Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mentirkowa przygoda z ogrodem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mentirkowa przygoda z ogrodem

Mentira 23:16, 10 kwi 2021


Dołączył: 09 kwi 2021
Posty: 35
Witam wszystkich serdecznie!
Postanowiłam założyć swój wątek bo moja przygoda z tworzeniem ogrodu dopiero się zaczyna.
Wszystkiego muszę się nauczyć bo do tej pory moj ogród to było kilka balonowych skrzynek z pelargoniami, komarzycami i ukochanymi fuksjami.
Teraz may balkonik zamieniłam na przydomowe kilkadziesiąt metrów2.
W tym ogrodzie na razie pojawiły się krokusy, żonkile, tulipany, mieczyki, piwonie, kanny oraz bez, forsycja i migdałek. I trochę owocowych: borówki, maliny, agrest, porzeczka i jabłonka.
W zeszłym roku skupiliśmy się na trawniku oraz naszej skarpie.
Trawnik nam wyszedł, ze skarpą trochę gorzej
Skarpą była przykryta od zeszej wiosny "szmatą" w tym roku z kia się pożegnaliśmy i mamy poważne zamiary co do niej
Skarpa jest dość strona, mam na niej kilka irg które pięknie podrosły od zeszłych wakacji.
Plan jest taki że obsypujemy żyzna ziemię na skąpe oraz kładziemy na nią siatkę jutowa. No i potem rośliny. Planowałam irgi, jałowce, kosodrzewinę, trzmieline, berberysy oraz tawułę Boni jeszcze o rozy okrywowej myślałam.
Pytanie tylko - jak?
Czy dobre rośliny, czy nie za dużo różnych? Jak je poukładać?
No właśnie, z tym mam problem.
Rozsądek podpowiada mi że powinnam posadzić same irgi bo szybko rosną i szybko się ukorzeniają więc będą trzymać skarpę ale boje się że to będzie bardzo nudny widok. Skarpa otacza nasz taras więc powinna być przyjemnym widokiem o każdej porze roku.
Dodatkowo góra pod ogrodzeniem chciałabym coś ciut wyższego żeby było fajnym tłem dla roślinek.
Proszę Was doświadczone koleżanki i koledzy o pomoc.
Załączam zdjęcia.
No i jeszcze wymiary:
Jedna strona ma 13m długości
Druga strona ma 20m długości
W środkowej części jest najwyżej 2.2m
(chyba muszę zrobić rysunek)
____________________
Mentirkowa przygoda z ogrodem
Mentira 10:21, 15 kwi 2021


Dołączył: 09 kwi 2021
Posty: 35
Kilka zajawek z tego co już mam.



____________________
Mentirkowa przygoda z ogrodem
Mentira 10:48, 15 kwi 2021


Dołączył: 09 kwi 2021
Posty: 35
Rabata z zeszlego sezonu, w tym roku mieczyki beda gdzies indziej, w tym miejscu posadzilam migdałka:




Tu były Kanny, w tym roku planuje wydzielic rabate wzdloz ogrodzenia, taka 1.6m x 14m - nna razie sa tam zasadzone piwonie, zimowit oraz w samym roku, ktorego nie widac bez.
Na trawniku chcialam posadzic dwie magnowlie: Genie i Alba Superba lub Fairy Cream

____________________
Mentirkowa przygoda z ogrodem
Agania 11:25, 15 kwi 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Witaj oficjalnie Mentirko,jestem pierwsza u Ciebie
Fajny ogród się zapowiada, dom stoi z super nawierzchnią, jest ogrodzenie i trawnik macie przepiękny
Sama przyjemność przed Tobą...ogród
Nad skarpą pomyślę, fajnie by wyglądał płożący bluszcz zimozielony z irgą , o której pisałaś, berberysy, trawy i róże okrywowe to strzał w dziesiątkę
Zajrzyj do Magleski https://www.ogrodowisko.pl/watek/7673-ogrod-z-wilkiem ma wątek w projektowaniu, Magda ma nieziemski skalniak i posadzone w nim nawet drzewa
Polecam Ci bardzo świdośliwy, ja mam Ruby kwitnie mi teraz przepięknie

Gdyby dało się tą skarpę bardziej wypłaszczyć byłoby Ci łatwiej i roślinkom też
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
ElzbietaFranka 13:11, 15 kwi 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13828
Witam i ja. Ładny tere spadowy.

Popatrz w necie na Róża alba Meidiland doskonała na skarpy. Możesz przełamać irge.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Mentira 15:00, 15 kwi 2021


Dołączył: 09 kwi 2021
Posty: 35
Agania, dziękuję za odwiedziny. Teren fajny ale ja kompletnie nie mam doświadczenia
Myśle nad tym aby tam gdzie jest bardziej stromo posadzic glownie irgę. Mam kilka krzaczkow ktore widac na zdjęciach. To irga Coral Beauty i Ursynów a najniżej Irga Major (o ile sie nie myle) Chcę dokupic ich wiecej i na pewno obsadzic nimi róg skarpy. Potem chaiałam to przelamać pasem trzmieliny Emerald'n Gold. W nizszych i bardziej plaskich miejsach chaiałam dodać inne rosliny. Kawalek tej skarpy mam widoczny w duzym oknie od jadalni i tam chcialabym zeby bylo bardziej kolorowo i wlasie tam myslalam o rozy okrywowej ale boje sie ze zimą bedzie nieciekawy widok.
W przyszłym tyodniu chciałam zamówic roślinki a nadal nie mam ostatecznej koncepcji więć jestem otwarta na wszelkie rady i pomysły
Świdośliwy kompletnie nie znam, gdzie masz ja w ogrodzie?

ElzbietaFranka witaj u mnie. Zaraz pogladam te róże. Dziękuję
____________________
Mentirkowa przygoda z ogrodem
Mentira 17:28, 15 kwi 2021


Dołączył: 09 kwi 2021
Posty: 35
ElzbietaFranka napisał(a)
Witam i ja. Ładny tere spadowy.

Popatrz w necie na Róża alba Meidiland doskonała na skarpy. Możesz przełamać irge.

Pozdrawiam


Piękna ta róża. A mżesz polecic coś różowego bo takie chya najbrdziej mi sie podobają.
____________________
Mentirkowa przygoda z ogrodem
sylwia_slomc... 18:57, 15 kwi 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
Witaj Zastanawiam się czy róża na skarpie to dobry pomysł. Aga Abiko z Ogródkowych perypetii ma róże na skarpie i pielęgnacja jest trudna bo ciężko na takiej skarpie stać by róże przycinać.
Nie wiem jaka wystawę ma Twoja skarpa, ale patrząc na to co już posadziłaś wokół domu, to lubisz rośliny kwitnące, może by faktycznie pójść tropem skalniaka, nawet nie musi być kamieni tylko rośliny skalne( cudnie kwitną, świetnie zadarniają, szybko zarastają powierzchnie i ciekawe również zimą.)
Np rogownica kutnerowa, czyściec wełnisty, floksy, żagwiny, rojniki, skalnice, sasanki, płożące rozchodniki, macierzanka, oregano....można zrobić wspaniałe kompozycje długo kwitnące, a na pewno beda ciekawsze niż cała skarpa irgi i trzmieliny, które nomen omen też trzeba przycinać
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mentira 19:18, 15 kwi 2021


Dołączył: 09 kwi 2021
Posty: 35
sylwia_slomczewska napisał(a)
Witaj Zastanawiam się czy róża na skarpie to dobry pomysł. Aga Abiko z Ogródkowych perypetii ma róże na skarpie i pielęgnacja jest trudna bo ciężko na takiej skarpie stać by róże przycinać.
Nie wiem jaka wystawę ma Twoja skarpa, ale patrząc na to co już posadziłaś wokół domu, to lubisz rośliny kwitnące, może by faktycznie pójść tropem skalniaka, nawet nie musi być kamieni tylko rośliny skalne( cudnie kwitną, świetnie zadarniają, szybko zarastają powierzchnie i ciekawe również zimą.)
Np rogownica kutnerowa, czyściec wełnisty, floksy, żagwiny, rojniki, skalnice, sasanki, płożące rozchodniki, macierzanka, oregano....można zrobić wspaniałe kompozycje długo kwitnące, a na pewno beda ciekawsze niż cała skarpa irgi i trzmieliny, które nomen omen też trzeba przycinać

Myślałam o tym miejscu, jak widzisz tu jest nisko.
____________________
Mentirkowa przygoda z ogrodem
Agania 19:56, 15 kwi 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Miałam na myśli wiśnie nippońskie i świdośliwy larmackie prowadzone wielopniowo tutaj moje upolowane wiosną rok temu młodziutkie „Ruby”
https://www.ogrodowisko.pl/watek/3772-ogrodowe-radosci-i-rozterki-ogrod-agani?page=2108
Doświadczenia ogrodowego pomału nabierzesz, przeglądaj najpierw wizytówki ogrodów i odwiedzaj ulubione ogrody
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies