Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Czas na zmiany

Pokaż wątki Pokaż posty

Czas na zmiany

Judith 16:01, 12 maj 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Tu jest ogród (przepiękny!), który tworzyła Danusia, pamiętam, że właśnie tu sadzony był cisowy żywopłot.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2252-zimozielony-ogrod-przy-bialym-domu
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Coco 16:04, 12 maj 2022


Dołączył: 07 maj 2011
Posty: 89
Judith napisał(a)
Ja na cisach się nie znam
Danusię może zapytaj, sadziła żywopłoty z dużych cisów.


Danusia sądzi gęsto, tak aby od razu powstała ściana.

Toszka z tego co pamiętam zalecała nie sadzić za gęsto, tak aby rośliny mogły wykształcić odpowiedni do ich potrzeb system korzeniowy.

Także jak nic nocka nieprzespana.
____________________
Ewelina Czas na zmiany***Choroby i szkodniki wrzośców - Erica***
Coco 16:06, 12 maj 2022


Dołączył: 07 maj 2011
Posty: 89
Judith napisał(a)
Tu jest ogród (przepiękny!), który tworzyła Danusia, pamiętam, że właśnie tu sadzony był cisowy żywopłot.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2252-zimozielony-ogrod-przy-bialym-domu


Dzięki Judith.

Zgłębię jeszcze ten wątek.
____________________
Ewelina Czas na zmiany***Choroby i szkodniki wrzośców - Erica***
Wiolka5_7 16:45, 12 maj 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20470
Post Toszki...

"Ja natomiast mam doświadczenie z cisem baccata i mogę śmiało powiedzieć, że spokojnie można sadzić co metr. Nawet jeśli w momencie sadzenia nie są na styk, to w 3-4 lata już będą. Wszystko zależy od przygotowanej ziemi i zadbania zwłaszcza w pierwszym roku. Nie bez znaczenia jest wielkość bryły korzeniowej "


Danusia sadzi gęsto żeby efekt był od razu.Stawia poprostu doniczkę przy doniczce i tak sadzi
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Coco 18:00, 12 maj 2022


Dołączył: 07 maj 2011
Posty: 89
Wiolka5_7 napisał(a)
Post Toszki...

"Ja natomiast mam doświadczenie z cisem baccata i mogę śmiało powiedzieć, że spokojnie można sadzić co metr. Nawet jeśli w momencie sadzenia nie są na styk, to w 3-4 lata już będą. Wszystko zależy od przygotowanej ziemi i zadbania zwłaszcza w pierwszym roku. Nie bez znaczenia jest wielkość bryły korzeniowej "


Danusia sadzi gęsto żeby efekt był od razu.Stawia poprostu doniczkę przy doniczce i tak sadzi


Wiola, nie wiem jak Ci dziękować.

Planuję rozstawę co 90 cm. Kiedy porozstawiałam donice wydawało mi się, że to za duża odległość, z kolei 70 cm wyglądało okazale, ale zależy mi przede wszystkim na „zdrowiu” rośliny w przyszłości.

Całusy Wybawicielko!

____________________
Ewelina Czas na zmiany***Choroby i szkodniki wrzośców - Erica***
Wiolka5_7 18:49, 12 maj 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20470
Coco napisał(a)


Wiola, nie wiem jak Ci dziękować.

Planuję rozstawę co 90 cm. Kiedy porozstawiałam donice wydawało mi się, że to za duża odległość, z kolei 70 cm wyglądało okazale, ale zależy mi przede wszystkim na „zdrowiu” rośliny w przyszłości.

Całusy Wybawicielko!


Na zdrowie !

No to będzie dobry ten rozstaw ,sadź śmiało
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
szymekn 11:01, 10 sie 2023


Dołączył: 13 mar 2022
Posty: 8
Hej Coco.

Posadziłaś już te cisy? Jaka odległość ostatecznie?

Miałem podobny dylemat z cisami. Posadziłem 2 sztuki na meter, czyli co 50 cm. W moim przypadku jest to 90 sztuk cisów, na długości płotu sąsiada. Więc chciałem od razu mieć jakiś efekt zasłony i trochę więcej prywatności. Gdybym tego nie potrzebował, to pewnie posadziłbym rzadziej. Ja planuję nawozić co roku kompostem, żeby to zrekompensować.

Piękne sztuki dostałaś. Moje cisy są trochę wyższe i nie są aż tak misiowate jak Twoje. Właśnie robię research na forum, jak prawidłowo je przycinać, żeby się dobrze zagęszczały.

Analizuję posty Toszki i Polinki ale nie do końca to wszytko rozumiem Piszą, żeby ciąć co 2-3 tygodnie przyrosty, ale które dokładnie? Te jasno-zielone części na istniejących już gałęziach? I dzięki temu nowe gałązki będą rosły i zagęszczały całe drzewko? Orientujesz się coś w temacie?

Tutaj post:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/3206-ogrodowy-powrot-do-dziecinstwa?page=1986
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies