Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zielonego Atelier początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielonego Atelier początki

makadamia 08:42, 13 paź 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
ooo teraz możemy pogadać

Najważniejsze: co zrobić zamiast tych trzech tuj, które wylecą przy tarasie.

domyślam się, że powstanie dziura o szerokości niecałych 3m.
to jest trudne miejsce dla roślin, bo co innego sadzić młode sadzonki razem, a co innego - dosadzać pomiędzy dorosłe rośliny.

no i wg mnie 2 nigry się nie zmieszczą - one mają dość szerokie korony. albo jedna nigra, albo zamienić na dwa mniejsze drzewa.

Ja bym tam wymurowała elegancki murek do wysokości żywopłotu i proponuje dwie wersje
wypasioną:
na murku zamontować ciurkadełko (wylewka i zbiornik w obiegu zamkniętym, trzeba tylko elektrykę podciągnąć), może nawet dwa światełka nastrojowe, a po bokach dwa małe drzewka typu ambrowiec gumbat, tulipanowiec e.gursztyn czy dąbek green dwarf.


i bardziej skromną:
przed murkiem jedna nigra, a na murek puścić trzmielinę emerald gaiety (będzie się wspinała po murku ale nie rozrośnie się tak jak bluszcz)
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 08:51, 13 paź 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A teraz rabaty:
pod oknem


i pod ogrodzeniem:


zimozielone:
kulki, bergenie,
żurawki i kukliki też powinny zachować liście zimą

kwitnienie w ciągu sezonu po kolei:

bergenie, kukliki, jarzmianki, baptysje, hortensje, trawy

jarzmianka roma, jeśli ma dobre warunki, kwitnie bardzo długo (a dokładniej: powtarza kwitnienie); baptysja po kwitnieniu zachowuje piękne liście i jesienią ładnie się przebarwia.

pod ogrodzeniem też bym dwóch drzew nie sadziła, bo za kilka lat zacienią rabaty i będziesz musiała pozbyć się traw.
brama jest przesuwna, trzeba pamiętać o odsunięciu roślin od mechanizmu.
wczesną wiosną, po ścięciu traw i hortensji nie będziesz miała osłony od ulicy, ale rozumiem, że jesteś z tym pogodzona
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Ania111 09:15, 13 paź 2020


Dołączył: 03 wrz 2019
Posty: 4633
Ewa ,

Zaglądam zgodnie z obietnicą

Bardzo ładny taras
widziałam tam gdzieś na fotce ,że leży kawałek włókniny ,
czy to przypadek , czy też masz rozłożoną ???
Przerabiałam włókninę ( mimo sprzeciwu wielu na forum hihihihi)

I mam jeszcze jedno pytanko
jakie roślinki lubisz , podobają Ci się
____________________
Ania Spelnione marzenie
EwaAnna 10:07, 13 paź 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
Gardenarium napisał(a)


Skarpetki skarpetkami, ale powojniki lubią rosnąć i piąć się po różach, sam powojnik stworzy "kołtun" i nie będzie tak ładny jak z różami, nawet dwiema.




Danusiu, Dziękuję że zajrzałaś ...

Tak, napisałam powyzej , ze ogrodzenie jest do wymiany, przęsła będą będzie nawiązywać do balustrady balkonowej. Grafitowe z elementem metalu nawiązującym do kolorystyki drewna.

Słupki zupełnie do wymiany . Obecne ogrodzenie wraz z bramą wjazdową było istniejacym na działce blisko 15 lat . Więć epoka i kondycja zmuszaja je do wymiany .

Co do róż i powojnika. Rozumiem że róże pienne wraz z powojnikiem .Bardzo chciałabym utrzymać na działce , biel, bordo , róż, i nieco żółci / seledynu dla kontrastu.
Jakie połączenie róż i powojników byłoby dobrym w tym wydaniu ?

dziękuję
EWa
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
EwaAnna 10:15, 13 paź 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
Ania111 napisał(a)
Ewa ,

Zaglądam zgodnie z obietnicą

Bardzo ładny taras
widziałam tam gdzieś na fotce ,że leży kawałek włókniny ,
czy to przypadek , czy też masz rozłożoną ???
Przerabiałam włókninę ( mimo sprzeciwu wielu na forum hihihihi)

I mam jeszcze jedno pytanko
jakie roślinki lubisz , podobają Ci się



Aniu, Włóknina położona chwilowo aby nie plewić pustej ziemi ....
Nie zakładałam używać włókniny. Na rabatach jest do dokończenia
nawodnienie kropelkowe, po zainstalowaniu wysypię ziemię korą lub zwirkiem.

Co do roślin , chyba jestem klasykiem... i ogród z kulami cisowymi, stożkami, trawami, żurawkami, hortensjami , różanecznikami to moja bajka. Podobają mi się również ambrowce i grujeczniki , wiśnie . Wiosną tulipany czosnki .Myślę , ze szczypta efektu glamour z biżuterią ogrodową, akcentem wody ... to efekt którego szukam.
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
EwaAnna 11:02, 13 paź 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
makadamia napisał(a)
ooo teraz możemy pogadać

Najważniejsze: co zrobić zamiast tych trzech tuj, które wylecą przy tarasie.

domyślam się, że powstanie dziura o szerokości niecałych 3m.
to jest trudne miejsce dla roślin, bo co innego sadzić młode sadzonki razem, a co innego - dosadzać pomiędzy dorosłe rośliny.

no i wg mnie 2 nigry się nie zmieszczą - one mają dość szerokie korony. albo jedna nigra, albo zamienić na dwa mniejsze drzewa.

Ja bym tam wymurowała elegancki murek do wysokości żywopłotu i proponuje dwie wersje
wypasioną:
na murku zamontować ciurkadełko (wylewka i zbiornik w obiegu zamkniętym, trzeba tylko elektrykę podciągnąć), może nawet dwa światełka nastrojowe, a po bokach dwa małe drzewka typu ambrowiec gumbat, tulipanowiec e.gursztyn czy dąbek green dwarf.


Asiu,

Pomysł ze ścianą wody chodził mi po głowie z wielu powodów. Dziura po tujach jest w najbardziej widocznej cześci tarasu, nie ma problemu wiosną kiedy drzewa i krzewy kwitnace są jesczcze bezlistne a trawy ścięte. Woda relaksuje że ach... Zimą to dobre miejsce na zimową dekorację ogrodową .

Opcja na wypasie to jest to . Mój M będzie "zachwycony" pomysłem )) Ale idziemy w to !
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
makadamia 11:53, 13 paź 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
:
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
malgorzata_s... 14:40, 13 paź 2020


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33757


Popieram całkowicie Ścianka i drzewa to jest bomba
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Gardenarium 07:22, 14 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
EwaAnna napisał(a)




Danusiu, Dziękuję że zajrzałaś ...

Tak, napisałam powyzej , ze ogrodzenie jest do wymiany, przęsła będą będzie nawiązywać do balustrady balkonowej. Grafitowe z elementem metalu nawiązującym do kolorystyki drewna.

Słupki zupełnie do wymiany . Obecne ogrodzenie wraz z bramą wjazdową było istniejacym na działce blisko 15 lat . Więć epoka i kondycja zmuszaja je do wymiany .

Co do róż i powojnika. Rozumiem że róże pienne wraz z powojnikiem .Bardzo chciałabym utrzymać na działce , biel, bordo , róż, i nieco żółci / seledynu dla kontrastu.
Jakie połączenie róż i powojników byłoby dobrym w tym wydaniu ?

dziękuję
EWa


Nie doczytałąm...przepraszam. A jaką konkretnie masz odmianę powojnika? Roże krzewiaste albo parkowe albo wysokie, pienne - nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwaAnna 08:47, 14 paź 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
Danusiu,

Mam dwa rodzaje powojników na działce, niewielkie jeszcze ponieważ sadzone w tym roku .
Jedna to Maria Kaczyńska a drugi Jan Paweł II.

Jeden z nich rośnie przy pergoli tarasowej po prawej stronie (JP2 ponieważ w opisie ponoć rośnie wyżej - do 2 m).


Czy proponowałabyś zmianę tego miejsca / lub i obsadzenie lewej części pergoli również?


____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies