Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zwykły ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zwykły ogród

seattle 20:13, 17 lut 2019


Dołączył: 09 paź 2018
Posty: 21
Witajcie,
Zacznę tak jak prawie każdy - trafiłam na Ogrodowisko kilka lat temu, przeglądam cudze wątki, swojego nie zakładałam bo chciałam do tego dojrzeć. Zbliża się kolejna wiosna a ja za 100 lat nie będę gotowa, bo się wstydzę/boję/nie umiem/źle mi tu będzie/nie będą mi się podobały Wasze pomysły.
Sprawa wygląda tak, że 1/3 "ogrodu" już jest. Nie mam pomysłu na resztę, a całość wygląda jak misz-masz. Na razie nie umiem spojrzeć na ogród jak na całość, nie potrafię sadzić po kilka jednakowych roślin by tworzyły grupy i piętra.
Niedawno pytałam w ogólnym wątku o pomysł na konkretne miejsce w ogrodzie. Jednak to może poczekać. Tam dojdę z Waszą pomocą za pół roku, rok jak się ogarnę. W pierwszej kolejności proszę o spojrzenie na stare rabaty i opinie czy coś zmieniać/naprawiać.

Ok to do boju

....
......
........ i co ja mam w tytule napisać ? ......
____________________
Gosia - Zwykły ogród
seattle 20:29, 17 lut 2019


Dołączył: 09 paź 2018
Posty: 21


To taki plan na szybko zrobiony. Jutro postaram się go dopracować całościowo.
Edit: Mam nadzieję, że teraz widać całościowo. Nie za małe opisy?
____________________
Gosia - Zwykły ogród
Gardenarium 20:40, 17 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Gosia, dobrze zrobiłaś, my nie gryziemy

Zrób zdjęcie z góry, prostopadle, bo teraz ogród wygląda jak trapez a trapezem nie jest przecież. Zdjęcie z ukosa przekłamuje rzeczywisty kształt ogrodu.
Taka mapka, to będzie dobra baza do projektu.

Co to są te falowane linie? Az tak pofalowane to nie mogą być. Jak wkleisz plan
lepszy (prostopadłe zdjęcie) to postaram się coś pomóc.

Ale najpierw odpowiedz sobie na pytania, linie proste czy faliste (chyba owalne/faliste bo już coś jest). Pokaż dom, pokaż zdjęcia z ogrodu, odpowiedz sobie na pytania co chcesz aby znalazło się w ogrodzie. Nie tylko rośliny są ważne, ale potrzeby wszystkich domowników.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:43, 17 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Po drugie, na planie domu powinny być zaznaczone okna i drzwi, bo a nuż zaproponuję rabatę tuż pod drzwiami, a Ty napiszesz że nie może być, bo drzwi Pomoc powinna uwzględniać wszystkie uwarunkowania działki, inaczej będzie jak kulą w płot
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:45, 17 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Architektura ogrodowa itp.

Czy w ogrodzie powinien się znaleźć element wodny?

Ściana wodna
źródełko bez lustra wody
strumień
inne

Czy w ogrodzie powinien się znaleźć staw/oczko wodne?

Staw ozdobny
wodospad
staw kąpielowy z chemią basenową
staw kąpielowy naturalnie oczyszczany

Jakie inne elementy powinny się znaleźć w ogrodzie?

szklarnia
oranżeria
wędzarka/grill
miejsce na ognisko
altana
drewutnia
placyk wypoczynkowy dodatkowy
taras
warzywnik
pergola
dodatkowe miejsce na samochód
domek ogrodnika/schowek
plac zabaw dla dzieci
inne
Inne dodatkowe uwagi istotne dla projektu

Co jest za płotem, co trzeba zasłonić. Jaki jest płot?? Ażurowy czy mur??
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
seattle 21:14, 17 lut 2019


Dołączył: 09 paź 2018
Posty: 21
Rabata nr 1
Gliniasta. Nie wiedzieliśmy jeszcze o całościowym przekopywaniu i poprawianiu jakości gleby. Rośliny były sadzone w duże doły zaprawiane ziemią z worka, piachem dla rozluźnienia. Po ulewach troszkę stała woda. Zrobiliśmy 3 bardzo głębokie dołki takim ręcznym świdrem, do tego były wsypywane kamienie i piach - odprowadza nadmiar wody, działa do dziś. Całość przykryta keramzytem ze względu na gliniaste podłoże chciałam coś lekkiego, przewiewnego. Oczywiście na początku była mata-szmata, ale dość szybko ją zerwałam dzięki Wam.

Thuja smaragd - 7
Bukszpan - 1
Żywotnik zachodni hoseri - 4
Żywotnik zachodni golden globe - 2
Jałowiec płożący glacier - 2
Jałowiec golden saucer - 2
Jodła koreanka - 1
Świerk pospolity nidiformis - 1
Wierzba szczepiona na pniu



Troszkę za gęsto są posadzone kulki i włazi w to jałowiec, ale przycinam. Wierzba zasłania koreankę, która niestety cały poprzedni sezon przechorowała (to już do wątku z chorobami). Pośrodku brzydal roku - wierzba
Czy zmienić keramzyt na korę (podczas wielkich ulew wypływa mi z rabaty)? Czy jest szansa, że wierzba kiedyś wypadnie? Już różne robale ją zjadały i atakowały a ta na złość dzielnie walczy
____________________
Gosia - Zwykły ogród
seattle 21:24, 17 lut 2019


Dołączył: 09 paź 2018
Posty: 21
Poprawię i jutro wstawię plan, zaznaczę oka/drzwi, gdzie salon, gdzie sąsiedzi, co za płotem. Gdzie warzywnik i drewutnia.
Jutro zrobię resztę zdjęć.
____________________
Gosia - Zwykły ogród
seattle 19:13, 18 lut 2019


Dołączył: 09 paź 2018
Posty: 21
Zaraz wstawię resztę zdjęć.

W tym roku chciałabym poprawić rabaty nr 5, 6, 7, 8.
Położyć dalej siatkę na krety i posiać trawę od moreli (koło salonu) do tarasu.
Pańcio musi dokończyć obrzeża z tarasem włącznie.
Jeśli udałoby mi się stworzyć koncepcję ciągu dalszego od tarasu do końca działki znaczyłoby to że wygrałam w totka

Plan odgórny - koniec z kupowaniem wszystkiego co "ładne" w szkółce, a później latania z tym po działce bo nigdzie nie pasuje i przesadzania za 3 lata, a za 5 lat oddawania mamie albo sąsiadce.

Od początku mieliśmy linie faliste (niestety) i to chyba trzeba podtrzymać dla jakiegoś spójnego wyglądu.
Lubię proste i funkcjonalne rzeczy. Ogród skromny, bardziej zimozielony niż kwiatowy, przynajmniej na tym etapie życia. Podobają mi się funkie i trawy. Mamy rabatę z różami (5) i hortensją (7) i mi wystarczy
Działka jest ogrodzona siatką, z prawie wszystkich stron są już tuje jako osłona + z jednej strony mata wiklinowa, a od pola taka zielona mata póki tuje nie podrosną. Z przodu są posadzone rzadziej (1,2), bo chciałam widzieć co się dzieje przed domem.
Tak w skrócie to chyba wszystko.

Czy ja już powinnam zbierać obornik?
____________________
Gosia - Zwykły ogród
seattle 19:34, 18 lut 2019


Dołączył: 09 paź 2018
Posty: 21
Rabata nr 2
Tu był składowany piach na budowę, ale niżej nadal glina. Dla wyrównania poziomu nawieźliśmy własnej próchnicy (ziemia przekompostowana z resztkami sosen). Rośliny były sadzone w duże doły zaprawiane ziemią z worka. Przykryte keramzytem.

Bukszpan - 1
Jałowiec formowany - 1
Jałowiec mother lode - 1
Jałowiec płożący lime - 1
Cyprysik nutkajski pendula - 1
Żywotnik zach. golden tuffet - 3
Jałowiec blue star - 2
Cis elegantissima - 1
Thuja smaragd - 2+2
2 szt - nie zapisałam co to

teraz


2017


____________________
Gosia - Zwykły ogród
seattle 19:50, 18 lut 2019


Dołączył: 09 paź 2018
Posty: 21
Rabata nr 3
Była już przerabiana, bo rośliny słabo rosły. Kopałam doły za kolana i mieszałam ziemię z worka + korę + igliwie, gałązki. Jeśli trafiłam na glinę - rozluźniałam.
Spływa tu woda z rynny, w ziemi zrobione prowizoryczne odwodnienie, żeby rabata nie tonęła. Ze względu na wodę z rynny zasypana żwirem.

Funkia teeny-weeny bikini - 2
Funkia blue mouse - 2
Żurawki - 5
Lawenda - 1
Modrzew japoński pendula - 1
Irga płożąca - 1
Funkia blue angel - 1
Funkia striptease - 1
Funkia blue diamond - 1
Funkia - 1
Świerk conica - 2
Jałowiec golden saucer - 2
Jałowiec - 1

____________________
Gosia - Zwykły ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies