Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Czas na zmiany

Pokaż wątki Pokaż posty

Czas na zmiany

Coco 16:59, 19 kwi 2022


Dołączył: 07 maj 2011
Posty: 89
Cięcia były wyzwaniem, bo nie było gdzie stopy włożyć. Rośliny zostały również posadzone zbyt blisko tarasu. Jałowce zaatakowała rdza i przez lata walczyłam z galaretą a kosodrzewina zajęła dużą część trawnika. Od 3 lat, choć serce mi się kraja sukcesywnie usuwam rośliny i z chęcią pokazałabym Ogrodnikowi, który projektował i zakładał ogród do czego jestem zmuszona przez tak bliskie sadzenie + sadzenie dosłownie na płotach czy tarasie.
I tak po kolei wypadały rośliny i próbowałam robić ala bonsai etc…
____________________
Ewelina Czas na zmiany***Choroby i szkodniki wrzośców - Erica***
Coco 17:09, 19 kwi 2022


Dołączył: 07 maj 2011
Posty: 89
LIDKA napisał(a)
Obejrzalam wątek tych wrzoścach.
Ogrod z lotu ptaka robił wrażenie.

Co do płotu sąsiadów to zaslonięcie dobry pomysł. Ale na cisy troche poczekasz.
Za to są eleganckie.

Czy pod całą siatką jest podmórówka?


Tak, pod siatką jest podmurówka.
Mam już zamówione cisy odmiany hicksii.
Miały być 160 cm i gęste.
Zaprzyjaźniony ogrodnik pokazał mi na przyczepie 2 egzemplarze, które akurat przywiózł dla innego sąsiada a które również przywiezie do mnie. Wg mnie mają max 140, ale są gęste.
____________________
Ewelina Czas na zmiany***Choroby i szkodniki wrzośców - Erica***
Coco 17:41, 19 kwi 2022


Dołączył: 07 maj 2011
Posty: 89
W związku z transformacją tej rabaty mam kilka pytań dotyczących planowanego żywopłotu z cisów hicksii.
1. Czy posadzenie go w odległości 40 cm od siatki to dobry pomysł? Długość tej rabaty to 9,5 m, docelowo chciałabym aby żywopłot osiągnął pomiędzy 180 a 200 cm i najlepiej 80 cm szerokości, ale nie wiem czy dla tej odmiany to wystarczające, a nie chcę popełnić tego samego błędu. Dodam, że jestem entuzjastą cięcia czasami aż zbyt drastycznego.
2. A teraz najważniejsze - KRÓLOWA GLEBA
Gleba na moim obszarze to glina. Na etapie zakładania ogrodu została nawieziona nowa, ale cały czas mamy do czynienia z gliną. Planuję przekopać rabatę, dodać próchnicę odkwaszoną, zamówiłam już kompost i mam mączkę bazaltową. Przekopałam forum i nigdzie nie mogę znaleźć przepisu Toszki na glebę pod cisy. Ktoś poratuje?
Jak głęboki powinien być rów, ile próchnicy, ile kompostu ile mączki?
____________________
Ewelina Czas na zmiany***Choroby i szkodniki wrzośców - Erica***
Coco 18:04, 19 kwi 2022


Dołączył: 07 maj 2011
Posty: 89
LIDKA napisał(a)
Hej. Witam się.

Czy ja dobrze się domyślam że kiedyś mialaś wątek?

Wiecej zdjęc ogrodu poproszę.

Ładne masz te tuje. Ja akurat je kocham. Dziwne.. co?



Co do tuj też je kiedyś lubiłam. Dbałam, chuchałam, były cięte 2 razy w sezonie. One też posadzone zostały za blisko płotu, aż mają biedne pnie wygięte.
Miło mi bardzo, że do mnie zajrzałaś, mam do kogo pobiadolić, bo w domu już nikt nie chce tego słuchać.
____________________
Ewelina Czas na zmiany***Choroby i szkodniki wrzośców - Erica***
Coco 18:18, 19 kwi 2022


Dołączył: 07 maj 2011
Posty: 89
LIDKA napisał(a)
Obejrzalam wątek tych wrzoścach.
Ogrod z lotu ptaka robił wrażenie.

Co do płotu sąsiadów to zaslonięcie dobry pomysł. Ale na cisy troche poczekasz.
Za to są eleganckie.

Czy pod całą siatką jest podmórówka?


Właśnie jestem w trakcie zwiedzania Twojego ogródka i bardzo mi się u Ciebie podoba. Nie wspomnę już, że marzy mi się taki duży teren.
____________________
Ewelina Czas na zmiany***Choroby i szkodniki wrzośców - Erica***
sylwia_slomc... 18:32, 19 kwi 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Glinę dobrze rozluźnij, dodaj kory przekompostowanej drobno mielonej, piasku, wiórków rogowych, mączka to też dobry pomysł. U mnie na glinie najszybciej sprawdziła się jako rozluźniacz w inspekcie obornik koński, fajna się gleba po nim zrobiła. Ziemia liściowa też fajna do wymieszania, ale jej produkcja trwa ok sezonu. znasz już teren więc wiesz czy nie ma w tym miejscu zastoisk wody po ulewach. Bo cisy potrafią zbrązowieć i wypaść jak woda stoi.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Coco 18:52, 19 kwi 2022


Dołączył: 07 maj 2011
Posty: 89
sylwia_slomczewska napisał(a)
Glinę dobrze rozluźnij, dodaj kory przekompostowanej drobno mielonej, piasku, wiórków rogowych, mączka to też dobry pomysł. U mnie na glinie najszybciej sprawdziła się jako rozluźniacz w inspekcie obornik koński, fajna się gleba po nim zrobiła. Ziemia liściowa też fajna do wymieszania, ale jej produkcja trwa ok sezonu. znasz już teren więc wiesz czy nie ma w tym miejscu zastoisk wody po ulewach. Bo cisy potrafią zbrązowieć i wypaść jak woda stoi.


Witam serdecznie,
Dziękuję bardzo za przepis i wizytę. Jest mi niezmiernie miło. Drobną korę przekompostowaną też posiadam, bo regularnie ściółkuję nią rabaty, także też dodam pod cisy. Zastanawiam się też nad moją mączką bazaltową bo to sam pył, a nie wiem czy nie lepszy byłby granulat. O wiórkach rogowych nie słyszałam, czas się douczyć i sen z powiek spędza mi głębokość dołko-rowu pod cisy, na ile kopać?
____________________
Ewelina Czas na zmiany***Choroby i szkodniki wrzośców - Erica***
LIDKA 00:28, 20 kwi 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
Ja mam 1 cisa i w glinie rośnie super. Ale woda nie stoi.

Więc moje doswiadczenie jest równe zero.

Jest wątek Anbu i tam na piczatku duzo jest o cisach. Toszka tam pomagala. Tytułu nie pamiętam.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Coco 01:23, 20 kwi 2022


Dołączył: 07 maj 2011
Posty: 89
LIDKA napisał(a)
Ja mam 1 cisa i w glinie rośnie super. Ale woda nie stoi.

Więc moje doswiadczenie jest równe zero.

Jest wątek Anbu i tam na piczatku duzo jest o cisach. Toszka tam pomagala. Tytułu nie pamiętam.


Dziękuję bardzo za podpowiedź. Przetrząsnę wątek
Po tym jak po tylu latach przyszło mi de facto stworzyć ogród na nowo (zaczynam od tej rabaty, ale na tym niestety nie koniec) chciałabym tym razem uniknąć błędów.
By the way też lubię proste linie w ogrodzie, kocham geometrię i symetrię. Przy okazji nastał czas, aby konieczność poszła w parze z upodobaniami.
Pozdrawiam ciepło
____________________
Ewelina Czas na zmiany***Choroby i szkodniki wrzośców - Erica***
LIDKA 07:17, 20 kwi 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
Z prostymi liniami moje wzory to ogród Wioli, ogród Johannki, ogród Wiann, ogród Judith i ogród Olcimanolci.


Jeśli potrzebujesz wiedzy o ziemii, roślinach itd to Milka, Sylwia, Alicja, Ela, Anda i Mirka. Maja duze ogrody od lat. Wprawdzie w innym stylu niż ja ale wiedze którą się dziela nie znajsziesz czasem w żadnej książce.

A Sylwie już masz na wątku.

Możesz popatrzec kto do mnie przychodzi i łatwo znajdziesz te ogrody.

Jest tu jeszce wiele ogrodniczek i których nie wymienilam a służą pomocą.

Ty robisz rewolucje po latach a ja po 2 latach w zeszlym roku przesadzilam wszysko co miałam.

Trzymam kciuki. I czekam na foto Twojich cisów
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies