Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zielonego Atelier początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielonego Atelier początki

krysinski 09:31, 15 paź 2020


Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 9
EwaAnna napisał(a)



Tak, napisałam powyzej , ze ogrodzenie jest do wymiany, przęsła będą będzie nawiązywać do balustrady balkonowej. Grafitowe z elementem metalu nawiązującym do kolorystyki drewna.

Słupki zupełnie do wymiany . Obecne ogrodzenie wraz z bramą wjazdową było istniejacym na działce blisko 15 lat . Więć epoka i kondycja zmuszaja je do wymiany .



Jeśli jeszcze nie podjęłaś decyzji o konkretnym modelu, to polecam zwrócić uwagę na materiał z jakiego ogrodzenie będzie wykonane. Z mojej strony polecam dobrze zabezpieczoną powłokami antykorozyjnymi stal. W antracycie bardzo ciekawie wyglądają panele Bekafor Classic. Dyskretne, ale trwałe rozwiąznie.


EwaAnna 10:01, 15 paź 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
makadamia napisał(a)
A teraz rabaty:


i pod ogrodzeniem:


pod ogrodzeniem też bym dwóch drzew nie sadziła, bo za kilka lat zacienią rabaty i będziesz musiała pozbyć się traw.
brama jest przesuwna, trzeba pamiętać o odsunięciu roślin od mechanizmu.
wczesną wiosną, po ścięciu traw i hortensji nie będziesz miała osłony od ulicy, ale rozumiem, że jesteś z tym pogodzona


Asiu,

Do odsłoniętym tarasem i widokiem na ulicę trudno się bezkrytycznie pogodzić...
Myślałam o zimozielonej klasyce w postaci topiarów które odpowiednio przycinane mogą zapewnić optymalne oświetlenie rabaty ( bez niechcianego zacieniania ) a jednocześnie zapewnić że widok na taras będzie nieco osłonięty od drogi dojazdowej.
Nie trudno na ogrodowisku pominąć wątek "ogród nie tylko bukszpanowy" z zachwycającą mnie realizacją poniżej, gdzie stożki stanowią o klimacie przez cały sezon a prócz dekoracyjnych walorów są i te użytkowe pozwalające na więcej prywatności zwłaszcza w tak bliskim jak u mnie sąsiedztwie (3 strony działki ).

https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/66/669653/original.JPG
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
EwaAnna 19:13, 15 paź 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
makadamia napisał(a)
ooo teraz możemy pogadać

Najważniejsze: co zrobić zamiast tych trzech tuj, które wylecą przy tarasie.

domyślam się, że powstanie dziura o szerokości niecałych 3m.
to jest trudne miejsce dla roślin, bo co innego sadzić młode sadzonki razem, a co innego - dosadzać pomiędzy dorosłe rośliny.

no i wg mnie 2 nigry się nie zmieszczą - one mają dość szerokie korony. albo jedna nigra, albo zamienić na dwa mniejsze drzewa.

Ja bym tam wymurowała elegancki murek do wysokości żywopłotu i proponuje dwie wersje
wypasioną:
na murku zamontować ciurkadełko (wylewka i zbiornik w obiegu zamkniętym, trzeba tylko elektrykę podciągnąć), może nawet dwa światełka nastrojowe, a po bokach dwa małe drzewka typu ambrowiec gumbat, tulipanowiec e.gursztyn czy dąbek green dwarf.


Asiu,
są i pierwsze typy dla murku. Jest plan i zadziałamy wiosną ...
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
EwaAnna 19:17, 15 paź 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
krysinski napisał(a)


Jeśli jeszcze nie podjęłaś decyzji o konkretnym modelu, to polecam zwrócić uwagę na materiał z jakiego ogrodzenie będzie wykonane. Z mojej strony polecam dobrze zabezpieczoną powłokami antykorozyjnymi stal. W antracycie bardzo ciekawie wyglądają panele Bekafor Classic. Dyskretne, ale trwałe rozwiąznie.





Dziękuję za propozycję , jednak w temacie ogrodzenia podjęłam już decyzję. Będzie nawiązywać do barierki balkonowej.
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
makadamia 07:09, 16 paź 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
EwaAnna napisał(a)
Asiu,
są i pierwsze typy dla murku. Jest plan i zadziałamy wiosną ...


A co mówi mąż?

Te nasadzenia na R1 i R2, które zaproponowałam - nie podobają Ci się?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
EwaAnna 15:52, 16 paź 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
makadamia napisał(a)


A co mówi mąż?

Te nasadzenia na R1 i R2, które zaproponowałam - nie podobają Ci się?



Asiu,

M pewnie jak większość mężczyzn nie jest fanem zmian ,zwłaszcza tych, których sam nie zaplanował, a które musi po części ogarnąć Jednak oporu ani nie widzę ani nie słyszę (a uważnie patrzę i słucham. Plan przedstawiony, inspiracje i termin również.

Co do rabat , bardzo podoba mi się układ roślin. Wątpliwość nasuwa się przy rabacie przy furtce/ bramie gdzie z powodu tego , ze brak zielonej zimozielonej ściany , wiosna puste pola. Hortensje bardzo mi pasują ponieważ je uwielbiam jednak może przy drobnej rekonstrukcji uda się zapewnić nieco więcej "przesłony ".



____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
EwaAnna 18:42, 16 paź 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
makadamia napisał(a)


A co mówi mąż?

Te nasadzenia na R1 i R2, które zaproponowałam - nie podobają Ci się?


Asiu,


Sylwia proponowała obsadzenie pergoli powojnikiem , Danusia zaproponowała sąsiedztwo róż do powojników. Powojnik na pergoli dodałby klimatu ...






____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
EwaAnna 20:13, 23 paź 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
Hej

Czy doświadczone dusze mogą poradzić czy na tej niemiłosiernie długiej południowo zachodniej rabacie (6 przęseł o długości 2,6 każde )

uda się zaplanować to co poniżej :

Hortensje bukietowe limki/ vanilki - na pniu z tytułu wąskiej rabaty
trawy - ML ( dysponuję 6 sztukami)
coś zimozielonego - może formowane cisy ? mam ich do zatrzęsienia
lub wąskie kolummnowe drzewka - choć na takim pasku mam atpliwości ....

i coś kryjącego - np bordowe żurawki -/ turzyce / runiankę / hakone /

Rabata wąska i granicząca z kostką ( szerokość tylko 60 cm)

Jak gęsto proponujecie posadzić bluszcz aby pokrył skutecznie siatkę. Wiem, że jest dosyć inwazyjny ...

____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
sylwia_slomc... 20:21, 23 paź 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81590
Ml, hortki i hakonki może też red baron super plan cisy jak masz w wąskie słupki pomiędzy to o różnej wysokości bym wyprowadziła i do tego można jeszcze dodać czosnki np. główkowate
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
EwaAnna 12:23, 25 paź 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ml, hortki i hakonki może też red baron super plan cisy jak masz w wąskie słupki pomiędzy to o różnej wysokości bym wyprowadziła i do tego można jeszcze dodać czosnki np. główkowate


Sylwia , dziękuję
ML , hortensje , hokone konwalik i cisy to jest plan na tą rabatę
I bluszcz na siatce .
Bluszcz obsadzam jutro. Podobnie z cisami i czosnkami . Reszta zostaje na wiosnę
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies