Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Laurowiśnia - Prunus laurocerasus choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Laurowiśnia - Prunus laurocerasus choroby i szkodniki

AgnieszkaZet1 13:14, 15 sie 2020

Dołączył: 15 sie 2020
Posty: 2
Dzień dobry,
Cieszę się, że Was znalazłam. Od jesieni ubiegłego roku jestem szczęśliwą posiadaczką niewielkiego skrawka zielonej przestrzeni. Mam słabość do traw, hortensji, różaneczników i laurowiśni. W ostatnich dwóch miesiącach, jak szarańcza zaatakowały moje rośliny opuchlaki, a nadto - coś męczy moje laurowiśnie. Wierzę, że dzięki Waszemu doświadczeniu uda się je uratować.
Mój cudny różanecznik Peter Alan - w ciągu 2 tygodni przegrał walkę z opuchlakami, niestety musiałam go wyrzucić. Teraz, te paskudny opanowały ściany naszego domu i codziennie wieczorem zabijam ich 50-100 sztuk. Następnego dnia mam to samo - zastosowaliśmy już nicienie, opryski mospilanem, podlewanie wywarem z wrotycza i gnojówką z pokrzywy, posadziłam dla nich bergenię, a one wciąż wyłażą.
Z kolei laurowiśnia - pięknie się rozwija, ale na niektórych obserwuję pofałdowane i zawijanie do wewnątrz liści. Na kilku z nich znalazłam wełnowce, ale ich się pozbyłam i juz ich nie dostrzegam. Nie mniej - nowe liście wyglądają, jak na zdjęciach. Proszę o pomoc.
AgnieszkaZet1 22:28, 18 sie 2020

Dołączył: 15 sie 2020
Posty: 2
Gardenarium 16:59, 14 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rancid napisał(a)
Witam, czy ktoś wie co jest przyczyną powstawania dziur w liściach laurowisni?


Wszystko zależy jakie to są dziury, jeśli zatokowe na brzegu liścia, to mogą to być opuchlaki, które wygryzają także dziury w różanecznikach, bluszczu i trzmielinie. MOgą również zjadać laurowiśnie. Nie będę zgadywać, nic innego nie przychodzi mi do głowy. Jeśli pytasz, wklejaj proszę zdjęcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:34, 16 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
JuKA napisał(a)
Witam,
podglądam czasem to forum, szukając inspiracji. Kiepska ze mnie ogrodniczka. Tegorocznej zimy zmarzły mi dwie rośliny. Nie wiem czy warto je zatrzymać, czy coś z nich jeszcze będzie. Dlatego potrzebuję porady. Wysadzić, czy próbować reanimować i jeżeli tak, to jak? Z góry dziękują za wszystkie porady





Laurowiśnię przytnij i od dołu odbije. Wyrzuć szmatę i wyściółkuj zmieloną korą. Tak się kisi w tej zbitej glebie. Poprawisz jej warunki. Lubi lekko kwaśną glebę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
frezja 18:55, 18 maj 2021


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Pomocy.Laurowiśni coś dolega. Usychające na potęgę liście..plamy jakieś.


____________________
Ewa - Ogrodowy song
frezja 19:11, 18 maj 2021


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Doczytałam teraz Danusiu Twoją odpowiedź do poprzedniego posta...czy moje też ściąć?
____________________
Ewa - Ogrodowy song
AlicjaMa 23:06, 14 lip 2021

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 93
Dobry wieczór,
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć co dolega mojej laurowiśni?
Puszcza dużo młodych przyrostów, więc stanowisko raczej ok. Więc to jakiś pasożyt? Na większości liści od spodu takie bordowe lekko wypukłe kropeczki. Dotyczy to większości liści, więc obrywanie chyba nie wchodzi w grę tylko jakaś chemia?
Proszę poradzcie.
Mam nadzieję, że z tego wyjdziemy

AlicjaMa 11:32, 17 lip 2021

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 93
Dzień dobry,
Czy ktoś mógłby doradzić co dolega mojej laurowiśni? Dodam jeszcze, że zauważyłam, że mrówki podchodzą do tych kropek i chyba coś tam spijają albo wyjadają.
Dziękuję z góry za pomoc
bettka 13:24, 08 maj 2022

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Czy ktoś może doradzić, dlaczego moja laurowiśnia ma żółte liście? To są liście na czubkach pędów, młode. Nie wygląda to na naturalne zjawisko gubienia liści. Cały czas martwią mnie dziury w liściach a teraz jeszcze to

bettka 08:12, 20 maj 2022

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Pod moją laurowiśnią z postu powyżej znalazłam takiego szkodnika, co to i jak z nim walczyć?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies