Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Poprawa jakości starego trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Poprawa jakości starego trawnika

j_damian 14:11, 22 sie 2020

Dołączył: 22 sie 2020
Posty: 47


Witam, czytalem trochę postow i tematow na waszym forum- proszę o poradę ws. Poprawy jakości trawnika. Na początku opiszę swój trawnik, co chce z nim zrobić i proszę o wasze porady czy moje plany się sprawdza.
Trawnik jest wieloletni, Ziemia średniej jakości i częściowo gliniana. Sezon temu nawiozlem torfu, ok 2m3, dosialem w dwóch rata łącznie 8 kg trawy- mieszanka traw od prywatnego właściciela (nie znam składu, ta osoba ja polecała). Staram się kosić raz w tygodniu.
Moje plany co do poprawy jakości trawnika:
Wydaje mi się że mam filc więc w pierwszej kolejności chce go wygrabić. Potem nanieść nawóz Yara complex. W połowie września uzyc wertykulatora (po raz pierwszy). W tym roku/na wiosnę zrobić porządny dosiew na całej powierzchni trawnika.
Czy moje plany są dobre, coś zamienić, dodać?? Proszę o opinię oraz polecenie dobrej, ale nie drogiej mieszanki traw. Wklejam zdjęcia trawnika. Na niektórych będą widoczne chwasty- wyrywać je czy użyć oprysku? Wydaje mi się że za krótko trawę kosze.
Z góry dziękuję za porady

Gardenarium 15:41, 22 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moje wrażenie jest takie, inne niż twoje. Najważniejsze teraz jest:
odchwaszczenie trawnika i jego uzupełnienie w łysych miejscach, podlewanie, albowiem trawnik jest:

- zachwaszczony
- zagłodzony
- za mało wody. Ratunku!!
- nierównomierny czyli wyłysiały w wielu miejscach
- za nisko koszony
- ma brzydkie (poszarpane) krawędzie, przez co trawnik wygląda bardzo nieestetycznie.

Należy zaradzić temu następująco:

- opryskach chwastoxem
- w międzyczasie zając się brzegami trawnika
- gdy chwasty zginą dopiero zając się posypaniem trawnika po całości dobrą ziemią lub kompostem
- przegrabienie plastikowymi grabkami
- dosianie nasion
- nawóz i lanie wody
Wtedy nawóz się rozpuści, a jednocześnie nasiona będą podlewane i wzejdą.

Filc to pikuś, teraz to akurat jest najmniej ważne. Usuwania filcu nie robi się w upały, gdy trawnik i tak jest słaby. Możesz zniszczyć ten trawnik. Robisz we wrześniu(dobrze kombinujesz o wertykulacji) gdy zaczną się opady i temp. będzie znośna dla trawnika. Teraz to lej wodę i ratuj ten trawnik, a nie dobijaj go.

Woda, woda, woda i jeszcze raz woda. Dodam, że w takie upały lanie z wachlarza czy postawienie "wariata" jest nieskuteczne. Wyłącznie pomoże dobrze zaprojektowany i działający system automatycznego nawadniania z dobrym źródłem wody, niezależnym od wody "państwowej".

Wywal tę oponę i sznureczki przy bukszpanach. Wokół drzew zrób kółka lub kwadraty bez trawnika. To na razie tyle celem poprawy wyglądu zarówno trawnika, jak i ogólnie ogrodu.








____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
j_damian 12:48, 23 sie 2020

Dołączył: 22 sie 2020
Posty: 47
Dziękuję bardzo za pomoc.
Łyse placki są efektem mojej głupoty. Miałem w tych miejscach normalna trawę ale robiąc wylewke pod basen kilka taczek "dobrej ziemi" wysypałem w celu podrownania terenu co było chyba totalna głupota bo teraz nie dość że są lyse placki to i chwast...opony i sznurki na krzewy są od psa. Żeby nie "podlewał ". Mocz psa nic im nie zrobi i mogę je śmiało wyrzucić ? Krzewy ogrodzone były posadzone na wiosnę w tamtym roku.Wszystko o oprysku będzie opisane na opakowaniu ? Jestem ogólnie laikiem jeśli chodzi o trawniki i nigdy nie robiłem ani nawożenia ani oprysku tyle co czytałem tutaj bardzo dużo Pani wypowiedzi. Jeśli chodzi o wyrównanie rantów trawnika w celu poprawienia estetyki po prostu odcinka szpadlem ? Dobrze myślę ?
Kompost mam kupić od jakiegoś rolnika, w sklepie będzie czy jak to z tym wygląda. Jak w sklepie to jaki tak samo z mieszanka traw jaka Pani poleca ? Trawę kupować przez internet w dobrym sklepie ogrodniczym czy obi też może być ? Pewnie niektóre pytania są głupie ale wolę dokładnie dopytac bo nie mam dużej wiedzy w tym temacie.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc na pewno się dostosuje do rad.
j_damian 12:51, 23 sie 2020

Dołączył: 22 sie 2020
Posty: 47
Jeszcze dopisze. Grabie muszą byc koniecznie plastikowe ?
j_damian 01:25, 26 sie 2020

Dołączył: 22 sie 2020
Posty: 47
Czytam dalej różne rzeczy z forum i widziałem tekst o matach... Mam pod żwirem przy tujach i bukezpanach mate z Lidla czarna . Mogę ją całkowicie jak najszybciej usunąć ? Była zakładana w tym roku....myślalem że jest niezbędna a widzę że Pani radzi całkowicie się jej pozbyć ) tylko pytanie czy mogę ją usunąć odrazu, czekać do wiosny czy to bez znacenia ?
pan_natan 16:08, 26 sie 2020

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Grabie mogą być plastikowe - mają być tak zwane 'do grabienia liści'
Mate zdejmij jest zbyteczna.
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
Gardenarium 22:09, 26 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
j_damian napisał(a)
Dziękuję bardzo za pomoc.
Łyse placki są efektem mojej głupoty. Miałem w tych miejscach normalna trawę ale robiąc wylewke pod basen kilka taczek "dobrej ziemi" wysypałem w celu podrownania terenu co było chyba totalna głupota bo teraz nie dość że są lyse placki to i chwast...opony i sznurki na krzewy są od psa.

Żeby nie "podlewał ". Mocz psa nic im nie zrobi i mogę je śmiało wyrzucić ? Krzewy ogrodzone były posadzone na wiosnę w tamtym roku.Wszystko o oprysku będzie opisane na opakowaniu ? Jestem ogólnie laikiem jeśli chodzi o trawniki i nigdy nie robiłem ani nawożenia ani oprysku tyle co czytałem tutaj bardzo dużo Pani wypowiedzi. Jeśli chodzi o wyrównanie rantów trawnika w celu poprawienia estetyki po prostu odcinka szpadlem ? Dobrze myślę ?

Kompost mam kupić od jakiegoś rolnika, w sklepie będzie czy jak to z tym wygląda. Jak w sklepie to jaki tak samo z mieszanka traw jaka Pani poleca ? Trawę kupować przez internet w dobrym sklepie ogrodniczym czy obi też może być ? Pewnie niektóre pytania są głupie ale wolę dokładnie dopytac bo nie mam dużej wiedzy w tym temacie.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc na pewno się dostosuje do rad.


Opony rozumiem cel. Ok.
Wyrównanie brzegów trawnika -




Popatrz na ten wątek https://www.ogrodowisko.pl/watek/615-przycinanie-kanty-brzegi-trawnika-oddzielanie-od-rabaty?page=1#post_0

Kompost najlepiej produkować samemu, rolnik nie ma kompostu a obornik.
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/289-kompost-najlepszy-nawoz-do-ogrodu

Kup nasiona zawierające kostrzewy, życice i wiechlinę łąkową. Z powodów reklamowych nie zalinkuję do sklepu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
j_damian 22:43, 26 sie 2020

Dołączył: 22 sie 2020
Posty: 47
Kupiłem już oprysk, ten specyficzny szpadel do docinania krawędzi. W sobotę będę. A działce i zamierzam wieczorem opryskać cała trawę. Miejsca przy bukezpanach i tujach też pryskać chwastoksem ? Mate spod żwirku wyrzucić koniecznie ? Mówiła Pani żeby te sznurki przy bukezpanach usuną i oponę. Usuwać je mimo psów które nie są wyprowadzane i nie są moje więc nie mam na to wpływu ?
Gardenarium 22:50, 26 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chwastox działa na rośliny dwuliścienne, a tuje i bukszpany są dwuliścienne. Trawa jest jednoliścienna. Oprysk w rękach niedoświadczonego ogrodnika to niebezpieczna broń, ostrożnie z tą bronią. Ochroń tuje i bukszpany kartonem albo wykonaj oprysk dalej od krawędzi. To nie zabawa Może spalić cenne rośliny. Nieco roztropności jest wymagane.

Matę wyrzucić.
Pousuwać sznurki i opony, a ogród zabezpieczyć w inny sposób, aby obce psy nie odwiedzały ogrodu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
j_damian 22:54, 26 sie 2020

Dołączył: 22 sie 2020
Posty: 47
Trochę się teraz boję pryskać hehe bo jestem niedoświadczony. Co do psów niestety na jednej posesji są 3 działki letniskowe i w tym sezonie nie ma szans na ogrodzenie ;// bardzo dziękuję za rady poczytam jeszcze i pooglądam jak pryskać
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies