Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brak zawiązków owocow

Pokaż wątki Pokaż posty

Brak zawiązków owocow

dremar 18:58, 22 maj 2022

Dołączył: 13 mar 2019
Posty: 18
Ponad trzy lata temu posadziłem młode drzewka owocowe. Dwie jabłonie w zeszłym roku miały śliczne owoce. Obecnie tylko jedna ma zawiązki i widać że ładnie rosną. Druga liście piękne i zdrowe ale kwiatków nie miała. Czy to znaczy że odpoczywa? Śliwka i czereśnia miała ogrom kwiatów ale zawiązki owoców żółkną i usychają. Nie wiem dlaczego. Morela ma około 3m i miała kilka kwiatków spadły a owoców nigdy nie ma. Drzewa zdrowe liście bez chorób opryski regularnie. Czy coś nie tak robię. Mieszkam w Wrocławiu więc raczej przymrozków nie było. Będę wdzięczny o fachową wypowiedz
Patrycja_KG_Lu 19:51, 22 maj 2022


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2649
Wypisz proszę odmiany jabłoni. Jesteś pewien, że dobrałeś do każdej zapylacza? Ile masz szt. czereśni i jakiej odmiany?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
dremar 19:59, 22 maj 2022

Dołączył: 13 mar 2019
Posty: 18
Zapylacz?? Kupiłem drzewka w sklepie ogrodniczym ale nie znam nazwy.Moze uda mi się fotkę wstawic
dremar 20:03, 22 maj 2022

Dołączył: 13 mar 2019
Posty: 18
Może ma z dwie sliweczki a reszta leci. Nie znam się na zapylaniu. Może trochę oswiecenia
dremar 20:05, 22 maj 2022

Dołączył: 13 mar 2019
Posty: 18
Może ma z dwie sliweczki a reszta leci. Nie znam się na zapylaniu. Może trochę oswiecenia. Czereśnia mam 2 jabłoni 2 brzoskwini 2 ale z nimi jest Ok i morele jedna.
Patrycja_KG_Lu 21:48, 22 maj 2022


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2649
Zapylenie jabłoni jest warunkiem zapłodnienia i zawiązania owocu. Większość odmian jabłoni jest jednak obcopylna. Konieczne jest zatem, aby pszczoły lub inne owady przeniosły pyłek kwiatowy z jednej odmiany na inną odmianę tego samego gatunku drzewa. Posadzenie w kwaterze innej odmiany jabłoni, tzw. zapylacza, jest jedną z metod, która w znaczny sposób wpłynie na poprawę zapylenia kwiatów.

Np. ja mam u siebie jabłoń odmiany 'Szampion'. Zapylaczami dla niej wg opisu są: Cortland, Antonówka, Delikates, Golden Delicious, Idared, James Grieve, Lobo, Spartan, Jonathan, Priam, Pilot, McIntosh. Dlatego niedaleko mam jabłoń Golden Delicious, która jest dla niej zapylaczem.

Do każdego drzewka owocowego, które jest obcopylne mam dobranego zapylacza (w formie osobnego drzewka lub gałązki przeszczepionej).

Może odnajdziesz karteczki z oznaczeniem odmian? Sklep ogrodniczy powinien oznaczyć każdą odmianę.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
dremar 11:19, 23 maj 2022

Dołączył: 13 mar 2019
Posty: 18
Bardzo dziękuje za konkretna odpowiedz. Czyli musze dobrać zapylacza do mojej śliwki oraz moreli. Spróbuje wyłapać jaki to gatunek drzewek.
Patrycja_KG_Lu 16:41, 23 maj 2022


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2649
Morela i brzoskwinia jest samopylna.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies