Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Dereń kousa. Jadalne owoce, ale czy smaczne?

Pokaż wątki Pokaż posty

Dereń kousa. Jadalne owoce, ale czy smaczne?

adasko2910 20:43, 07 mar 2021

Dołączył: 07 mar 2021
Posty: 1
Witam, mam pytanie dot. Derenia kousa, posadzony w zeszłym roku w wymieszanej glebie + torf, był kilka razy nawożony granulowanym kurzym obornikiem (tym samym co tuje), czy w tym czasie tj. początek marca na pędach powinno już się coś dziać? bo obawiam się że coś nie wyszło..
AgaCzek 21:22, 07 mar 2021


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Pytanie do posiadaczy derenia kousa - jak długo on kwitnie - tzn jak długo utrzymują się te kwiatopodobne podsadki na roślinie?
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Basia_KRK 12:25, 08 mar 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
AgaCzek napisał(a)
Pytanie do posiadaczy derenia kousa - jak długo on kwitnie - tzn jak długo utrzymują się te kwiatopodobne podsadki na roślinie?


Aga, u mnie (wg mnie) bardzo długo. Mam odmianę "Robert's Select" lub "Milky Way" - niestety w szkółce przy pakowaniu odczepiły się etykiety z dwóch dereni i nie mam pojęcia, który finalnie do mnie trafił, na pewno jest to jeden z nich.
Kalendarium z zeszłego roku:

Połowa maja, są już pierwsze kwiaty w kolorze limonkowym:


1 czerwca, kwiaty łapią już trochę bieli:


7 czerwca:


15 czerwca:



Koniec czerwca:


Następne zdjęcie mam z końca lipca - nie ma już kwiatów, są tylko małe zielone kulki (owoce), które od końca sierpnia będą rosły i będą się piękne przebarwiać w czerwone korale, które utrzymują się do mrozów. Zdjęcie z połowy października:




Mam też odmianę Satomi, też długo kwitnie, ale nie mam do niego "kalendarium", bo u mnie już kilka razy był przesadzany, więc jeszcze ani razu nie miał "normalnego" sezonu.
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
AlinaP 14:00, 08 mar 2021


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Tak, kwitnie długo. Mój Milky Way na zdjęciach z początku sierpnia jeszcze się bielił z daleka.
Basiu Twój ma bardzo ładny kształt "kwiatów". Nie jest to pewnie Milky Way.
Pozdrawiam
____________________
Ala
Basia_KRK 14:32, 08 mar 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
AlinaP napisał(a)
Tak, kwitnie długo. Mój Milky Way na zdjęciach z początku sierpnia jeszcze się bielił z daleka.
Basiu Twój ma bardzo ładny kształt "kwiatów". Nie jest to pewnie Milky Way.
Pozdrawiam

Alu, wrzucisz fotkę Twojego Milky Way'a dla porównania?

Jeżeli chodzi o cięcie, to nie za bardzo wiem kiedy go ciąć? U mnie w ogrodzie tnę go zwykle w połowie marca, jak już miną przymrozki. Obcinam wybujałe pędy do pierwszego oczka, bardzo ładnie się wtedy zagęszcza Natomiast nie wiem czy dobrze robię, bo przeczytałam taką informację:

Dereń kousa - pielęgnacja
Aby wzmocnić zawiązywanie pąków kwiatowych, przeprowadzamy cięcie. Pędy skracamy na początku czerwca (po kwitnieniu), bo roślina jeszcze przed jesienią musi wykształcić pędy i pąki.


Na początku czerwca po kwitnieniu? -> coś mi się tu nie zgadza... Więc z tego wynika, że chyba tak naprawdę powinnam go ciąć po kwitnieniu, czyli w moim wypadku w lipcu??
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
AgaCzek 20:02, 08 mar 2021


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Ogromne dzięki! Genialne superszczególowe odpowiedzi!
Pozostaje mi go tylko upolować
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
AlinaP 21:15, 08 mar 2021


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Basiu, mój egzemplarz jest na poprzedniej stronie. W dodatku słabe zdjęcie. Niestety, nie mam zbliżeń na roślinę. Też był niedawno przesadzany, żeby cieszyć się kwitnieniem. W poprzednim miejscu zupełnie tego nie zauważałam. W wyniku suchej wiosny późno startował, ale nadrobił po deszczach.
Jak znajdę w archiwum lepsze zdjęcia to zamieszczę. Lub w sezonie.
Pozdrawiam
____________________
Ala
AgaCzek 12:43, 13 mar 2021


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
No i dzięki wam zaszalałam: kupiłam spory okaz chetokee sunset - mam nadzieję, że przetrwa
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
iwona_pudlich 13:12, 28 mar 2021

Dołączył: 13 lip 2015
Posty: 1
Jaka jest różnica między odmianą Milky Way a Venus? Może jest osoba, która jest w stanie mi pomóc dokonać wyboru.
ajka 11:49, 12 kwi 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3980
iwona_pudlich napisał(a)
Jaka jest różnica między odmianą Milky Way a Venus? Może jest osoba, która jest w stanie mi pomóc dokonać wyboru.


Hej, też zastanawiam się nad kupnem. Z tego co wiem Venus ma dużo większe podsadki. Ja skłaniam się właśnie ku niemu.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies