Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród pod Krakowem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród pod Krakowem

izabela_magd... 15:19, 08 lut 2021

Dołączył: 08 lut 2021
Posty: 35
Witajcie
Chciałam prosić o Wasze opinie, o tym „projekcie” No cóż, projekt to to nie jest… raczej wstępny pomysł na ogród. Pomysł zawiera elementy które mogą być realizowane stopniowo w miarę odkładania środków, np. warsztat męża czy piwniczka. Chodzi o to żeby wszystko miało swoje miejsce i nie trzeba było potem myśleć gdzie to wcisnąć
Ale może po kolei. Jakiś czas temu kupiliśmy działkę. Jesteśmy już po załatwieniu wszystkich formalności, na wiosnę startujemy z budową domu !
O działce: Działka ma 25 m szer. i 92 m dług., 23 ary. Działka ma niewielką pochyłość na południe- ok. 1 m.



widoki
na północ


na południe



na wschod


na zachód, robione prawie z końca działki


Ziemia ciążka: glina, pylasta ale dość urodzajna. Działka na wzniesieniu, nie pochodzą wody gruntowe. W bezpośrednim sąsiedztwie otoczona polami rolnymi. Od północy domy i lasek mieszany z dużą ilością brzóz. Od południa stary sad. Od zachodu działki budowlane.
O nas: rodzinka 2+3 dzieci 1,3,5 lat 2 dziewczynki i chłopak, więc potrzebny mini plac zabaw i kiedyś duże boisko. Mąż typowy majsterkowicz, wiec potrzebny jakiś warsztat. Ja jestem typowym ogrodnikiem, dom jeszcze nie stoi a ja już bym kupowała i sadziła
Przyznam się Wam że zakładam wątek trochę też po to żeby ochłonąć, posłuchać rad, i dwa razy pomyśleć zanim coś posadzę - bo potem kłopot.
Działka jest długa, cała w plac budowy się nie zmieni, więc są elementy które chciałabym już w tym roku wykonać… np.
1. posadzić sad.
2. zrobić rozsadnika w miejscu ogrodu warzywnego
3. posadzić żywopłot z cisa miedzy sadem a warzywnikiem
4. posadzić żywopłot miedzy częścią dla dzieci a warzywnikiem (róża pomarszczona?)

Na razie myślałam tylko o funkcji jaką mają pełnić poszczególne części działki. Do rozważań o stylu, kształcie rabat, czy co konkretnie sadzić jeszcze bardzo daleka droga. Kocham sosny, brzozy, wrzosowiska, w ogóle wszystkie wrzosowate… trawy, rośliny wodne, oj długo by wymieniać… iglaków nie za bardzo, a poza tym wszystko chyba . Mam pomysł na kolorystykę, ale to wszystko „potem”. I tak, wiem że na glinie z wrzosowatymi będzie trudno… ale kompostowniki już stoją i w jednym idzie już produkcja kwaśnego kompostu z trocin.
Pomysł jest taki:


Każda część ma mniej więcej po ok 5 ar
1. Przy domu część „formalna” 5,5 ar
• Zadaszonym tarasie przy kuchni wypada ok 80 cm powyżej poziomu gruntu. Skarpę chciałam obsadzić ziołami, pomidorami koktajlowymi itp. To co warto mieć pod ręka
• W południowo zachodnim narożniku działki domek dla dzieci, z huśtawką -żebym miała je zawsze na oku, póki są małe. Potem do likwidacji.
• Przy samym domu rośliny ciemierniki i rośliny cebulowe, okna zaprojektowane do podłogi, i chciałabym żeby ta wiosna zaglądała mi do domu

2. Ogród ozdobny 5,5 ar
• Oczko wodne – musi pozostać w tym miejscu, kształt może się tylko zmienić.
• Warsztat z otwartą wiatą od strony oczka wodnego
• Rabaty nieprzesłaniające osi widokowej
• Miejsce na torfowisko
• Piwniczka, przysypana ziemią – górka dla roślin
3. Ogród dla dzieci 5 ar,
• boisko wychodzą mi wymiary 16x18,5m chyba ok? Jak ktoś ma dzieci proszę niech się wypowie.
• od północnej granicy jagodnik (dzieciaki uwielbiają borówkę amerykańską
• od południa jakaś swobodna preria
• gdzieś przy prerii miejsce na ognisko i obok piwniczka
4. Warzywnik – 2 ar nie za mało?
• z mini kurnikiem,
• z podwyższonymi grządkami
• z małą szklarnią
5. Sad z łąką kwietną 5 ar
- Założenie jest takie żeby aż do warzywnika dało się podjechać autem (nie musi być droga, ale musi być przejezdne).
- od południa nie przysłaniać widoku, bo przy dobrej widoczności widać zarys Tatr.
- od północy drzewa nawiązujące do tego co jest w krajobrazie.
- Zakładam że zanim się wprowadzimy to dzieciaki będą mieć 7, 5 i 3 lata i będą głównie używać boiska.
Bardzo proszę Was o komentarze. Zwłaszcza osoby które mają ogrody dla dzieciaków. Wiem że warzywnik wypada dość daleko i co może wydawać się niepraktyczne.

____________________
Iza ogród pod Krakowem
Gardenarium 15:26, 08 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za małe są zdjęcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
izabela_magd... 15:39, 08 lut 2021

Dołączył: 08 lut 2021
Posty: 35
Poprawiłam, może teraz będzie lepiej. jeśli nie jeszcze spróbuję zapisać w jakimś innym formacie plan ogrodu bo widzę że niestety niewyraźne podpisy.
____________________
Iza ogród pod Krakowem
Anda 15:48, 08 lut 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Witaj
Świetny plan na funkcje w ogrodzie. Masz piękne pole do popisu, a widok na południe do pozazdroszczenia. W cieplejszych rejonach mogłabyś sobie pozwolić na małą winniczkę
Połącz te funkcje w ogrodzie ścieżkami i mniej więcej już będziesz wiedzieć, gdzie planować rabaty
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 15:50, 08 lut 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11582
Witam się u Ciebie
Przyjemne masz widoki wokół. Fajnie, że już się zastanowiłaś, czego oczekujesz od ogrodu. Ustalanie funkcji to podstawa, teraz możesz porozglądać się za stylem, który najbardziej do Ciebie przemawia i zacząć projektować (no i oczywiście przygotowywać ziemię pod przyszłe nasadzenia) Na forum znajdziesz sporo osób chętnych do pomocy. Miłego ogrodowania
ps. Musiałabyś jeszcze podpis zrobić.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
sylwia_slomc... 16:37, 08 lut 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81906
Witam KrajankęZrób zielony podpis na dole postów bo inaczej nie trafimy ponownie do Ciebie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Agatorek 18:07, 08 lut 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Hej Iza .

Ładny plan już masz.
Mam pytanie o oczko, czy jest już wykopane?

Pytam, bo ja najpierw wykopałam sobie oczko, a teraz próbuję coś wokół niego zaplanować .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
izabela_magd... 12:43, 09 lut 2021

Dołączył: 08 lut 2021
Posty: 35
Dziękuję za przywitanie i zwrócenie uwagi na podpis!

Agatorek napisał(a)
Hej Iza .

Ładny plan już masz.
Mam pytanie o oczko, czy jest już wykopane?

Pytam, bo ja najpierw wykopałam sobie oczko, a teraz próbuję coś wokół niego zaplanować .


Nie ma jeszcze wykopanego oczka wykopanego. Natomiast musi znajdować się w tym miejscu, 4 m od granicy północnej i ok 30 m od zachodniej i mieć pow. min.16m2. Oczko jest końcowym elementem przydomowej oczyszczalni ścieków. Tak zostało zdecydowane bo ziemia jest gliniasta i nieprzepuszczalna i nie ma możliwości robić drenażu ani studni chłonnej. Wiem, że oczko będzie mieć tendencje do zielenienia, bo całkowicie POŚ mimo deklarowanych wysokich współczynników (98%) oczyszczania azotu i fosforu nie zlikwiduje. Chciałam je gęsto obsadzić roślinami filtrującymi wodę. Myślałam głównie o kosaćcu żółtym (Iris pseudacorus) – podobają mi się jasne odmiany, alba i crem de la creme – chciałabym go cały duży pas. Ale też pałki wodne, trzciny, dużo grzybieni, osoka aloesowata.
Podobają mi oczka wodne z „zarośniętą” linią brzegową, kamyki też mogą być ale gdzieś jakiś jeden czy dwa, a nie dookoła. Dookoła chciałabym zgubić te granice.
W każdym razie oczko nie wykopane i można szaleć, jeśli ktoś ma jakieś sugestie to śmiało

wstępnie myślałam o takim prostym kształcie, zbliżonym do nerki, otaczającym wiatę z 2 stron - wtedy można by z którejś dodać mostek/kładkę.
W ogóle podoba mi się koncepcja altany/wiaty przy oczku. To że jakaś „architektura” się w tym oczku odbija
____________________
Iza ogród pod Krakowem
antracyt 13:19, 09 lut 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11582
Wymiary ogrodu dla dzieci całkiem spore, powinny wystarczyć
Nie wiem jakie Wam się egzemplarze trafiły, jeżeli tak ruchliwe jak u nas to możesz założyć, że piłki i różne inne elementy fruwające często lądują na rabatach ozdobnych i do warzywnika, szczególnie kiedy stado chłopaków umawia się na mecz dlatego zywoploty oddzielająca poszczególne części bardzo się przydają. Chociaż przy takich maluchach to pewnie będziesz chciała mieć je jeszcze na oku, kiedy biegają po ogrodzie. Moje są już w takim wieku, że chowają się po kątach i wcale mi to nie przeszkadza
Jeżeli chodzi o odległość do warzywnika, to jak dla mnie jest ok. Pod ręką lubię mieć jedynie zioła i te dla wygody mam przy tarasie. Ważniejsza wg mnie jest odległość warzyw od kompostostownika i źródła wody.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Agatorek 13:38, 09 lut 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Ja mam oczko w kształcie nerki, niestety nie mam zdjęcia z "góry", ale na tych trochę widać - na moim temacie. Kamienie już tak nie leżą, to była tylko "przymiarka". Są teraz na równo z ziemią.

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies