Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Klon jesionolistny - Acer negundo

Pokaż wątki Pokaż posty

Klon jesionolistny - Acer negundo

Gardenarium 16:09, 11 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jest to drzewo, które do naszego kraju trafiło w XVIII-XIX wieku. Osiąga 10-20 m wysokości.
Rozsiewa się jak chwast. Zaliczany jest do roślin inwazyjnych – niebezpiecznych dla rodzimej flory.
Klon ten jest mało wymagający co do siedliska, rośnie wszędzie nawet na nieużytkach, lubi miejsca słoneczne.
Aby nie wyglądało nieporządnie - należy je przycinać i formować, w przeciwnym wypadku nieokiełznane gałęzie będą się łamać.

Nie jest zbyt ozdobne jako gatunek, jednak wyhodowano barwne odmiany o kolorowych liściach
np. "Flamingo" czy "Aureomarginatum", "'Auratum", "Elegans", "'Odessanum", "Violaceum", "Variegatum", które są bardziej atrakcyjne.
Często spotykamy w sprzedaży formy szczepione na pniu.


Generalnie drzewo bardzo śmieci w ogrodzie. Miałam je (Flamingo) ale usunęłam, ponieważ nie byłam zadowolona z jego efektów zdobniczych. Nie polecam tego drzewa.

Odmiana jaka mi się najbardziej podoba to "Auratum".

Ciekawa jestem opinii o tym drzewie jeśli rośnie w Waszych ogrodach.



Acer negundo "Auratum" ("Aureum")

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 16:12, 11 lis 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Klon palmowy - Acer palmatum

Acha, czyli Danusiu, jednak nie polecasz klona jesionolistnego? Ja go mam ale dopiero od lata. Zobaczymy. Może nie przeżyje, bo wystawiłam go na smaganie wiatrem i nie za bardzo szeroko wymieniłam ziemię, rośnie na kamieniach (chyba).
Czasami doświadczenie drugiego człowieka to za mało, trzeba samemu spróbować. Jak przeżyje zimę, to go wysadzę do lasu.

I oto co znalazłam o nim. No faktycznie, jesiony też nie są urokliwymi drzewami .... .
"Opis: Często wielopniowe i nisko rozgałęzione drzewo dorastające do 15m. Korona szeroka i duża. Pędy często bardzo brzydkie - powykrzywiane i pokryte naroślami. Konary charakterystycznie zwisające, łamliwe. Pędy często z nalotem woskowym. Liście pierzasto złożone, lekko klapowane. Kwiaty dwupienne, zwisające. Owoce ze skrzydełkami ułożonymi pod kątem ostrym, orzeszki wyraźnie wydłużone.

Występowanie: USA, nad brzegami wód.

Wymagania: Najbardziej tolerancyjny ze wszystkich klonów. Doskonale znosi suszę, ocienienie i duże mrozy. Na słabych glebach żyje jednak znacznie krócej.

Zastosowanie: Stosowany jest jako gatunek pionierski (tolerancyjność, duży opad liści dających próchnicę). Nie nadaje się do obsadzania ulic (łamliwość, brzydkie pnie)."

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Bea 21:04, 11 lis 2011


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 3580
Posiadam w swoim ogrodzie, aż dwie sztuki. Jedno drzewo i drugi prowadzony jako krzew (Flamingo). Koronę drzewa przycinam na wiosnę i robię to tylko raz, natomiast krzew tnę trzy razy. W ciągu lata dwa i na jesieni jeszcze raz - bardzo mocno. Latem po przycięciu młode pędy wypuszczają różowe liście.
Raczej nie polecam chociaż niektórym się podoba.


____________________
Beata W miniformacie
Domi 22:17, 11 lis 2011


Dołączył: 11 mar 2011
Posty: 2438
Mój klon jesieniolistny 'Odessanum' nie był jeszcze cięty.

Jedyną wadą, moim zdaniem, są wrażliwe na słońce liście, które łatwo ulegają poparzeniu.
____________________
Dominika - Ogród Dominiki
Sebek 22:32, 11 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Posadź nad nim te brzozy co masz wykopać i będą go cieniować
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
moni 19:59, 15 lis 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
A to się dowiedziałam, ale już wcześniej usunęłam go z listy roślin do ogrodu- całe szczęście.
____________________
Mona
bacowa 22:29, 20 lis 2011


Dołączył: 26 paź 2011
Posty: 2463


Chyba nie jest aż taki brzydki. Mnie tam się podoba .
Gardenarium 22:32, 20 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie mówię, że brzydki, po prostu go nie polecam, bo go miałam. Nawet ładny jest w tej fazie, przecież też mi się podobał kiedyś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 19:32, 21 lis 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Mój na szczęście zmarzł jeśli mogę tak brzydko powiedzieć, bo też miałam.
____________________
Mona
monteverde 20:02, 21 lis 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Ale w ciemny kąt pasuje.
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies