Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród przy lesie z widokiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród przy lesie z widokiem

Stanislaw 17:33, 16 kwi 2021

Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 3
Dzień dobry,

w tym roku zaczynam zagospodarowywanie działki, na której powstanie dom z ogrodem. Dopiero zdobywam podstawy wiedzy ogrodniczej, a chciałbym stworzyć ogród w sposób przemyślany, dlatego będę wdzięczny za wszelkie porady i wskazówki od fachowców

Na początku mam do Was pytanie w sprawie wyboru żywopłotu. Fragment działki, w którym ma powstać, wygląda następująco (miejsce żywopłotu zaznaczyłem na czerwono):




Działka z dwóch stron otoczona jest lasem mieszanym, z kolei od strony frontu/drogi (na zdjęciu) rozciąga się ładny widok. W tym miejscu chciałbym zasadzić żywopłot (niedługo będzie tam ogrodzenie panelowe).


Zależy mi na tym, aby żywopłot:
- był zimozielony
- osiągał wysokość około 4-6 metrów (ma być na tyle wysoki, by przesłonić niżej usytuowaną działkę, gdzie też będzie stał dom, a równocześnie na tyle niski, aby ponad żywopłotem pozostał widok na panoramę)
- komponował się z lasem i planowanym ogrodem, który ma mieć styl naturalistyczny, angielski
- rósł stosunkowo szybko
- może być formowany lub nie


Jeśli chodzi o jakość ziemi, to jest to grunt spoisty – pył piaszczysty, okresowo występujące sączenia wód gruntowych. III klasa gruntu. Wcześniej było to pole orne, w ostatnich latach jednak nieuprawiane. Lokalizacja działki: Małopolska. Żywopłot na stronie południowej, jasne stanowisko.

Czy możecie podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doradzić, co można by w tym miejscu zasadzić? Chciałbym zrobić to możliwie szybko, jeszcze przed budową domu (działka ma 0,7 ha i jest na tyle duża, że nasadzenia nie będą kolidowały z pracami), żeby już mogło zacząć rosnąć
Anda 18:02, 16 kwi 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Witaj Stanisławie A jakie to zimozielone drzewa rosną w tym lesie otaczającym działkę? W ogóle jakie drzewa tam rosną?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Ania111 18:12, 16 kwi 2021


Dołączył: 03 wrz 2019
Posty: 4633
Witaj Stanisławie

Zrób stopkę z nazwą , będzie łatwiej Cię zlokalizować

A co do działki , życzę samych przyjemności z przy jej tworzeniu

____________________
Ania Spelnione marzenie
Stanislaw 18:21, 16 kwi 2021

Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 3
Bezpośrednio przy działce jest właśnie mało iglaków, dlatego chciałem wprowadzić w zimie trochę zieleni w formie żywopłotu. Natomiast w lesie przeważają buki, z iglastych (głębiej) głównie jodły.

Tak wygląda działka od strony lasu:
Anda 18:36, 16 kwi 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Zasadą przy projektowaniu ogrodów jest, aby nie odcinać się od krajobrazu tak kompletnie, a raczej w niego wtopić, aby wyglądało to bardziej naturalnie i nie raziło w oczy sztucznością. Skoro buki rosną dobrze, to na Twoim miejscu sadzilabym żywopłot bukowy. Te nie tracą zimą liści i są pięknie rude. Ten żywopłot przełamałabym sadząc w najbardziej newralgicznych punktach pojedyncze jodły, np. Abies koreana przed żywopłotem. Zimą zieleń pięknie wygląda na tle rudości buków

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Agatorek 19:25, 16 kwi 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
O wow, ale przepięknie usytuowana działka

Witaj
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
sylwia_slomc... 20:03, 16 kwi 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
Witam Krajana Działka jeszcze większa od mojej ŁoŁ będzie wyzwanieWidok obłędny. zgadzam się z Ewą bukowy lub grabowy żywopłot i na jego tle iglaste punktowo lub po trzy w narożnikach
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
izabela_magd... 10:31, 18 kwi 2021

Dołączył: 08 lut 2021
Posty: 35
Cudne miejsce. Duża działka. Super widok. Widzę że jesteśmy na tym samym etapie, projektowania ogrodu i budowy domu równocześnie
Czy żywopłot musi być koniecznie zimozielony? Jak zauważyła Ewa może warto wziąć sprawdzone buki? Lub takiej powierzchni warto pomyśleć o kilku gatunkach: bukach, cisach może choinie kanadyjskiej?
____________________
Iza ogród pod Krakowem
Stanislaw 14:57, 19 kwi 2021

Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 3
Dziękuję za propozycje. Żywopłot bukowy to ciekawa koncepcja. Zastanawia mnie tylko, czy gleba będzie odpowiednia - niby obok jest bukowy las, ale na działce było pole orne przez lata, tymczasem ponoć buki mają spore wymagania glebowe. Co sądzicie? Myślałem też o świerku serbskim - czy Waszym zdaniem pasowałby?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies