Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród swobodny, preriowy w zgodzie z naturą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród swobodny, preriowy w zgodzie z naturą

HannaR 20:36, 05 lut 2021


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Najważniejsze, że masz pomysł na ogród i nie jesteś "zielona" w temacie.

Będę kibicować i podglądać, bo sama też ruszam z nowym ogrodem w stylu naturalistycznym.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
DominikaCha 15:48, 07 lut 2021

Dołączył: 26 lis 2020
Posty: 15
Agatorek chciałabyś ograniczyc ilość trawika? Można nawet przez środek trawnika pociagnac wielka łąke kwietną, którą kosi się raz w roku, podobnie jak prerię. Wtedy kosisz tylko "ścieżki" z trawy i kosiarką robisz przejścia. Rozważam to jeśli uznamy, że trawy za dużo. Trójkę dzieciaków mamy, więc ma kto po trawniku biegać. Troszkę spróbuje go znaturalizować i nie będę go raczej podlewać, więc zobaczymy jak sie psrawdzi.
Agatorek 15:57, 07 lut 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13273
U siebie, jak najbardziej . I tak nigdy nie będę miała ładnego trawnika, więc nie jest mi go szkoda.
Tylko muszę go jednak trochę zostawić, bo mam 3 psiaki i muszą mieć miejsce do biegania.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 15:59, 07 lut 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13273
Łąka to dobry pomysł
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
sylwik69 17:33, 07 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witam także uważam łąkę kwietną za fajny pomysł przy takiej powierzchni będzie super! jesteś pozytywnie nastawiona to sukces murowany oj można poszaleć na takim areale! super że wspominasz o ściółkowaniu i kompoście,przy ubogiej glebie wskazane zadbanie o glebę przed sadzeniem czegokolwiek! warto zaopatrzyć się w zrębki,obornik,mączkę bazaltową i kompost
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
DominikaCha 12:25, 15 lut 2021

Dołączył: 26 lis 2020
Posty: 15
Wstępny plan linii trawnika mam ale będzie zmieniony bo myślimy, żeby po wybudowaniu ścian w maju jeszcze raz na żywo ocenić kształt i wielkość rabat/tarwy. Pod uwagę biorę wciąż jeszcze ten kółkowy - ale baza podobna.


Jednak nie ma to jak odczucia skali i przestrzeni w terenie nie tylko na kartce. Napewno będą jeszcze wyspowe rabaty. Jednak trzon jest, choć jeszcze będą rabaty przy domu na skarpie to zmieni trochę układ. ALe i tak wiem gdzie sadzić na wiosnę Założymy też na szybko podniesione grządki, żeby ratować humus z działki. Jak wiedzie sprzęt i wymiesza to z piaskiem nic z tego już nie będzie. Humusu mało... dwa wbicia łopaty i jesteśmy w żółciutkim piasku. Jestem gotowa z taczką,wraz z mężem ratować to co jest. Plan wiosenny taki: pierwsze cięcie drzewek owocowych i dosadzanie nowych, podwyższane grządki chociaż kilka (ile starczy siły i zapału). Wzdłuż ogrodzenia będzie żywopłot z jagody kamczackiej i porzeczki(osłona przy warzywniku)- ostatnio siedziałam i wybierałam gatunki tych słodszych odmian. Do sadu pójdzie pigwowiec. Ostatnie zdjęcie to właśnie sad z przekroju. Próbuje stworzyć jakąś ładną kompozycję Jeśli ktoś może polecić jagode kamczacką smaczną lub porzeczkę śmiało piszcie!





sylwik69 dziękuję za rady, spisuje co nabyć i czym wzbogacić ziemię.
Anda 19:04, 17 lut 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33507
Witaj Podziwiam przedsięwzięcie. Plan wstępny bardzo dobrze już wygląda.

Gdzie masz taras, wejście i okna w domu?

Nie chcesz terenu podzielić na większe strefy?

W terenie możesz wykosić linie rabat lub pozaznaczać czerwonym sznurkiem przywiązanym do palików

Kibicuje Ci mocno, bo też lubię ogrody naturalistyczne
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
DominikaCha 18:43, 18 lut 2021

Dołączył: 26 lis 2020
Posty: 15
Witaj Anda,
Zaznaczyłam strefy. Nie wiem jak podzielić ogród na większe strefy,jeśli masz pomysł pisz, bardzo chętnie słucham sugestii Linia rabat zaznaczona kosiarką- super pomysł. Nie zaznaczyłam ale marzy mi się fragment ogrodu żwirowego z ziołami gdzieś bliżej domu. Może na ogrodzie frontowym a może na skarpie przy tarasie tak, żeby z salonu wyjść po zioła. Po warzywa trzeba będzie pójść trochę dalej.

DominikaCha 18:11, 22 lut 2021

Dołączył: 26 lis 2020
Posty: 15
Wracamy z działki, drzewka owocowe pocięte po raz pierwszy. Troszkę zgryzione mimo osłonek przez jakieś zające albo inne leśne stwory. Jabłoń ciełam jako okulant - bo został mi tylko patyczek, wszytskie gałązki zjedzone. Pytanie: porzeczka biała, czarna jako krzew czy może na pniu?
Rębak dziś zamówiony, robię listę zakupową jagody kamczackiej, borówki amerykańskiej i właśnie porzeczki czarnej i białej. Muszę się też dowiedzieć kiedy zamawia się roślinki do sadzenia. Wydaje mi się, że w drugiej połowie marca?
sylwia_slomc... 18:33, 22 lut 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82025
Doskonale rozumiem potrzebę ogrodzenia by rośliny były bezpieczne, bo po pierwszej zimie z naszych brzóz tylko korzenie zostałyCo do podmurówki, to powiem tak, ze możesz być tylko mężowi wdzięczna, ja bym wiele dała by ją mieć po obwodzie ogrodu, bez niej cała siatka przerasta chwastem z granicy, a ten chwast to głównie perz i pokrzywy, mimo, że włóknina była wypuszczona poza siatkę to i tak się pcha na całego to tałatajstwo na rabaty z zewnątrz, a podmurówka by nie puściła. Płazy się pojawią tak czy inaczej bo przecież nie masz podmurówki pod furtką czy brama wjazdową więc mają jak się przedostaćO to bym się nie martwiła, jak stworzysz im dobre warunki bytowe to same się pojawią bo przyroda pustki nie lubi Rabaty wyspowe powodują, że ogród staje się ciekawszy i bardziej tajemniczy, preriowe są cudne Łąkę kwietną proponuję do sadu pod drzewa
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies