Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Dereń kousa. Jadalne owoce, ale czy smaczne?

Pokaż wątki Pokaż posty

Dereń kousa. Jadalne owoce, ale czy smaczne?

monteverde 20:44, 06 lut 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
pamelka napisał(a)
Nie owocuje i nic mi nie wiadomo, aby miała kwitnąć, ale ozdobna z liści bardzo jak Weigela florida 'Caricature' /krzewuszka cudowna/


Dereń świdwa Compressa ma drobne biale kwiatki a owoce-nasiona niebieskoczarne, strefa 5B
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
laurowisnia 12:39, 08 lut 2012


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Ten dereń świdwa Compressa nie jest taki mały, widziałam egzemplarz, który miał ok. 1,5m wysokości.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
pamelka 00:57, 10 lut 2012

Dołączył: 07 sty 2012
Posty: 118
Agatko i niech tak urośnie
Ciekawe ile wiosenek miał ten 1,5 metrowy .....
laurowisnia 10:27, 10 lut 2012


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Tego nie wiem, ale jak się dowiem to napiszę - tylko będę tam najwcześniej w kwietniu.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
grembosia 14:03, 11 paź 2012


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 2748
A to mój dereń posadzony 2 lata temu, kwitł już w pierwszym sezonie

W zeszłym roku trochę chorował, był to jakiś grzyb, wystarczyło, że zrobiłam dwukrotny oprysk i w tym roku ma się dobrze. Zastanawiam się, czy nie wyprowadzić go na drzewko, ale słyszałam, że niezbyt lubi cięcie.
____________________
Grembosia- spacerkiem po ogrodzie *** Wizytówka 2014
Justyna 16:48, 17 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Dereń kousa (Cornus kousa)
Rozłożysty, zwarty krzew, w Polsce dorastający zwykle do ok. 3 m. W młodym wieku pokrój stożkowy (ze względu na szybki wzrost) w starszym korona przybiera symetryczną formę kulistą.
Niezwykle dekoracyjna odmiana. W momencie kwitnienia (maj/czerwiec), tak licznie obsypana kwieciem, że nie widać łodyg – sam kwiat. Na taki widok warto czekać cały rok. Cudnym kwitnieniem możemy się cieszyć ponad miesiąc. To co tak zachwyca u Kousy, kwiatem jednak nie jest. Sam kwiat jest mały, żółty
i niepozorny, a to co za niego bierzemy, to cztery płatkowate, otaczające go podsadki o długości 3-7 cm. To właśnie one nadają kwiatom piękny, duży, ozdobny wygląd. Zależnie od odmiany białe lub różowe. Zjawiskowe kwitnienie, to nie jedyny walor dekoracyjne tej rośliny. Zależnie od odmiany Kousa jest również ozdobny z liści (mają elementy na różowe, czerwone lub/i są żółto obrzeżone). Późnym latem pojawiają się czerwone, ok. 1 centymetrowe kuliste owocostany.
Jesienią krzew urządza kolejny kolorowy spektakl. Jego liście przebarwiają sięna szkarłatnoczerwony lub pomarańczowy kolor i utrzymują się długo.
Roślinałatwa w uprawie, najlepiej się czuje na słonecznym stanowisku. Gleba żyzna, przepuszczalna, kwaśna do obojętnej. Nie wymaga przycinania. W naszej strefie klimatycznej radzi sobie dobrze. Jednak młodsze egzemplarze zaleca się surową zimą kopczykowaćkorą i osłonić włókniną, szczególnie w zimniejszych rejonach Polski.

Odmiany:

All Summer, Angyo Dwarf, Annelies, Beni Fuji, Big Apple, Bleu Shadow, Bodnant, Bonfire, Bult.Beauty, Bult.Giant Flower, Bult.Weeping, Cherokee, Candlelight, Claudine, Chinensis, China Dawn, China Girl, Cold Cup, Edmezit, Eurostar, Eve Pride, Eva`s Beauty, Fanfare, Gold Star, Girald Nana, Galliean, Gele Sport zelf, Greenleaves, Hard Tromp, Happy Face, Highland, Jelena, John Slocock, Koree, Kim, Kristiens Compact, Kreuz Dame, Laura, Mad.Butterfly, Milky Way, Mout Fugi, Nicole, Norman Haddon, National, Pink Bluch, Pink Dwarf, Pink Flame, Peve Foggy, Peve Limbo, Pollywood, Pygmy, Rosea, Rel Whire Wind, Radicant, Roberts Selecte, Samaratin, Satomi, Schmetterling, Snow Boy, Snow Flurry, Snow Flake, Snowbird, Silver Pheasa, Silver Giant, Spinners, Sport Laura, Southern, Steeple, Sweetwater, Summer Games, Summer Fun, Summer Majestic, Sunsplash, Square Dance, Tempel Juwel, Trinity Star, Trisplendor, Tsu.No Mine, Teutonia, Weavers Weeping, White Cloud, White Dusted, White Dream, White Giant, Weisse Fontaine, Wieting`s Selecte, Wolf Eye







____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Justyna 16:50, 17 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Niestety, straciłam zdjecia cornusów z tego sezonu, nadrobię w przyszłym. Liczę na Wasze!
W sezonie zimowym jestem szczególnie spragniona pięknych widoków
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Gardenarium 17:13, 17 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Proszę bardzo





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:15, 17 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Justyna 17:33, 17 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Danusiu dziękuję, kojarzę Twoje piękne zdjęcie z Anglii pod cornusem, nie jestem pewna czy to kousa, czy florida. Pamiętasz co to było. Przypomnij nam je tu proszę.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies