paź 2011

Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 19
Dziękuję za podpowiedzi - myślę, ze znajdę dużo inspiracji w ogrodach z brzozami . Wczoraj spędziłam wiele czasu na przeglądaniu Ogrodowiska i chyba mam już jakąś wizję. Najważniejsze, że ktoś mi uświadomił gdzie tkwi błąd - istotnie zbyt dużo gatunków w małych ilościach
Nie stać mnie jednak na dokupowanie kolejnych roślinek tej jesieni. Posadzę co mam - nadmiar przekażę mamie do ogrodu na wsi a na wiosnę uporządkuję to co mam dokupując dodatkowe egzemplarze tych roślinek co mam.

Teraz widzę jak nieczytelny jest plan ogrodu jaki dołączyłam. Wejście jest na ścianie wschodniej pomiędzy dwiema rabatami, które już obsadziłam bukszpanikiem.
Na lewo i prawo od wejścia są 2 okna w tym jedno kuchenne.
Na ścianie południowej 2 okna zaznaczone na planie, na ścianie zachodniej taras i 2 okna.

Teraz ściana południowa przy murze. Dawniej rosła tu róża pnąca i pięknie wyglądała na tle białęj cegły.
Posadzę kompozycję z róż pnących na krańcach domu białą + bordową pomiędzy nimi ostróżki a w niższej partii lawendę.
Będę miec chwilkę to rozrysuję plan.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies