Gdzie jesteś » Forum » Architektura ogrodowa » Obrzeże z kostki brukowej

Pokaż wątki Pokaż posty

Obrzeże z kostki brukowej

Ols 12:55, 16 lis 2020

Dołączył: 27 kwi 2020
Posty: 3
Hej, zostało mi trochę kostki brukowej (betonowej) po zrobieniu podjazdu i pomyślałem, że wykorzystam na zrobienie obrzeża wokół rabatki. Kostka ma szerokość 14 cm i wysokość 6 cm. Chciałem ją położyć w rowku szerokim na ok 20 cm, podsypanym suchym betonem. Obrzeże ma oddzielać rabatę od trawy więc chciałbym na nie wjeżdżać regularnie kosiarką. Przeczytałem parę artykułów na ten temat, ale nasuwa mi się kilka pytań na które nie znalazłem odpowiedzi.

1) Jak głęboki rowek powinienem wykopać? 20 cm wystarczy?
2) Jaką grubą warstwę betonu podsypać?
3) Czy beton 'siądzie' jak zroszę go wodą? Jeśli tak to o ile? 1cm?
4) Czy beton wokół kostki powinien być do samej góry? Czy raczej osadzić kostkę w betonie tylko z dołu, a górę obsypać ziemią?
5) Czy takie prace można wykonywać w stosunkowo niskiej temperaturze czy lepiej poczekać do wiosny?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
Mary 08:03, 17 lis 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Jak beton będzie do samej góry to będzie go widać. I ładnie to wyglądać nie będzie. Nawet jak będzie trochę niżej to ziemia nad tym betonem będzie wysychać, bo pod nią będzie beton, a obok rozgrzana w słońcu kostka. Duże ryzyko, że skończy się to wysychaniem trawy, która (jeżeli dobrze rozumiem) ma przylegać do obrzeża z kostki.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Ols 12:22, 17 lis 2020

Dołączył: 27 kwi 2020
Posty: 3
Tak, kostka ma przylegać do trawy. To w takim razie jak się takie obrzeże kładzie? W wielu miejscach ludzie piszą, że właśnie na suchym betonie bo inaczej nie będzie to stabilne. Jak tak sobie podglądam w innych ogrodach, to problemu z przesychaniem nie widać (przynajmniej na zdjęciach). Do samej góry nie chciałem przysypywać, bardziej chodzi mi o to czy położyć na betonie po prostu, czy osadzić w betonie (np do połowy wysokości kostki), a resztę przysypać ziemią.
Mary 19:02, 17 lis 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Nie mam własnego doświadczenia z robieniem obrzeża z kostki brukowej.
U siebie mam płyty betonowe 25cmx25cm, położone na grubym piasku, bez betonu. To nie jest całkiem stabilne, ale 1) ja po tych płytach chodzę, 2) takie płyty są cieńsze niż kostki betonowe.

Znazłam dyskusję na ten temat na forum. Zobacz tutaj. To było jakiś czas temu, więc może warto spytać jak się sprawdziło.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7320-od-domowniczki-do-ogrodniczki?page=12#post_7
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Gardenarium 19:21, 17 lis 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kładziesz mniej więcej tak: (na zaprawie) i tylko żeby obsadzić, zaprawa wilgotna, kładziona pod ukosem, żeby trawa mogła się ukorzenić.

Fugi wypełniasz suchym piaskiem z cementem, wmiatasz pędzelkiem, potem leciutko mgiełką wodną pryskasz, żeby nie pomazać kostki.






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:25, 17 lis 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Potem to wygląda tak. Tutaj nie ma jako takiego obrzeża z kostki, ale technologia robienia tego jest taka sama.



Czy chcesz oblecieć wszystkie brzegi trawnika kostką? Że niby trawa nie przejdzie?
Nic bardziej mylnego, trawa przejdzie i potem jak zechcesz przyciąć, to wyjdą razem z trawą wszystkie fugi. To pomyka robienie kostkowych obrzeży.

Jedyne paski kostki jako obrzeże dla opaski przy domu



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ols 13:10, 18 lis 2020

Dołączył: 27 kwi 2020
Posty: 3
Przede wszystkim dziękuję Wam obu za odpowiedź. Może nie wyraziłem się do końca jasno. Chodzi mi o kostkę betonową. I tak, chciałbym, żeby oddzielała trawę od rabat (które są głównie wysypane korą). Zdaje sobie sprawę z tego, że trawa będzie przerastać ale chodzi mi o to, żeby zrobić sobie rozsądne obrzeże, na które będę mógł wjechać kosiarką. Aktualnie jest tam ekobord, który się łamie jak na niego najadę, a dodatkowo kora mi się ciągle przesypuje na trawę. A ponieważ mam sporo kostki, której do niczego innego nie wykorzystam, chciałem dla wygody położyć ją jako obrzeże. Poniżej zdjęcie fragmentu rabaty. Kostka sobie tylko leży, żeby zobrazować o co mi chodzi.

Mary 21:57, 19 lis 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Zrozumiałam, że chodzi Ci o kostkę betonową.
Nie wiem, co jeszcze mogę dodać.
Danusia napisała, że odradza takie obrzeże. Jeżeli mimo to chcesz je zrobić to proponuję przeczytać link, który zamieściłam i zapytać osoby, które zastosowały takie rozwiązanie jak to się sprawdza.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Gardenarium 20:29, 20 lis 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Położyć bez niczego, na ziemię, darń tak to przerośnie i wrośnie, że czołgiem nie wyrwiesz potem tej kostki ani tej darni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies