Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Glina i zielsko

Pokaż wątki Pokaż posty

Glina i zielsko

kasiab 17:00, 15 lut 2021


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
LIDKA napisał(a)
Cześć Dziewczyny

Pamiętacie moją wielką rabatę w L?

Sylwia - nie zmierzyłam odległości od płotu bo porozmawiałam z mężem i przeniesiemy wszystkie rośliny bliżej płotu.

Takie zagospodarowanie ogrodu nam się spodobało najbardziej. Ostatnio ciągle siedzę u Wiaan i marzę....

podobają mi się ogrody takie uporządkowane jak u Tosi, Ogród Oli, Ogród Johanki, ogród Miluni i wiele innych

Rabaty będą miały obrzeżą w linii prostej. Tylko nie wiem jaką odległość od szmaragdów zaplanować na nasadzenia.

plan mojej działki jest na początku wątku


MAM już trochę roślin:

2 latany
2 Klony czerwone
1 Klon z biało zielonymi liśćmi ale ciągle choruje i wygląda jak poparzony -
pójdzie precz.
2 Jarząby
3 Derenie szczepione na nodze ok 1.5 różne kolory
1 jaśmin szczepiony 1.5 M ( też nie trafiony zakup jak chorujący klon)
1 Lilak szczepiony 1.5 M ( coś go nie lubię)
1 Wierzba hakuro 1 .5 m
oraz
OK 24 juki
OK 24 Lawendy po 12 z gatunku
6 Budlei różne kolory
6 Różnych iglaków niedużych
6 jałowców płożących
3 cyprysy
3 cyprysy kulki
3 świerków różnych gatunków co kiedyś duże będą
3 kaliny koralowe
2 tawułki jap[ońskie
2 ionne tawułki (trochę wyższe od japońskiej)
2 krzewuszki
1 białą róża na pniu
2 szt róży pnącej pomarańczowej ( wyhodowałam z patyka z krzaczka od sąsiada)
1 pergola drewniana(prezent)

chciałabym jeszcze trawy i dużo hortensji.
musze mieć rośliny na słońce bo to południowa część mojej działki


Niestety większości gatunków - nazw nie zapamiętałam a przed ogrodowiskiem wyrzucałam wszystkie metki. eh ja głu............

Teraz musze narysować rabaty z wymiarami i zastanowić się jak posadzić te rośliny co już mam. I co kolejno dokupować.

już wiem ze nie po 1 szt.


ahoy






Hej to zalezy jakie rośliny konkretnie chcesz na rabatach
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Agatorek 17:10, 15 lut 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
LIDKA napisał(a)



oddam to czego nie lubię bo mam komu
a dekalog to sobie powinnam wydrukowąć i nad łóżkiem powiesić.

Masz pomysł ile mam zostawić metrów od tuji na rabaty?


Tak jak pisze Kasia powyżej, to zależy co byś chciała mieć.

Można mieć rabatę o szerokości 2 metrów, a można mieć dwa razy szerszą . Albo i więcej.

Pisałaś o ogrodzie raczej nowoczesnym (wnioskuję z podanych przykładów), więc linie proste.
W takich rabatach (nowoczesnych) często sadzi się sporo traw w równych rządkach, one zajmują dużo miejsca. Myślę, że 2,5- 3 metry to minimum.

Ale przed wytyczaniem rabat lepiej wiedzieć, mniej więcej, jakie rośliny chcemy. I do tego dostosować szerokość (tak mi się wydaje ).

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Magleska 17:31, 15 lut 2021


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18384
Witaj
widzę nowy wątek ,to zajrzałam i poczytałam
domek masz śliczny i na pewno stworzysz śliczny ogród

najważniejsze ,że wiesz co Ci się podoba i na kim się chcesz wzorować

ja musiałam po kilka razy przerabiać rabaty zanim uznałam ,że są po mojemu
.....co nie zmienia faktu ,że nadal mam w planie jakieś przeróbki.....,więc wiesz ,ogród nigdy nie jest skończony

Pozdrawiam cieplutko
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Kaha565 14:53, 16 lut 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
W Twoim ogrodzie już sporo się dzieje U mnie póki co szpaler hortensji i kilka krzaczków lawendy Czekam na wiosnę i na pierwsze cięcie no i oczywiście na obsadzenie rabat przed domem
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
LIDKA 15:56, 16 lut 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6991
Kaha565 napisał(a)
W Twoim ogrodzie już sporo się dzieje U mnie póki co szpaler hortensji i kilka krzaczków lawendy Czekam na wiosnę i na pierwsze cięcie no i oczywiście na obsadzenie rabat przed domem


Stanowczo za późno trafiłam na ogrodowisko, bo zrobiłam rabatę w kształcie literki L odsuniętą od płotu. Odległość za dużą żeby zrobić rabatę do płotu i teraz będę wszystko przesadzać. A mam tych roślin już trochę.
Na wiosnę chce dokończyć rabaty w przedogródku a potem w głównym ogrodzie zacznę przesadzanie.
Zobaczymy czy sił mam tyle co zamiarów.

Też już masz fajnie porobione i trawnik ładny. Widzę też linie proste a to lubię bardzo.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Milka 07:32, 17 lut 2021


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Wyrysowałaś sobie już te zmiany?
Powolutku zrobisz. Pokaż więcej zdjęć suni
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Kaha565 10:15, 17 lut 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
To będziemy razem na wiosnę działać z przedogrodkien.
Widziałam Twoj projekt na innym wątku. Też chcę formowana obwódkę z bukszpanu /cisu, do tego kule i trawy! Tylko nie mogę się zdecydować na ułożenie
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
LIDKA 11:56, 17 lut 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6991
Kaha565 napisał(a)
To będziemy razem na wiosnę działać z przedogrodkien.
Widziałam Twoj projekt na innym wątku. Też chcę formowana obwódkę z bukszpanu /cisu, do tego kule i trawy! Tylko nie mogę się zdecydować na ułożenie



Obwódkę w przedogródku zrobię z trzmieliny żółtej i zielonej. Tylko jeszcze nie wiem co tam dokładnie powsadzam.
Danusia mi ładnie wyrysowała ale musze obmyślić gatunki. mam tam kore kamienną i raczej chce cos zimozielone. Trawki odpadają. to będzie rabata dla męża bo się uparł na te kore kamienną.


____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 13:07, 17 lut 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6991
Milka napisał(a)
Wyrysowałaś sobie już te zmiany?
Powolutku zrobisz. Pokaż więcej zdjęć suni


Muszę Sonię obfocić. Śpi ze mną jak mąż w pracy, cieszy się na wszystkich gości, taki pieszczoch. Ma 14 lat, trochę choruje i chuda jest bardzo ale ogólnie to jeszcze bardzo żywiołowa jest.

Zmian nie wyrysowałam jeszcze
Zastanawiam się jaka szerokość rabat powinna być uwzględniająć że będę sadzić drzewa platany i klony. Tuje wkoło mam już prawie wszędzie. Myślałam wytyczyć od razu wszystkie rabaty, założyć obrzeże , nakryć włókniną i korą a potem stopniowo zdejmować włókninę , przekopywać z Dobrocinami o przesadzać te rośliny z rabaty o kształcie L co już mam.

Do jesieni będę miała płot to taka rama będzie bo teraz tylko siatka leśna i wieje i zielsko się nasiewa bo w koło działki niezagospodarowane i raczej prędko nie powstaną tam domy.

Widziałam taki plan działania u Tosi która robiła ogród wg projektu Danusi.

Tylko ona siała wpierw trawę a potem sadziła rośliny a u mnie będą rośliny na rabacie a potem przygotujemy grunt pod trawę. Mam glinę ale ponieważ w trakcie budowy było dużo kopania to ziemia jest mocno przemieszana.
no to taki mam plan.

Właśnie dostałam kolejną różę w doniczce na urodziny.
buziaki Milko.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Wiaan 13:20, 17 lut 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5124
Hej, naprawdę nie chcesz obwódki z cisa, czy bukszpanu? Jak widzę u siebie teraz zimą to cis jest pięknie zielony, bukszpan także, a trzmielina "szarawa", dopiero wiosną nabierze barwy. Wg mnie bardziej eleganckie są obwódki właśnie cisowe, czy bukszpanowe ale najlepiej aby Tobie się podobało, to najważniejsze
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies